Performancing Metrics

خطر آلودگی ذخایر آب | اتاق خبر
کد خبر: 332042
تاریخ انتشار: 22 فروردین 1395 - 22:55
قائم مقام وزیر نیرو با اعلام اینکه منابع آب در خطر آلودگی قرار دارند، گفت: منابعی که احتمال آلودگی آنها وجود داشته باشد، بلافاصله از چرخه خارج می‌شوند.

به گزارش اتاق خبر به نقل از مهر ستار محمودی  در خصوص افزایش مصرف آب در بخش‌های مختلف کشور و هشدارهایی که درباره احتمال آلودگی برخی ذخایر آبی و همچنین ورود فاضلاب ها به منابع آب شهری وجود دارد، گفت: ما وقتی از آلودگی منابع آب به ویژه ذخایر آب شهرها صحبت می‌کنیم، دو مفهوم در عرصه استفاده خواهد داشت.

قائم مقام وزیر نیرو اظهار داشت: یکی اینکه ما با پتانسیل‌های آلوده شدن منابع آب خام مواجه هستیم و به عنوان نمونه می توان گفت در جایی که سد وجود دارد اطراف آن باز است و شهرها و روستاها و همچنین کشاورزی قرار دارد که می تواند این منابع را تحت تاثیر قرار دهد.

محمودی ادامه داد: در تمام دنیا کم و بیش این نوع آلودگی ها و آلاینده ها برای ذخایر آب خام وجود دارد که البته حفاظت از این منابع از سوی محیط زیست دنبال می شود و آلودگی هایی که غیر قابل جذب در طبیعت باشد مهار می شوند.

آب خام پتانسیل آلودگی دارد

این مقام مسئول در وزارت نیرو افزود: البته بخشی از آلودگی ها از طریق خود آب کنترل می شود و یا اینکه اگر آلودگی در حد بالایی باشد ما مرحله تصفیه را نیز داریم که در این بخش وجود آلودگی مهم جلوه می کند.

وی با اشاره به اینکه آب مورد استفاده برای شرب شهرها از ذخایر سدها و یا منابع زیرزمینی است، گفت: اگر آب سدها باشد که طبق فرایند مشخصی از طریق محیط زیست و سایر دستگاه های مسئول کنترل می شوند.

قائم مقام وزیر نیرو اظهار داشت: در حال حاضر که ما منابع عمده ای را برای بخش های مختلف استفاده می کنیم و از آنسو نیز پتانسیل های آلوده کننده فراوانی در مناطق وجود دارد که البته به صورت مستمر کنترل به پایش می شوند و ما آن را به عنوان یک خطر بالقوه مورد مراقبت قرار می دهیم و همواره اینگونه نگرانی ها را داریم.

محمودی افزود: ما با کمک سازمان حفاظت محیط زیست در جهتی که منابع آلوده کننده آب و خاک افزایش پیدا نکند کار می کنیم و ما نیز به صورت جداگانه اقداماتی را انجام می دهیم. در قسمت دوم کار که ورود آب به شهرها است از طریق تصفیه خانه ها رفع آلودگی می شوند.

وی تاکید کرد: ما تصفیه خانه هایی داریم که در کیفیت و خروجی کار استانداردهای سازمان بهداشت جهانی را دارند و اگر جایی به موردی برخورد کنیم که از طریق تصفیه خانه امکان رفع آلودگی وجود نداشته باشد آن را از چرخه خارج می کنیم.

اجرای عملیات گندزدایی آب

قائم مقام وزیر نیرو گفت: به عنوان نمونه اخیرا در رودخانه کرج آلودگی نفتی وارد منابع شده بود که از طریق تصفیه خانه قابل رفع نبود و برای اینکه از بوی نفت در ذخایر آب شهری جلوگیری کنیم بلافاصله منابع آلوده شده را از چرخه خارج کردیم.

به گفته محمودی، کدورت آب که خود به عنوان یک آلودگی شناخته می شود که اثرات دیگری را بر منابع آب دارد را نیز حذف می کنیم. خوشبختانه آبی که در حال حاضر داریم دارای شفافیت و زلالی بالایی است و عملکرد تصفیه خانه ها خوب است.

این مقام مسئول در وزارت نیرو اظهار داشت: علاوه بر موارد یاد شده، گندزدایی آب نیز انجام می شود که اگر میکروب های در منابع آب وجود داشته باشد حذف می شوند. در نهایت آبی به شبکه شرب شهری وارد می شود که دارای استاندارد سازمان بهداشت جهانی است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر برای بسیاری از شهرها از منابع آب زیرزمینی استفاده می شود که در این منابع شایع ترین و محتمل ترین آلاینده ها نیترات است و بیشتر نیز در این زمینه بحث می شود که البته در مواردی نیز ممکن است فلزات سنگین نیز وجود داشته باشد.

کنترل شدید منابع آب شرب

قائم مقام وزیر نیرو ادامه داد: بررسی ها نشان می دهند وجود فلزات سنگین در ذخایر آبی کشور به حدی نیست که جای نگرانی داشته باشد و اگر مواردی نیز وجود دارد به صورت خاص مورد رفع آلودگی قرار می گیرند و یا اینکه از اساس آن منابع آب از چرخ مصرف خارج می شود.

محمودی افزود: در شهرهای بزرگ به ویژه در منابع آب زیرزمینی، فلزات سنگین وجود دارند که بخشی از آن حاصل فعل و انفعالات مصرف آب در خود آن شهرها است که به دشت ها وارد می شوند که البته در این بخش نیز ما استاندارد سازمان جهانی بهداشت را داریم که تا ۵۰ میلی گرم در هر لیتر قابل قبول است که البته در برخی استانداردها تا ۵۷ میلی گرم نیز قابل قبول است و بیش از آن دیگر استاندارد نخواهد داشت.

به گفته وی، خوشخبتانه در تمام شهرهای ایران، این شاخص به شدت از سوی وزارت نیرو و وزارت بهداشت کنترل می شود و این وزارتخانه بر عملکرد وزارت نیرو در سلامت آب نظارت دارد. در مجموع می توان گفت نگرانی برای کیفیت آب شهرها در آن بخشی که تحویل بخش مصرف می شود، وجود ندارد ولی ما همیشه مراقب جلوگیری از خطر آلودگی منابع آب هستیم.

قائم مقام وزیر نیرو بیان داشت: نمی شود گفت یک منبع آب در طول ۵ سال گذشته مشکلی نداشته؛ بنابراین تا یک سال آینده نیز مشکلی پیدا نخواهد کرد و ما کنترل ها را به صورت لحظه ای انجام می دهیم.

94105

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید