انجام معاینه فنی ۵۳۰ هزار دستگاه خودروی سبک در سال۹۴ | اتاق خبر
کد خبر: 332043
تاریخ انتشار: 22 فروردین 1395 - 22:59
مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرهای تهران از انجام معاینه فنی ۵۳۰ هزار دستگاه خودروی سبک درسال ۱۳۹۴ خبر داد.

اتاق خبر:سید نواب حسینی منش، مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرهای تهران با اشاره به افزایش ۱۶ درصدی مراجعات در ۹۴ در مقایسه با سال گذشته گفت: آمار مراکز معاینه فنی شهر تهران نشان می‌دهد بالغ بر ۴۷ درصد از مراجعات در سال ۹۴ مربوط به سه ماهه انتهای سال است و این مسئله مبین این است که پس از تشدید آلودگی هوا در فصل زمستان و برخورد پلیس با خوردهای دودزا و فاقد معاینه فنی و همکاری شهروندان میزان مراجعات به مراکز در حد قابل قبول افزایش یافته است. امید است این روال به صورت مستمر ادامه داشته و مختص به یک مقطع و یا شرایط خاص نباشد.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی در بحث ارزیابی میزان تاثیر انجام معاینه فنی در کاهش آلودگی هوا و تصادفات درسال۹۴ تصریح کرد: بر اساس آمار مراکز، ۲۵ درصد از خودروهای مردودی به علت بالا بودن میزان سطح انتشار آلایندگی، ۱۵ درصد به علت عدم هم‌‌راستا بودن چرخ‌ها که موجب انحراف خودرو از مسیر مستقیم خواهد شد، ۶ درصد به علت خرابی کمک فنر‌ها که عامل واژگونی خودروها است و ۱۱ درصد به علت نقص در سیستم ترمز در مراکز مردود شده و پس از رفع ایراد موفق به اخذ معاینه فنی شده‌اند. بدون تردید با تعمیم این درصدها به ۵۳۰ هزار دستگاه خودرو مراجعه کرده می‌توان تاثیر مثبت معاینه فنی را در ارتقا سطح ایمنی مورد قضاوت قرار داد.

وی ادامه داد: ارتقاء اثربخشی انجام معاینه فنی در بحث ایمنی همیشه به عنوان یکی از اهداف اصلی عملکردی این مجموعه محسوب شده، که در همین راستا در سال ۹۴ چندین دوره و کارگاه آموزشی با محوریت فرهنگ‌سازی به صورت عمومی و تخصصی برای مقاطع مختلف از مدارس تا کارشناسان تصادفات برگزار شد.

حسینی منش در خصوص عملکرد این مرکز در سال ۹۴ اضافه کرد: با توجه به الزام قانونی استقرار سامانه یکپارچه ملی معاینه فنی سیمفا در مراکز معاینه فنی، ستاد معاینه فنی تمام تلاش خود را جهت پیاده سازی این نرم افزار در مراکز با همکاری وزارت کشورانجام داده و این نرم افزار در این سال در یکی از مراکز معاینه فنی به صورت پایلوت نصب شده است و به زودی پس از رفع ایرادات اعلام شده تمامی مراکز شهر تهران تحت این نرم افزار عمل خواهند کرد.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی عنوان کرد: از دیگر مواردی که درسال قبل به صورت جد پیگیری شده اصلاح قانون معافیت معاینه فنی در مجلس شورای اسلامی بوده است که با اقدامات خوبی که توسط نمایندگان مجلس انجام شده به زودی شاهد تغییر این قانون و تفویض تصمیم سازی مدت زمان معافیت به وزارت کشور و وزارت راه ترابری خواهیم بود. ضمنا همچون سنوات گذشته درسال ۹۴ جلسات ستادهای معاینه فنی کلانشهرهای کشور به صورت منظم در راستای پیشبرد اهداف کلان معاینه فنی، ایجاد وحدت رویه در سطح کشور و پیگیری تصمیمات اتخاذ شده در جلسات برگزار شده است.

وی در خصوص معاینه فنی فروشی در بعضی از مراکز اطراف شهر تهران و صدور معاینه فنی های مجعول گفت: به هر حال سامان بخشی این مسئله یکی از دغدغه‌های اصلی مسئولان معاینه فنی در سطح کشور است و تمامی اقدامات انجام شده توسط وزارت کشور در ۲ سال اخیر در خصوص استفاده مراکز سطح کشور از سامانه سیمفا و اصلاح آیین نامه اجرایی معاینه فنی مصوبه هیات وزیران در همین راستا انجام شده است. با عنایت به اینکه ادامه این موضوع به صورت مستقیم با جان شهروندان در ارتباط است ما از قوه قضاییه و نیروی انتظامی درخواست داریم که هر چه زودتر جهت برخورد با متخلفین وارد عمل شوند، همچنین در سال ۹۴ توسط تیم بازرسی ستاد معاینه فنی از چندین نفر که اقدام به فروش معاینه فنی مجعول در اطراف مراکز شهر تهران می‌کردند به مراجع قضایی شکایت و پرونده آن در دست پیگیری است.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید