مصر به ایالت تابع عربستان تبدیل نخواهد شد | اتاق خبر
کد خبر: 332417
تاریخ انتشار: 23 فروردین 1395 - 19:40
رای الیوم:
روزنامه 'رأی الیوم' با اشاره به واگذاری دو جزیره صنافیر وتیران از سوی مصر به عربستان تاکید کرد که تلاش ریاض برای نجات تاج وتخت آل سعود و حکومت نظامیان در مصر با تبدیل این کشور به یک ایالت تابع خود بی تردید شکست خواهد خورد.

اتاق خبر - رأی الیوم افزود: 'نادر فرجانی' استاد علوم سیاسی عرب در مقاله ای که بر روی صفحه فیس بوک خود منتشر نمودتاکید کرد که عربستان در حال حاضر بدترین دوران خود را از زمان تاسیس اش در اوایل دهه هشتاد قرن گذشته پشت سر می گذارد.

در سایه سقوط جایگاه بین المللی عربستان طبیعی است که این کشور تلاش کند یک منجی برای خود بیابد و در منطقه عربی کشوری بهتر از مصر پیدا نکرده است.
حکومت نظامیان در مصر که عربستان و اذبابش در حاشیه خلیج فارس با پول هایشان در اواسط سال 2013 روی کار آوردند، همچنان با خشونت و گسترش فقر بر مصر حکومت می کند؛ اما از وخامت شدید اوضاع اقتصادی به دلیل سیاست های کورکورانه و ویرانگر ، بدهی های داخلی و خارجی، گرانی ، فقر و بیکاری رنج می برد. در چنین اوضاعی هوس و شهوت حاکمان مصر برای اندوختن ثروت شخصی حتی به قیمت فقر ملت بیشتر شده است.
با پیگیری آنچه دولت مصر موفقیت و دستاورد سفر پادشاه عربستان می داند روشن می شود که کمک سعودی ها، به مسئولان حکومت نظامی در مصر کلان نیست بلکه اگر نگوییم سلطه سعودی ها بر چندین عرصه اقتصاد خصوصی و دولتی مصر ، چیزی شبیه شراکت است. وتعداد توافقنامه ها و تفاهم های امضا شده میان حکومت سعودی و مصر به ریاض قدرت کنترل حکومت مصر را خواهد داد.
واگذاری دو جزیره 'صنافیر'و 'تیران' در دریای سرخ به عربستان نقض آشکار قانون اساسی ومیهن پرستی است که حاکمان مصر ادعای آن را دارند. آنها این دو جزیره را به قیمتی ارزان که یک پشیز آن به مردم مصر نمی رسد به سعودی ها فروختند.
خطرناک ترین مساله در این میان پیوستن دار الافتای مصر از طریق تفاهم ها به دار الافتای سعودی است که یک نهاد بدنام، تندرو، و تنگ نظر است.
همچنین تاثیرات اجتماعی ویرانگر ساخت پل زمینی بین دو کشور از طریق هجوم سعودی ها به مصر وافزایش فساد در این کشور همانند فساد سعودی ها در بحرین را نباید فراموش کرد.
نویسنده در پایان نوشت: این مرحله از تاریخ مصر در کتابهای تاریخی به عنوان بدترین مرحله ودو لکه ننگ بر پیشانی حاکمان نظامی ثبت می شود؛ اول اینکه دولت مصر تحت تاثیر مخرب کمک نظامی ایالات متحده بر خلاف عقاید وباورهای گذشته نیروهای مسلح مصر اکنون تبدیل به حامی 'اسرائیل' شده است ودوم اینکه نزاع تاریخی میان دو قطب منطقه عربی یعنی مصر وعربستان که اولی ترقی خواه و دومی عقب مانده است به نفع ریاض وعقب ماندگی پایان یافت و تصادفی نیست اگر این دو لکه ننگ حاکمان مصر با علنی شدن ارتباط مخفیانه عربستان با 'اسرائیل' همزمان شده است.

منبع: ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید