یك كمیته پارلمانی برزیل به استیضاح رئیس جمهور 'دیلما روسف' رای داد | اتاق خبر
کد خبر: 332646
تاریخ انتشار: 24 فروردین 1395 - 13:40
شبكه خبری 'سی ان ان' گزارش داد: یك كمیته مجلس سفلی در برزیل به استیضاح 'دیلما روسف' رئیس جمهوری برزیل رای داد.

اتاق خبر - 'سی ان ان' روز سه شنبه با انتشار این خبر گزارش داد: پس از یك روز كامل مباحثه، 38 نفر از 65 عضو این كمتیه مجلس برزیل به استیضاح روسف رای دادند و 27 نفر دیگر نیز رای مخالف دادند.

این شبكه انگلیسی افزود: برخی از اعضای این كمیته فریاد می زدند كه این استیضاح، 'كودتا نیست' و برخی دیگر نیز خواستار استیضاح فوری رئیس جمهوری برزیل شدند.
دیلما روسف رئیس جمهوری برزیل كه دولت وی طی ماه ها و روزهای اخیر با بحران وخیم سیاسی روبه رو شده است، در نطقی به تاریخ 11 فروردین ماه استیضاح خود را در ارتباط با اتهامات وارده یك 'كودتا' خواند.
روسف در آن تاریخ و در واكنش به موضوع استیضاح خود گفته بود: بگذارید تا كنگره كار خود را برای استیضاح پیش ببرد، اما به این سادگی از قدرت كنار نخواهم رفت. روسف گفت: استیضاح بدون اثبات جرم یعنی كودتا، مساله این است. مخالفان دولت دیلما روسف وی را به فساد مالی از جمله پنهان كاری در مورد كسری بودجه در جریان انتخابات ریاست جمهوری 2014 متهم می كنند.
روسف همچنین در موارد دیگری از رسوایی مالی دخالت داشته كه از جمله این اتهامات، تامین هزینه های كارزار انتخاباتی وی از سوی شركت نفتی «پترو پراز» در سال های 2010 و 2014 میلادی است.
رئیس جمهوری برزیل درحالی با خطر استیضاح بدلیل اتهامات وارده روبرو است كه طی روزهای گذشته 'خورخه هیلتون' وزیر ورزش و 'انریكه ادواردو آلوس' وزیر گردشگری كه از اعضای حزب 'جنبش دمكراتیك برزیل' موسوم به (PMDB) بودند، از كابینه وی استعفا كردند.
استیضاح روسف توسط احزاب مخالف به اتهام سوء استفاده از منابع مالی دولتی در انتخابات ریاست جمهوری 2014 میلادی دنبال می شود و چنانچه حامیان روسف در پارلمان برزیل نتوانند مانع از اجرای استیضاح شوند، بیم آن می رود كه دادگاه عالی این كشور حكم به تعلیق ریاست جمهوری وی بدهد.
در صورتی كه مجلس نمایندگان و سنای برزیل تصمیم به استیضاح روسف بگیرند، وظایف ریاست جمهوری وی به حال تعلیق درخواهد آمد و 'میشل تمر' معاون وی كه از حزب جنبش دمكراتیك برزیل است، جایگزین او خواهد شد.
رئیس جمهوری برزیل هم اكنون درانتظار جلسه روز 18 آوریل (30 فروردین) پارلمان است كه طرح استیضاح وی را به رای خواهد گذاشت.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید