Performancing Metrics

نواز شریف راهی لندن شد | اتاق خبر
کد خبر: 332696
تاریخ انتشار: 24 فروردین 1395 - 16:44
ادامۀ پس لرزه‌های پاناما
دفتر نخست وزیر پاکستان شب گذشته با صدور بیانیه ای اعلام کرد که محمد نواز شریف قصد دارد برای انجام یک سری معاینات پزشکی، به لندن سفر کند.

اتاق خبر - 'حسین نواز'و'حسن نواز' فرزندان نخست وزیر پاكستان كه نام آنها در فهرست افشا شده ازسوی یك موسسه حقوقی پانامایی موسوم به 'موساك فونسكا' درخصوص شخصیت های و مقام هایی كه دارایی های هنگفت خارجی دارند، از قبل در لندن حضور یافته اند. حسن نواز مدت ها است كه در لندن بسر می برد و حسین نواز هم روز گذشته پاكستان را به مقصد لندن ترك كرده است.

همچنین قرار است خانم 'مریم نواز' دختر نخست وزیر پاكستان هم همراه پدرش به لندن سفر كند. نام مریم نواز هم در فهرست افشا شده از سوی موسسه پانامایی وجود دارد.

شبكه های خبری پاكستان همچنین از برنامه نواز شریف برای ملاقات با آصف علی زرداری رئیس جمهوری سابق و رهبر حزب مردم پاكستان درلندن خبر می دهند.نام برخی اعضای ارشد حزب مردم پاكستان هم در فهرست منتشر شده از سوی موسسه پانامایی وجود داد و نواز شریف و زرداری به احتمال فراوان برای رهایی از این بحران جدید، در لندن مشورت خواهند كرد.

رسانه های پاكستان اعلام كرده اند كه سفر از پیش برنامه ریزی نشده و ناگهانی نواز شریف به لندن به فاصله كوتاهی بعد از انتشار اسناد افشاكننده پاناما علیه اعضای خانواده این نخست وزیر، این شائبه را ایجاد كرده است كه وی برای رهایی از بحران افشای اسناد حاكی از فساد مالی اعضای خانواده اش به لندن سفر می كند تا راهی برای برون رفت از این بحران بیابد.

برخی گزارش ها نیز حكایت از آن دارد كه نواز شریف در جریان سفر قریب الوقوع به لندن، به املاك و دارایی های خود و خانواده اش در انگلیس سركشی خواهد كرد.

پس لرزه های اسناد پاناما: مخالفان نخست وزیر پاكستان خواستار استعفای او هستند

پس لرزه های ناشی از افشاگری های اسناد منتشر شده از سوی یك موسسه حقوقی پانامایی در پاكستان همچنان ادامه دارد و عمران خان شناخته شده ترین چهره مخالف سیاسی دولت نواز شریف، خواستار استعفای نخست وزیر است.
عمران خان رهبر تحریك انصاف كه در تابستان سال 1393 تحصن حدود 45 روزه و تظاهرات گسترده ای در پایتخت علیه دولت محمد نواز شریف به راه انداخت و مشكلات بسیار جدی برای دولت و كشور پاكستان ایجاد كرد، در تازه ترین اظهارات خود گفته است كه اسناد پاناما دیگر هیچ جایگاه و آبرویی برای نواز شریف باقی نگذاشته و او باید هرچه سریعتر از سمت خود كناره گیری كند.

عمران خان روز یكشنبه هفته جاری درپیامی خطاب به ملت پاكستان كه از طریق برخی شبكه های خبری غیر دولتی پخش شد، گفت: دیوید كامرون نخست وزیر انگلیس هم مثل نواز شریف نخست وزیر پاكستان در فهرست اسناد پاناما دیده می شود اما با وجود اینكه مورد مربوط به نخست وزیر انگلیس مربوط به دوران قبل از به قدرت رسیدن او و به مراتب كم اهمیت تر از موارد مربوط به نخست وزیر پاكستان است، با این وجود مردم انگلیس دست به تظاهرات زده و خواستار كناره گیری دیوید كامرون شده اند.

رهبر حزب تحریك انصاف پاكستان كمیسیون قضایی كه دولت دستور تشكیل آن را برای بررسی صحت و سقم اسناد پاناما صادر كرده است، فاقد صلاحیت دانسته و خواستار آن شده است تا یك هیات قضایی به ریاست عالی ترین مقام قضایی پاكستان (رئیس دادگاه عالی) مسئول بررسی اسناد پاناما درخصوص اعضای خانواده نواز شریف شود.

عمران خان تهدید كرد كه اگر خواسته هایش برآورده نشود، دو هفته دیگر و همزمان با سالروز تاسیس حزب تحریك انصاف (24 آوریل) برنامه های بعدی خود علیه دولت را اعلام خواهد كرد. او گفت كه این حزب به مبارزات سیاسی خود علیه دولت كنونی تا زمان بركناری نخست وزیر ادامه خواهد داد.
در همین حال مقامات عالی دولت پاكستان اظهارات عمران خان را رد كرده اند و ضمن نسبت دادن اتهاماتی متقابل علیه وی، از او خواسته اند تا بجای متهم كردن دولت، اتهامات خود را مورد توجه قرار دهد.

موسسه حقوقی 'موساك فونسكا' در پاناما نام تعداد زیادی از شخصیت های صاحب نام جهان از جمله سران برخی كشور را منتشر كرده و اسنادی را فاش ساخته كه حكایت از دارایی های هنگفت این افراد در خارج از كشور دارد. نام سه نفر از فرزندان محمد نواز شریف به نام های 'مریم'، 'حسین' و 'حسن' نیز در فهرست افشا شده قرار دارد.
نواز شریف چند روز پیش در یك نطق تلویزیونی، ضمن ارائه توضیحاتی درباره جزئیات دارایی های خود و اعضای خانواده اش، گفت كه سابقه دارایی های خانوادگی مطرح شده در اسناد پاناما، به سال ها قبل از تاریخ تشكیل كشور پاكستان (سال 1947) باز می گردد و از سوی پدرش پایه گذاری شده است.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید