گوجه‌فرنگی کیلویی 3500 تومان شد | اتاق خبر
کد خبر: 33364
تاریخ انتشار: 28 آبان 1391 - 13:51

 

 

قیمت گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای در بازار به کیلوگرمی 3500 تومان رسیده است و این چرخه به سریال تکراری سالانه در این فصل تبدیل شده است.

فارس: گرچه بالا بودن قیمت محصولات صیفی در خارج فصل تا حدی طبیعی است، اما با افزایش تولید گلخانه‌ای، تقویت صنایع تبدیلی جلوی این نوسان شدید را گرفت.

افزایش قیمت صیفی‌جات و محصولاتی که قابلیت انبارداری کمتری دارند و فسادپذیر هستند، در فصول خارج از برداشت گرچه طبیعی به نظر می‌رسد، اما می‌توان با مدیریت درست جلوی افزایش قیمت بی‌رویه و غیرمنطقی را گرفت.

 گزارش حاکی است، قیمت گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای در بازار به کیلوگرمی 3500 تومان رسیده است و این چرخه به سریال تکراری سالانه در این فصل تبدیل شده است.

 محصولات صیفی سالهاست که در کشور سالهای پرتولید با قیمت کمتر و سال‌های کم‌تولید قیمت بالاتر را تجربه می‌کند که اقتصاد‌خوانده‌ها به آن می‌گویند عرضه و تقاضا دارای تابع منحنی تار عنکبوتی است.

 در این حالت  میزان عرضه و تولید سال آینده را قیمت فعلی بازار مشخص می‌کند و بنابراین یکسال تولید بیشتر و به دنبال عرضه بالا قیمت کاهش می‌یابد و سال دیگر تولید کمتر عرضه کمتر و قیمت بالاتر می‌رود.

 اما در کنار تولیدات مزرعه‌ای بخش زیادی از محصولات صیفی کشور در گلخانه‌ها تولید می‌شود که می‌تواند بخش قابل توجهی از نیاز مردم را  در فصول خارج کشت تامین کند.

 تحلیل نیاز مردم، تولید و عرضه به بازار برای مدیران و تصمیم‌گیران کشور کاملا مشخص است، هر ساله کشور در این فصل سال با افزایش قیمت گوجه‌فرنگی مواجه است و این چرخه همچنان تکرار می‌شود.

ایران با تولید 5 میلیون و 800 هزار تن گوجه‌فرنگی مقام هفتم دنیا را دارد، بنابراین می‌توان با افزایش فرآورده‌های این محصول و تزریق به بازار و نیز حمایت از تولیدکنندگان گلخانه‌ای جلوی نوسان بازار را که تنها سود چند برابری آن به جیب دلالان و واسطه‌ها می‌رود و مصرف کنندگان را دچار زیان مضاعف می‌کند گرفت.

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید