شهردار لندن بار دیگر اوباما را متهم کرد | اتاق خبر
کد خبر: 333929
تاریخ انتشار: 28 فروردین 1395 - 17:06
«بوریس جانسون» شهردار لندن بار دیگر رئیس جمهوری آمریکا را به دلیل حمایتش از ادامه عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا به «دو رویی و تزویر» متهم کرد.

اتاق خبر - به گزارش تارنمای خبری بی بی سی، شهردار لندن كه خود از حامیان خروج انگلیس از اتحادیه اروپا است، به «لورا كنزبرگ» خبرنگار این شبكه خبری گفت: آمریكایی ها هرگز آرزو نمی كنند آنچنان كه مردم انگلیس انجام داده اند از آزادی و حق حاكمیت خود بگذرند.

انتظار می رود رئیس جمهوری آمریكا در دیدار هفته آینده از انگلیس، بار دیگر حمایتش را از ادامه عضویت این كشور در اتحادیه اروپا ابراز كند.

كاخ سفید اعلام كرده اوباما آماده است دیدگاهش در این زمینه را تكرار كند اما تاكید خواهد كرد كه تصمیم گیری در این زمینه به رای دهندگان انگلیسی بستگی دارد.
حمایت اوباما تلاش های «دیوید كامرون» نخست وزیر انگلیس را درباره ترغیب شهروندان این كشور به رای دادن به نفع ماندن در اتحادیه در همه پرسی 23 ژوئن (3 تیر) تقویت خواهد كرد.

جانسون گفت: تاریخ آمریكا حكایت از آن دارد كه این كشور هرگز از آزادی و حاكمیت خود نخواهد گذشت.

وی گفت: نمی دانم اوباما در این سفر حامل چه پیامی خواهد بود اما اگر استدلال آمریكایی ها چنین باشد كه چنین خواسته ای بر اساس حق حاكمیت و آزادی كشورهاست، كاملا مزورانه است و آمریكایی ها هرگز آرزوی آن را نمی كردند.

وی افزود: كاملا عجیب است كه آمریكایی ها درباره كنار گذاشتن حاكمیت و حق اعمال نفوذ ما اظهار نظر می كنند در حالی كه خود صرف نظر از احكام دادگاه بین المللی جنایی، حتی به كنوانسیون بین المللی درباره حقوق دریاها پایبند نیستند.
وی افزود: هشدار احتمالی اوباما درباره خروج از اتحادیه كاملا مزورانه است.
جانسون بعد از ظهر روز جمعه نیز در شهر منچستر گفت: خروج انگلیس از اتحادیه اروپا «گزینه ای عالی» در مقابل سازوكار كنونی است كه بر پایه «خواسته های بروكرات های غیرمنتخب» بنا گذاشته شده است.
این در حالی است كه «جورج اوزبورن» وزیر دارایی انگلیس طی سخنانی در واشنگتن گفت: ضرورت ادامه عضویت این كشور در اتحادیه اروپا، «دیدگاه غالب» دولت های خارجی و موسسه های بین المللی از جمله صندوق بین المللی پول، سازمان پیمان آتلانتیك شمالی (ناتو) است.
شهردار لندن در سخنرانی خود در شهر منچستر نگرانی های اقتصادی ناشی از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را اساسا نادرست خواند و مدعی شد كه فساد در اتحادیه اروپا رواج دارد.
'بوریس جانسون' تاكید كرد: بهتر است ما (از اتحادیه اروپا) خارج شویم تا در آن (باقی)بمانیم.
وی افزود: ما (انگلیس) باید اتحادیه اروپا را ترك كنیم چراكه ما پول زیادی به (اتحادیه اروپا) می دهیم، این پول می تواند برای ما بهتر باشد كه در همین جا آن را هزینه كنیم.

جانسون گفت كه بودن در اتحادیه اروپا سالانه 20 میلیارد پوند برای انگلیس هزینه دارد.
منابع نزدیك به كمپین ادامه حضور انگلیس در اتحادیه اروپا چنین استدلال می كنند كه خروج از این اتحادیه به پرسش های ابتدایی درباره خطرات اقتصادی خروج از این اتحادیه پاسخی نمی دهد و نمی تواند حمایت دیگران را در هر جایگاهی كه باشند، جلب كند.
جانسون پیشتر نیز طرح های «باراك اوباما» رئیس جمهوری آمریكا مبنی بر درخواست از انگلیس برای ماندن در این اتحادیه را «بخشی از نفاق ظالمانه و مفرط» توصیف كرده بود.

وی گفته بود اوباما در سفر به لندن، از رای دهندگان خواهد خواست به « از دست رفتن حاكمیت شان، هزینه ها، بروكراسی و مهاجرت كنترل نشده ای» كه به گفته منتقدان، اتحادیه 28 عضوی اروپا مسئول آن است، اهمیتی ندهند.
شهروندان انگلیسی قرار است 23 ژوئن (3 تیر 95) در همه پرسی خروج و یا ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا شركت كنند.
كامرون در جریان مبارزات انتخاباتی سال 2015 وعده داد كه در صورت پیروزی در انتخابات، برای تغییر شرایط عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا تلاش كند.

ایرنا

94110ا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید