برگزاری اجلاس دوحه به ضرر ایران تمام خواهد شد | اتاق خبر
کد خبر: 333983
تاریخ انتشار: 28 فروردین 1395 - 16:13
مشاور رییس سازمان توسعه تجارت در گفتگو با اتاق خبر
شرایط کنونی بازار نفت در حال حاضر به ضرر صنعت نفت دو کشور ایران و عربستان تمام خواهد شد و دیگر کشورهای تولید کننده نفت مانند آمریکا از این اختلاف بیشترین سود را خواهند برد.

مشاور سازمان توسعه تجارت در مورد اهمیت اجلاس کشورهای نفت خیز در دوحه برگزاری این اجلاس را غیرمتعارف توصیف کرد.

حسن مرادی مشاور سازمان توسعه تجارت در گفت و گویی که با اتاق خبر داشت با اشاره به این نکته که تنها مرجعی که توانایی تصمیم گیری در مورد بازار نفت را دارد اوپک است، افزود: با توجه به صحبت هایی مبنی بر حضور نیافتن وزیر نفت در این اجلاس شنیده می شود به نظر می رسد که ایران در این اجلاس شرکت نکند یا حضور در این اجلاس در سطح پایین تری مانند معاون وزیر صورت بگیرد. 

مرادی در مورد سیاست احتمالی ایران در صورت شرکت در این اجلاس گفت: با این حال به نظر نمی رسد که تصمیمات گرفته شده در این اجلاس به نفع صنعت نفت کشور باشد.در صورتی که ایران در این اجلاس شرکت کند باید با قاطعیت از حق خود در بازار نفت دفاع کند و تلاش خود را برای رسیدن به سطح تولید گذشته خود را ادامه دهد. باید به دیگر کشور ها این نکته را گوشزد کرد که وضع تحریم ها عملی غیرعادلانه بود.

مشاور سازمان توسعه تجارت در مورد افزایش تنش میان ایران و عربستان و تاثیر آن در بازار جهانی نفت گفت: تنش سیاسی میان ایران و عربستان به طور قطع در بازار نفت تاثیر منفی خود را خواهد گذاشت. عربستان یک تولید کننده مهم در بازار نفت است و قرار نیست که در صورت بروز اختلاف سیاسی میان دو کشور مهم نفتی این اختلافات تا ابد باقی بماند. چنین شرایطی در حال حاضر به ضرر صنعت نفت هر دو کشور تمام خواهد شد و دیگر کشورهای تولید کننده نفت مانند آمریکا از این اختلاف بیشترین سود را خواهند برد.

مرادی در مورد تاثیر اختلاف های چهار کشور نفتی، ونزوئلا، قطر، روسیه و عربستان با یکدیگر و تاثیر آن در بازار نفت جهانی گفت: به غیر از عربستان، بقیه این کشور ها روابط دوستانه و نزدیکی با ایران دارند. تصمیماتی که این کشورها می گیرند نباید منجر به انزوای ایران در بازار شود. بنابراین اگر تصمیمی در این اجلاس گرفته شود باید براساس حق ایران در افزایش سهم تولید خود در اوپک باشد.

مشاور سازمان توسعه تجارت وضعیت بازار نفت را بعد از اجلاس متعادل پیشبینی کرد و افزود: به نظر می رسد که بعد از این اجلاس بازار نفت با تغییر چندانی روبه رو نشود و در بازار جهانی نفت در تابستان شاهد تعادل و ثبات در قیمت ها باشیم.

94105 ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید