استفاده از فرصت‌ها در ایران هدف سفر هیات اروپایی به تهران | اتاق خبر
کد خبر: 333991
تاریخ انتشار: 28 فروردین 1395 - 18:55
خبرگزاری فرانسه گزارش داد
خبرگزاری فرانسه هم‌زمان با سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران گزارش داد: فدریکا موگرینی در راس یک هیات اروپایی با هدف تقویت روابط تجاری و صلح در منطقه به ایران رفته است.

اتاق خبر - به نقل از خبرگزاری فرانسه، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه، تنها چند روز پس از سفر نخست‌وزیر ایتالیا به ایران که بالاترین مقام اروپایی است که از زمان توافق هسته‌ای به ایران سفر کرده است، وارد تهران شد.

1439963713335_The EU.jpg

موگرینی در این سفر رهبری یک هیات اروپایی متشکل از هفت کمیسیونر را برعهده دارد که به گفته وی گامی است مهم در جهت ایجاد روابط مبتنی بر همکاری میان ایران و اروپا.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بیشتر در ژوئیه سال 2015 تنها چندی پس از حصول توافق هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 در وین به تهران سفر کرد. توافقی که منجر به لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران در ازاء محدودیت برنامه هسته‌ای این کشور شد.

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا هفته گذشته در بروکسل گفت که اکنون تعامل دوباره با ایران ممکن است همان‌طور که کمیسیون اروپا پیش از این اعلام کرده است، روابط تجاری، همکاری‌های هسته‌ای غیرنظامی و کمک‌های بشردوستانه در دستور کار این سفر قرار دارد. بروکسل نیز به دنبال این است که بتواند همکاری تهران را برای مقابله با بحران مهاجرت به اروپا، از آنجایی که ایران خود میزبان میلیون‌ها مهاجر افغان است، به دست آورد. 28 کشور اروپا در حال حاضر مقصد مهاجران رو به افزایش زیادی هستند که منجر به بروز مشکلاتی برای این کشورها شده است.

یک مقام ارشد اروپایی گفت که مهاجرت یک موضوع بسیار مهم برای بحث و رایزنی است. این مقام اروپایی افزود: موگرینی که به حصول توافق هسته‌ای کمک کرده است، اکنون در تلاش است گام‌های دیپلماتیک درخصوص یمن و سوریه را به سرانجام برساند.

وی همچنین گفت: بروکسل می‌خواهد نقشی حمایتگر در پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی داشته باشد اما اتحادیه اروپا از ایران می‌خواهد تا برای مقابله با پولشویی و مسائل منطقه‌ای تلاش بیشتری از خود نشان دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اتحادیه اروپا برای قطع وابستگی‌اش به روسیه به شدت مایل است در حوزه انرژی با ایران وارد تعامل شود و نفت و گاز ایران را در آینده خریداری کند.از این رو کمیسیونرهای اروپایی در حوزه صنعت، حمل‌ونقل و انرژی در این سفر موگرینی را همراهی می‌کنند.

ایسنا

94110

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید