زنگنه: قرارداد فروش ٧٠٠ هزار بشكه نفت به اروپا امضا شد | اتاق خبر
کد خبر: 334087
تاریخ انتشار: 29 فروردین 1395 - 08:24
سازماندهی مذاكرات دائمی انرژی میان ایران و اتحادیه اروپا
وزیر نفت از امضای قرارداد فروش ٧٠٠ هزار بشكه نفت به كشورهای اروپایی خبر داد و گفت: اتحادیه اروپا، ایران را شریك معتبر و قابل اعتماد برای تامین انرژی می داند.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، «بیژن زنگنه» عصر امروز (شنبه) پس از دیدار «میگل آریاس كانته» كمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا، اعلام كرد در این دیدار درباره چگونگی تسهیل روابط میان ایران و اتحادیه اروپا بحث و گفت و گو شد.
زنگنه افزود: آنها به همكاری بلندمدت با ایران بسیار علاقه مندند و تهران را شریك معتبر و قابل اعتمادی برای تامین انرژی می دانند.
وی یادآوری كرد نزدیك به ١٠٧ سال از عرضه نفت و گاز از سوی ایران می گذرد و در این مدت هیچگاه از سوی ایران مشكلی برای عرضه بموقع و كافی انرژی ایجاد نشده است.
وزیر نفت تاكید كرد «اتحادیه اروپا برای همكاری با ایران در بخش انرژی علاقه مند است و اروپایی ها می توانند روی منابع انرژی ایران حساب كنند».
زنگنه ادامه داد: قرار است گفت و گویی دائمی میان ایران و اتحادیه اروپا سازماندهی شود كه بزودی این گفت و گوها برای عرضه بهتر نفت و گاز ایران به اروپا و همین طور سرمایه گذاری شركت های اروپایی با حمایت دولت های آنها در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ایران آغاز می شود.
وزیر نفت گفت: در این دیدار افزون بر كلیات، اندكی درباره جزئیات مذاكره شد و تصمیم گرفتیم به جای یك اقدام كوتاه مدت و تبلیغاتی، اصل را بر همكاری درازمدت و پایدار قرار دهیم.
وی اضافه كرد: قرار است بیانیه ای مشترك از سوی ایران و اتحادیه اروپا منتشر شود.
وی حضور كمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا را نشانه علاقه مندی آنها به توسعه روابط با ایران در زمینه تامین و متنوع كردن منابع انرژی عنوان كرد و افزود: در ایجاد یك رابطه، جنبه سود نقش مهمی دارد و هدف از معامله با اروپا سود بردن است و ایران به عنوان شریك راهبردی به آن نگاه می كند.
زنگنه درباره میزان صادرات نفت ایران به اروپا گفت: ایران هم اكنون قرارداد ٧٠٠ هزار بشكه نفت را با اروپا منعقد كرده است، اما همه این میزان هنوز برداشت نمی شود و فكر می كنم در چند ماه آینده به این عدد برسیم.
وزیر نفت درباره پرداخت بدهی شركت های اروپایی اضافه كرد: بخشی از این بدهی پرداخت شده و بخشی هنوز باقی مانده است.
وی درباره صادرات محصولات پتروشیمی به اروپا گفت: شركت های صادركننده محصولات پتروشیمی به طور عمده شركت های خصوصی اند اما بدون شك پس از برجام برای این شركت های فرصت های جدیدی برای صادرات به اروپا ایجاد شده است.
پیش از لغو تحریم ها ایران روزانه 500 تا 600 هزار بشكه نفت خام به اروپا صادر می كرد اما در دوران تحریم كشورهای خریدار نفت ایران، واردات نفت از كشورمان را متوقف كردند.
در دوران تحریم نفت ایران فقط به میزان 100 هزار بشكه در روز به كشور نیمه آسیایی و نیمه اروپایی تركیه صادر می شد.
در ماه های گذشته پس از اجرای برجام برخی شركت های اروپایی مانند «توتال» فرانسه و «كپسا» اسپانیا خرید نفت از ایران را از سرگرفته اند.
قرار است پالایشگاه های یونان نیز واردات نفت از ایران را آغاز كنند.

انتهای پیام/
کد: 94108
نظرات
ADS
ADS
پربازدید