سرمایه گذاری ایتالیایی در معادن ایران | اتاق خبر
کد خبر: 334466
تاریخ انتشار: 6 اردیبهشت 1395 - 13:35
پتانسیل غنی در حوزه معادن این امکان را برای کشورمان بوجود آورده تا بتوان در این زمینه سرمایه گذاری های مناسبی انجام داد. در این راستا کشور ایتالیا آمادگی خود را برای سرمایه گذاری در این حوزه اعلام کرده است.

به گزارش اتاق خبر،کشورمان دارای ذخایر غنی زیر زمینی است و ذخایر زیر زمینی و معدنی مهم ایران عبارتست از نفت، گاز طبیعی، آهن، مس، طلا، نقره، روی، سرب، کرومیت، منگنز، تیتانیم، اورانیم، ذغال سنگ، قلع، سنگ‌های قیمتی مانند فیروزه، گچ و نمک. ایران با دارا بودن حدود ۶۸ نوع ماده معدنی (غیرنفتی)، ۳۷ بیلیون تن ذخایر کشف شده و ۵۷ بیلیون تن ذخایر بالقوه در میان ۱۵ قدرت معدنی جهان جای گرفته و یکی از کشورهای غنی از حیث دارایی‌های معدنی به حساب می‌آید. این درحالیست که تولیدات معدنی تنها ۰٫۶ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد، بعلاوه معدن کاری در ایران در حال توسعه است.

 

بنابراین گزارش، کشورمان در منطقه‌ای واقع شده که کشورهای اطراف آن مانند ترکیه و عربستان و کشورهای حوزه خلیج فارس باتوجه به آهنگ رشد و توسعه اقتصادی به منابع معدنی نیاز دارند و این در حالی است که این کشورها از نظر ذخایر معدنی بسیار فقیر هستند حتی این کشورها در صنایعی مانند فولاد سرمایه‌گذاری هم کرده‌اند اما مواد اولیه آنها وارداتی است و ایران می‌تواند منبع خوبی برای تأمین نیازهای این کشورها که به سرعت در حال افزایش است محسوب شود. ایران با ۱۸ درصد منابع گاز و ۹ درصد منابع نفت در بین کشورهای معدنی دنیا موقعیت منحصربه‌فردی برای تأمین انرژی فعالیت‌های معدنی به‌خصوص در فرآوری و فلزات دارد و قیمت انرژی در ایران باتوجه به منابع عمده بعضاً تا۵۰ درصد قیمت جهانی است و این موقعیت شرایطی را فراهم می‌کند که شرکت‌های بزرگ کل عملیات مرتبط با معدن را از استخراج، صنایع تولید فلزات به‌خصوص فولاد در ایران با قیمت تمام شده مناسب انجام دهند و به بازارهای نزدیک منطقه صادر کنند. کشورمان باتوجه به پتانسیل معدنی از ۷۰ سال قبل اولین کشوری بود که تدریس رشته معدن و زمین‌شناسی را دربین کشورهای منطقه آغاز کرده است.

 

این گزارش می افزاید: کشورمان باتوجه به پتانسیل معدنی از ۷۰ سال قبل اولین کشوری بود که تدریس رشته معدن و زمین‌شناسی را دربین کشورهای منطقه آغاز کرده است. این خیل عظیم نیروهای متخصص کشورهای سرمایه‌گذار را از نظر نیروی انسانی بی‌نیاز می‌کند و این در حالی است که در سایر کشورهای منطقه چنین پتانسیلی وجود ندارد. ایران از نظر حجم ذخایر قطعی و بالقوه، وجود زیربناهای مناسب، وجود بازار مناسب مصرف در ایران و کشورهای منطقه، قیمت مناسب انرژی، دسترسی به آب‌های آزاد و همچنین نیروی انسانی متخصص و تحصیلکرده بخش معدن یکی از کشورهای بسیار شاخص جهت سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ معدنی شناخته می‌شود و در یک جمله ایران در آینده بهشت سرمایه‌گذاری معدنی شناخته خواهد شد.

 بنابراین گزارش، این پتانسیل غنی در حوزه معادن این امکان را برای کشورمان بوجود آورده تا بتوان در این زمینه سرمایه گذاری های مناسبی انجام داد. در این راستا کشور ایتالیا آمادگی خود را برای سرمایه گذاری در این حوزه اعلام کرده است. امير خرمي شاد، معاون سازمان توسعه ونوسازي معادن و صنايع معدني ايران (ايميدرو) در گفتگو با ايرنا نوشته است: "تاسيس شركت مشترك ميان سازمان ايميدرو و شركت دانيلي (DANIELI) در ايران كه 60 درصد سهام مربوط به طرف ايتاليايي و 40 درصد مربوط به ايميدرو است، در سفر سال گذشته به اين كشور تفاهم شد. اين شركت كه با نام معدني و فلزي ايران وايتاليا ثبت شده و كارهايش در حال انجام است، از مرحله كنسانتره، گندله و آهن اسفنجي به ظرفيت 6.5 ميليون تن كار را دنبال خواهد كرد. گزارش كار فعاليت شركت ياد شده كه نهايي شود، مطالعه فني ومالي آن انجام و سرمايه گذاري با توجه به ظرفيت آن آغاز مي شود.

 تفاهم همكاري با شركت هاي ايتاليايي «دانيلي و فاتا» براي اجراي طرح هاي زنجيره آلومينيوم تا مرحله شمش با ظرفيت 350هزار تن و نيز صنايع جانبي آن شامل بيليت، سيم و كابل، فويل، ورق قوطي و ورق آلومينيومي خودرو در مجموع مبلغ 1.73 ميليارد يورو و به همراه ساخت نيروگاه برق 900 مگاواتي مربوط به اين مجموعه از ديگر برنامه هاي تهران و رم در حوزه عملكردي ايميدرو برشمرد. طرح هاي ياد شده در مسير گسترش فعاليت در چارچوب اقتصاد مقاومتي صورت مي گيرد و انتظار مي رود اسناد مربوط به اين همكاري در ماه جاري و يا ارديبهشت ماه، تكميل و فعاليت آغاز شود. پيش بيني مي شود شركت معدني و فلزي ايران و ايتاليا در بخشي از سرمايه گذاري 1.73 ميليارد يورويي مربوط به طرح زنجيره آلومينيوم مشاركت كند كه در اين حوزه كارها از سوي ايميدرو سازماندهي و هدايت مي شود؛ در واقع ثبت شركت مشترك و سرمايه گذاري مستقيم خارجي در اين بخش(فلزي و غيرفلزي) صورت مي گيرد."

 این گزارش می افزاید: ايران و ايتاليا در سفر سال گذشته رئيس جمهوري اسلامي ايران در زمينه هاي ياد شده توافق مقدماتي داشتند و اكنون در سفر هيات ايتاليايي به تهران اين توافق ها كامل خواهد شد و وارد مرحله اجرايي مي شود. برخي فاينانس ها كه مورد تفاهم با شركت اس.ام.اس اينسه (SMS INNSE) و فولاد مباركه براي توسعه فولاد هرمزگان صورت گرفته، در واقع از پوشش بيمه ساچه ايتاليا برخوردار است. توسعه نورد گرم فولاد مباركه، ريخته گري و نورد فولاد سپيد دشت (چهارمحال وبختياري) و توسعه فولاد هرمزگان به همراه طرح توليد لوله هاي فولادي بدون درز به ارزش كل يك ميليارد يورو پيش بيني شده است.

 یادآور می شود: سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، شناخته‌شده به عنوان ایمیدرو، شرکت هلدینگ دولتی فعال در بخش معدن ایران است. ایمیدرو دارای ۸ شرکت اصلی و ۵۵ شرکت عملیاتی در زمینه صنایع فولاد، آلومینیوم، مس، سیمان و مواد معدنی می‌باشد. در سال ۲۰۰۲ کارکنان ایمیدرو و شرکتهای تابعه آن ۴۹،۳۰۰ نفر، ارزش کل دارایی‌ها آن‌ها ۳۳٫۵ هزار میلیارد ریال ، ارزش گردش مالی سالانه شرکت‌های تابعه ۳،۲۳۰ میلیارد ریال و صادرات ۴۴۸ میلیون دلار برآورد شده است.

منبع: ایسنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید