سران اتحادیه اروپا مسئول مرگ مهاجران در دریای مدیترانه | اتاق خبر
کد خبر: 334758
تاریخ انتشار: 30 فروردین 1395 - 22:10
قانونگذاران اتحادیه اروپا با قطع ماموریت نجات در دریای مدیترانه و نادیده گرفتن این مساله، مقصر مرگ بیش از 1500 مهاجری است که در این دریا جان داده‌اند.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، عملیات کشف و نجات پناهجویان که با رهبری ایتالیا در دریای مدیترانه صورت می‌گرفت، در اکتبر 2014 متوقف و عملیاتی با کشتی‌های کمتر و متمرکز بر مقابله با پناهجویان و نه نجات آنها آغاز شد.

در این میان سازمان‌های خیریه و مقامات سازمان ملل هشدار می‌دهند، این اقدام تاثیر وحشتناکی خواهد داشت و به مرگ و میرهای بیشتری منجر می‌شود.

در همین حال تحقیقات دانشگاه‌های انگلیس نشان داده است: نیروهای مرزبان اروپا، "فرانتکس"، براساس این تغییرات در عملیات دریایی پیش می‌روند با وجود اینکه ارزیابی‌های داخلی هشدار می‌دهند که اگر این رویکردها به خوبی برنامه‌ریزی نشوند نتایجی به مراتب مرگ‌بارتر خواهند داشت.

کاهش و محدود شدن چشمگیر عملیات کشف و نجات پناهجویان، همزمان با رشد بی‌سابقه بحران مهاجران "شرایطی را ایجاد می‌کند که به مرگ توده‌های گسترده مردم" منجر می‌شود.

براساس گزارش دانشگاه‌های انگلیس بیش از 1500 مهاجر در تلاش خود برای عبور از دریای مدیترانه در ماه‌های پس از تغییر عملیات نجات پناهجویان، جان خود را از دست داده‌اند.

چارلز هلر، استاد دانشگاه گلداسمیت لندن و یکی از نویسندگان گزارش مذکور می‌گوید، قانونگذاران اتحادیه اروپا مقصر "قانونی کردن نادیده گرفتن عمدی" این مساله هستند: اقدام قانونگذاران در تغییر عملیات شناسایی و نجات پناهجویان نمونه‌ای از قانونی کردن نادیده گرفتن عمدی این مساله است و قانونگذاران اروپایی و فرانتکس با این کار خود را عامل قتل این پناهجویان کردند.

تعداد مهاجرانی که در چهار ماه اول 2014 و 2015 از دریای مدیترانه عبور کرده‌اند در 26 هزار تن ثابت مانده اما تعداد کشته شدگان در این مسیر افزایش یافته است. در چهار ماه اول سال 2014 تنها 60 تن جان خود را در این دریا از دست داده‌اند در حالی که 1687 تن در مدت مشابه سال 2015 طعمه آب‌های مدیترانه شده‌اند. این آمار نشان می‌دهد که احتمال غرق شدن در مدیترانه طی این یکسال 30 برابر شده است.

انتهای پیام/

کد: 94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید