سفیر فنلاند در زنجان:ایران بزرگترین شریک فنلاند در خاورمیانه | اتاق خبر
کد خبر: 334938
تاریخ انتشار: 31 فروردین 1395 - 13:57
در این نشست مهندس جمیلی رئيس اتاق بازرگانی زنجان نیز ضمن خیرمقدم و ابراز خرسندی از حضور سفیر کشور فنلاند ابراز امیدواری کرد این سفر دستاوردهای خوبی برای دو کشور داشته باشد.

اتاق خبر- هاری کامراینن سفیر فنلاند در تهران به منظور شناسایی فرصتهای تجاری و همچنین آشنایی با جامعه تجار و بازرگانان استان زنجان با حضور در محل اتاق بازرگانی زنجان از آمادگی کشور مطبوعش جهت گسترش مناسبات تجاری بین دو کشور خبر داد و از ایران به عنوان بزرگترین شریک تجاری کشور فنلاند در خاورمیانه نام برد.

در این نشست مهندس جمیلی رئيس اتاق بازرگانی زنجان نیز ضمن خیرمقدم و ابراز خرسندی از حضور سفیر کشور فنلاند ابراز امیدواری کرد این سفر دستاوردهای خوبی برای دو کشور داشته باشد.

رئيس اتاق زنجان ضمن اشاره به حضور سفرای کشورهای مختلف در اتاق بازرگانی زنجان طی یکسال اخیرآمادگی استان زنجان را جهت معرفی توانمندیها و فرصتهای سرمایه گذاری کشور فنلاند از طریق وب سایت اتاق زنجان اعلام کرد.

از سوی دیگر ایشان از علاقمندی تجار زنجانی جهت استفاده از تجربیات و پژوهش  شرکتهای فعال فنلاندی خبر داد شایان ذکر است کشور فنلاند رتبه دوم جهان را در خصوص مطالعات و تحقیقات صنعتی بخود اختصاص داده است.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به وضعیت ایران پس از لغو تحریمهای اقتصادی گفت ایران در شرایط کنونی در وضعیت گذر صنعتی قرار داد لذا این برهه تاریخی بهترین زمان انتقال و ارتقاء تکنولوژی واحدهای صنعتی استان محسوب می شود.

این مقام مسئول برگزاری این نشست را زمینه ساز دیدارهای آتی دانست و ابراز امیدواری کرد جرقه یک تجارت کوچک بین زنجان و فنلاند و با روند مثبت این فعالیت ها شاهد بسط و گسترش تجارت فی مابین خواهیم بود.

وی از استان زنجان به عنوان یک فرصت سرمایه گذاری یاد کرد و گفت زنجان بدلیل دسترسی سریع و آسان به بنادر و مراکز ویژه اقتصادی و همچنین به پایتخت می تواند مورد توجه سرمایه گذاران فنلاندی قرار گیرد از این رو معرفی سرمایه گذاران حتی بصورت موردی و معرفی  به اتاق زنجان جهت یافتن شرکای تجاری از خواستهای ماست که امیدواریم این موضوع مورد اهتمام آقای سفیر قرار گیرد.

از سوی دیگر مهندس جمیلی آمادگی اتاق زنجان را جهت همکاریهای نمایشگاهی با کشور فنلاند اعلام کرد و اظهار داشت اتاق زنجان در بخش نمایشگاهی آمادگی هر گونه همکاری در خصوص اجاره غرفه، اقامت و تعرفه های گمرکی را دارد و متعاقباً علاقمندیم تجار زنجانی در نمایشگاههای بین المللی کشور فنلاند با شرایط ویژه حضور یابند.

در ادامه آقای مقدم فرد نائب رئیس اتاق زنجان نیز از استان زنجان به عنوان یکی از پتانسیلهای قطعه سازی در کشور نام برد و تصریح کرد حضور خودروسازان خارجی بعد از توافق هسته ای فرصتی مغتنم برای قطعه سازان زنجان جهت گسترس و بسط فعالیتها می باشد.

 سفیر فنلاند نیز در این نشست با ابراز رضایت از دعوت به زنجان و تعریف از طبیعت زیبای استان ،از بهبود روابط تجاری فی مابین ابراز خرسندی کرد  و گفت: دیدار وزیر امور خارجه از ایران و حضور وزیر تجارت خارجی با همراهی حدود یکصد نفر از تجار یکی از بزرگترین سفرهای تاریخی هیئت های تجاری کشور فنلاند است.

وی افزایش همکاری فرهنگی در دو کشور را نیز رو به گسترش خواند و گفت برای اولین بار شاهنامه فردوسی به زبان فنلاندی ترجمه شده است.وی افتتاح خط اهن رشت به اذربایجان ومتعاقبا وصل این راه به هلسینکی را موجب تسهیل در تجارت ایران با اروپا دانست و تصریح کرد کشور فنلاند با جمعیت ۵ ونیم ملیون نفری بدلیل شرایط جعرافیای میتواند وارد کننده محصولات کشاورزی از استان زنجان باشد و همچنین وجود معادن سنگ مرمر و سنگهای تزئینی در زنجان میتواند فصل مشترکی  در صادارت این محصولات به کشور فنلاند باشد.

در پایان این نشست هدایایی به رسم یاد بود به سفیر کشورفنلاند اعطاء شد .

منبع: اتاق زنجان 

94106 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید