دیدار استاندار زنجان با سفیر فنلاند | اتاق خبر
کد خبر: 334947
تاریخ انتشار: 31 فروردین 1395 - 14:06
طی جلساتی که در اتاق بازرگانی با تجار و بازرگانان زنجانی با حضور سفیر برگزار خواهد شد، شناسایی از ظرفیت‌های استان و در نهایت گسترش همکاری‌های متقابل تسهیل می‌شود.

اتاق خبر- نماینده عالی دولت در استان زنجان با اشاره به اینکه فنلاند کشوری با ظرفیت‌های خوب در حوزه It و فناوری اطلاعات است، گفت: با توجه به اینکه زنجان در بخش صنعت برق جزو استان‌های سرآمد و برتر می‌باشد، از اینرو با برنامه‌های پیش‌رو در بحث it و فناوری اطلاعات چشم‌انداز خوبی برای استان رقم خواهد خورد و از این شاخص‌ها می‌توان در تعاملات استان و فنلاند بهره جست.

 جمشید انصاری در دیدار با هری کمرانین، سفیر کشور فنلاند، حضور وی را عاملی در جهت گسترش ارتباطات فی‌ما بین دانست و گفت: طی جلساتی که در اتاق بازرگانی با تجار و بازرگانان زنجانی با حضور سفیر برگزار خواهد شد، شناسایی از ظرفیت‌های استان و در نهایت گسترش همکاری‌های متقابل تسهیل می‌شود.

 استاندار زنجان، این استان را یکی از استان‌های صنعتی و کشاورزی مهم کشور برشمرد و اظهار کرد: صنایع برق، معدن، نساجی و فولاد از جمله پتانسیل‌های قابل توجه منطقه است که چشم‌انداز همکاری‌های طرفین را فراهم می‌سازد.

 وی خاطرنشان کرد: در بخش کشاورزی بیش از ۷۵ درصد محصولات به‌عنوان مازاد بر مصرف استان است که شامل محصولات زراعی، باغی، دامی و آبزی‌پروری مي‌باشد که به سایر استان‌ها صادر می‌شود.

 مقام عالی دولت در استان با اشاره به اینکه فنلاند کشوری با ظرفیت‌های خوب در حوزه It و فناوری اطلاعات است، گفت: با توجه به اینکه زنجان در بخش صنعت برق جزو استان‌های سرآمد و برتر می‌باشد، از اینرو با برنامه‌های پیش‌رو در بحث it و فناوری اطلاعات چشم‌انداز خوبی برای استان رقم خواهد خورد و از این شاخص‌ها می‌توان در تعاملات استان و فنلاند بهره جست.

استاندار زنجان جاذبه‌های گردشگری و وجود میراث فرهنگی و آثار تاریخی و موضوع اکوتوریست در استان را از دیگر عوامل این ارتباطات دانست.

وی مسیر دریایی و ریلی را مهم‌ترین راه دسترسی استان با فنلاند خواند و عنوان کرد: مبادلات اقتصادی می‌تواند از طریق بنادر شمالی با باکو و يا بندر آستارخان انجام و از طریق راه آهن به فنلاند ارسال شود.

انصاری در ادامه به گسترش تعاملات ایران و فنلاند نیز اشاره کرد و گفت: در طول یکسال گذشته ۶ هیأت فنلاندی در سطح وزیر و معاون وزیر به ایران آمده‌اند و حجم مبالات اقتصادی دو کشور نیز از ۲۵ میلیون دلار به ۹۰ میلیون دلار افزایش یافته است که نشان از سرعت گرفتن چشم‌انداز مطلوب همکاری سال‌های گذشته را نوید می‌دهد.

در این دیدار، هری کمرانین سفیر کشور فنلاند با ابراز رضایت و تعریف از طبیعت زیبای استان زنجان، چشم‌انداز همکاری‌های ایران و فنلاند را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: دیدار وزیر امور خارجه از ایران و حضور وزیر تجارت خارجی با همراهی حدود یکصد نفر از تجار، یکی بزرگترین سفرهای تاریخی هیأت‌های تجاری کشور فنلاند است.

وی اظهار کرد: تجار، مردم و سیاستمداران فنلاندی همواره خواهان افزایش ارتباطات با ایران هستند.

سفیر فنلاند افزایش همکاری فرهنگی دو کشور را نیز رو به گسترش خواند و گفت: هم‌اکنون از طریق شهرداری تهران در پارک ملت نماد کشور فنلاند نصب و برای اولین‌بار شاهنامه فردوسی به زبان فنلاندی ترجمه شده است.

کمرانین ویژگی های فنلاند را صرفا در تولید محصولات همچون نوکیا ندانست و گفت: فنلاند دارای ظرفیت‌های بالایی در صنایع پزشکی و کشتی‌سازی است و هم‌اکنون ۵۰ درصد کشاورزان آرژانتینی و برزیلی از صنعت کشاورزی فنلاند استفاده می‌کند.

منبع: اتاق زنجان 

94106 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید