موانع قانونی و سیاسی سد راه الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی | اتاق خبر
کد خبر: 335036
تاریخ انتشار: 31 فروردین 1395 - 15:42
اتاق خبر از موانع پیوستن ایران به WTO گزارش می دهد
موانع الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی را می توان به دو دسته تقسیم کرد: دسته اول به قوانین و مقررات و ملاحظات اقتصادی و دسته دوم به موانع سیاسی مربوط می شود.

اتاق خبر- سازمان تجارت جهانی با علامت اختصاری WTO یک سازمان بین المللی است که با هدف گسترش تجارت خارجی و تنظیم قوانین جهانی تجارت در سطح بین الملل تاسیس شد. این سازمان در سال 1955 تشکیل و جایگزین موافقت نامه عمومی تعرفه و تجارت (گات) شد. از جمله اهداف این سازمان ارتقای سطح زندگی، تامین اشتغال کامل، توسعه تولید و تجارت و بهره وری بهینه از منابع جهانی، دستیابی به توسعه پایدار با بهره برداری بهینه از منابع، حفظ محیط زیست و افزایش سهم کشورهای در حال توسعه و کمتر توسعه یافته از  رشد تجارت بین المللی در کشورهای عضو می توان نام برد.

 موانع الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی

 ایران در موافقتنامه تعرفه و تجارت یا همان گات حضور فعال و خوبی داشت اما درنهایت در 26 مه بعد از 10 سال انتظار به عنوان عضو ناظر در سازمان پذیرفته شد. از مهم ترین مزایای پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی می توان به تقویت جایگاه ایران در بازارهای بین المللی و منطقه ای، توسعه اقتصادی ناشی از افزایش تجارت خارجی، جذب سرمایه گذاری خارجی، از بین رفتن بستر و زمنیه رانت و انحصار، توسعه صادرات غیرنفتی، کاهش فاصله با مقیاس های جهانی، افزایش قدرت رقابت و چانه زنی، جلوگیری از فرار سرمایه، مقابله با تحریم های اقتصادی و ... اشاره داشت. همچنین افزایش واردات، امکان ورشکستگی بنگاه های اقتصادی، تشویق مصرف کالاهای خارجی و ... از جمله معایب پیوستن ایران به این سازمان است. مخالفت برخی کشورهای قدرتمند با عضویت ایران، همساز نبودن برخی از قوانین ایران چون قوانین سرمایه گذاری خارجی، قوانین بیمه، صادرات و واردات و تجارت خارجی از جمله موانع پیوستن ایران محسوب می شود. حال پس از اجرایی شدن برجام و تعاملات مثبت ایران با کشورهای اروپایی و گشایش های سیاسی و اقتصادی در فضای بین المللی یکی از موضوعات مهمی که مطرح می شود؛ پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی است که انتظار می رود در شرایط فعلی موانع موجود برطرف شود.

زمینه های پیوستن ایران به WTO فراهم نیست

 در همین رابطه محسن احتشام، رئیس اتاق بازرگانی بیرجند به اتاق خبر گفت: فلسفه وجودی سازمان تجارت جهانی مبادله مزیت ها است که این امر منجر به رفاه عمومی و تولید ثروت عمومی می شود که متاسفانه زمینه های این مهم هنوز در کشور فراهم نیست.

وی با بیان اینکه هدف سازمان تجارت جهانی فراهم کردن زمینه مبادلات نسبی بین کشورها است؛ اظهار کرد: بدین معنی که کشورها به تولید محصولاتی که در آن مزیت نسبی دارند؛ اقدام کرده و در غیر اینصورت آن محصول را از سایر کشورها وارد کنند.

احتشام ادامه داد: کشور ما در تولید خودرو مزیت نسبی ندارد و بهتر است این کالای مصرفی از کشورهایی هچون آلمان، ژاپن و کره جنوبی وارد شود. این درحالیست که به عنوان مثال کشور ما در حوزه معدن و کشاورزی و یا فرش مزیت دارد که باید در مسیر درآمدزایی از صادرات آن ها بیش از گذشته گام بردارد.

وی معتقد است: اگر در مسیر تولید محصولاتی که شرایط آن در کشور فراهم است؛ حرکت کنیم، زیربنای الحاق به سازمان تجارت جهانی را فراهم می کنیم درغیر اینصورت بسیاری از کارخانجات ما به ورشکستگی کشانده می شوند.

احتشام در خصوص موانع موجود بر سر راه پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی گفت: در کشور استراتژی تولید صنعتی وجود ندارد و عمدتا محصولاتی که در آن مزیت نسبی نداریم، تولید می شود که در نتیجه ارزش مبادله ندارند.

 

موانع پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی

محمود دودانگه مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز گفت: موانعی که برای ملحق شدن ایران به سازمان جهانی تجارت وجود دارد را می‌توان به دو دسته تقسیم بندی کرد.

وی در گفت و گو با ایسنا ادامه داد: دسته اول موانعی است که به قوانین، مقررات و ملاحظات اقتصادی برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی مرتبط می‌شود. طبیعی است که تمامی کشور‌ها برای عضویت رسمی در این سازمان مشکلات قانونی،‌ مقرراتی و همچنین مسائل مختلف مربوط به واردات و صادرات را مورد توجه قرارمی‌دهند و قوانین خودشان را با قوانین سازمان تجارت جهانی هماهنگ می‌کنند یا اینکه برای انطباق لازم با قوانین این سازمان، زمان درخواست می‌کنند.

دودانگه افزود: این موارد جزو موانع طبیعی به حساب می‌آید که می‌توان آن‌ها را در یک فرایند طبیعی بر طرف کرد اما موانعی که در دسته دوم قرار می‌گیرند، موانع سیاسی برای عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی است. با توجه به اینکه ایران در دهه‌های قبل معمولا درگیر محدودیت‌ها و تحریم‌های یک جانبه و چند جانبه بوده است و از سوی دیگر تعاملات اقتصادی و تجاری ایران با کشور‌های مختلف دچار چالش‌هایی بوده عضویت در سازمان تجارت جهانی با موانعی روبرو بوده است.

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: اکنون با توجه به بسته شدن پرونده هسته‌ای ایران و توافق انجام شده امیدوار هستیم حداقل موانع سیاسی را برای عضویت در سازمان جهانی تجارت نداشته باشیم و به مسیر طبیعی عضویت ایران در این سازمان برگردیم؛ مسیری که طبیعتا باید با آرامش و ملاحظه در همه ابعاد انجام بگیرد.

94106 ت 

 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید