چین همكاری امنیتی و مبارزه با تروریسم را با افغانستان تقویت می‌كند | اتاق خبر
کد خبر: 335718
تاریخ انتشار: 3 اردیبهشت 1395 - 08:59
یك مقام ارشد نظامی چین اعلام كرد كه این كشور قصد دارد همكاری های امنیتی، مبارزه با تروریسم و مناسبات نظامی خود با افغانستان را بیش از پیش تقویت كند.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، چین در راستای گسترش همكاریهای خود با افغانستان به تازگی سیاست های فعالانه ای را در ارتباط با تقویت روابط نظامی با این كشور در پیش گرفته است.
گزارش ها حاكی است كه چین همكاری هایی را با پاكستان و آمریكا هم آغاز كرده است تا پیمان صلحی در افغانستان بدست آید كه به شورش ها، نظامی گری ها و حملات طالبان پایان می دهد.
آمریكا و ناتو بسیاری از نیروهای خود را پس از سال 2014 میلادی از افغانستان خارج كردند و برخی بر این باورند چین به همین سبب در حال پر كردن این خلاء است اما این كشور تاكید دارد به دنبال نفوذ نظامی در افغانستان نیست.
در عوض پكن تاكید می ورزد كه می خواهد در اجرای طرح های بازسازی در افغانستان فعالتر شده و به این شكل به پیشبرد صلح و ثبات این كشور كمك كند.
«فانگ فن خویی» رییس ستاد كل ارتش چین و از مسئولان ارشد كمیسیون مركزی نظامی این كشور در دیدار با «محمد حنیف آتمار» مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان در پكن خواستار تقویت روابط نظامی، امنیتی و مبارزه با تروریسم و همینطور برگزاری تمرینات مشترك دو كشور شده است.
وزارت دفاع چین در تارنمای خود آورده است كه طرفین چهارشنبه شب با یكدیگر گفت گو كرده اند و بخشی از این مذاكرات مربوط به آموزش نیروی نظامی، برگزاری رزمایش و تمرینات مشترك و مقابله با تروریسم بوده است.
مقام چینی گفت كه كشورش در حال پیشبرد یك ساختار مستحكم منطقه ای مبارزه با تروریسم است كه پدید آورنده صلح و ثبات باشد.
خبرگزاری شین هوا گزارش كرده كه مقام افغان با «مینگ جیانگجو» رئیس امنیت داخلی چین هم دیدار و گفت و گو كرده است.
وی در این ملاقات ها خاطر نشان كرده است كه كشورش مایل به گسترش همكاری با چین در عرصه مبارزه با تروریسم است.
بر اساس این گزارش وی همچنین در جریان این ملاقات ها برنامه های افغانستان در مبارزه با جنبش تركستان شرقی را برای چینی ها تشریح كرده است.
پكن به شدت نگران فعالیت های این جنبش در منطقه خودمختار سین كیانگ در شمال غرب این كشور است و تاكید دارد كه این جنبش تروریستی است و قصد جدا كردن سین كیانگ را از خاك چین دارد.
به همین سبب چین در سال های گذشته بتدریج روابط و همكاری های امنیتی خود را با پاكستان و افغانستان و كشورهای آسیای مركزی كه با سین كیانگ مرز مشترك دارند افزایش داده است.

انتهای پیام/
کد: 94108
کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید