آیا ما آنقدر با هوش هستیم که هوشمندی حیوانات را شناسایی کنیم؟ | اتاق خبر
کد خبر: 335763
تاریخ انتشار: 3 اردیبهشت 1395 - 15:38
تدوین کتابی تازه پیرامون حیات‌وحش؛
کتاب «آیا ما آنقدر با هوش هستیم که هوشمندی حیوانات را شناسایی کنیم» عنوان تازه‌ترین کتاب فرانس دی‌وال با رویکردی تازه به حیات حیوانات منتشر و روانه بازار کتاب می‌شود.

اتاق خبر- کتاب «آیا ما آنقدر با هوش هستیم که هوشمندی حیوانات را شناسایی کنیم» عنوان تازه‌ترین کتاب فرانس دی‌وال با رویکردی تازه به حیات حیوانات منتشر و روانه بازار کتاب می‌شود.

 کتاب فرانس دی وال

این کتاب که به قلم فرانس دی وال به رشته تحریر در آمده دیدگاه متفاوت درباره حیوانات مطرح می کند و کتابش را با این پرسش آغاز می کند که ما به عنوان انسان چه میزان هوشمندی داریم تا باهوشی حیوانات را کشف کنیم.

فرانس دی وال این زیست شناس معروف و صاحب نام در فصل اول کتابش به این نکته اشاره می کند که برای درک بهتر یافته هایش باید ذهن خود را به‌عنوان یک انسان فراموش کنید. او در این باره می‌گوید: شاید شما به عنوان یک انسان نتوانید آن طور که باید و شاید این موضوع را درک کنید چرا که شما به عنوان اشرف مخلوقات قارید احساسات‌تان را با دیگران به اشتراک بگذارید، برای همین حتما برایتان سخت است اگر به شما بگوییم حیوانات چطور از هوش شان بهره می برند تا ابزار مورد نیازشان برای زندگی را تهیه کنند و حتی آن را بسازند.

دی وال در بخشی از این کتاب مقایسه جالبی بین هوش حیوانات مختلف مثل شامپانزه، اختاپوس، طوطی، دلفین، گوسفند، زنبور و نهنگ انجام داده و رفتارشناسی حیوانات و شیوه حل بحران آنها را در شرایط مختلف مورد بررسی قرار داده است.

این زیست‌شناس به این نکته اشاره می‌کند که حیوانات ذهنی بسیار پیچیده دارند و گاهی این پیچیدگی از ذهن انسان‌ها بیشتر است و برخی از آنها ادراک درست‌تری از محیط اطراف خود دارند و درک عمیق‌تری در مقایسه با انسان‌ها از طبیعت و محل زندگی‌شان دارند.

به گفته نانسی سیزوکان محقق و نویسنده واشنگتن پست کتاب «آیا ما به اندازه‌ای با هوش هستیم که هوشمندی حیوانات را شناسایی کنیم» یکی از خواندنی‌ترین کتاب‌هایی است که می‌تواند شناخت عمیق و بسیار جذاب از حیوانات به انسان بدهد و بخشی از توانایی‌های آنها را به رخ انسان بکشد.

این کتاب قرار است روز بیست و پنج اوریل سال جاری با همکاری نشر نورتون روانه بازار کتاب شود. دی وال این کتاب را به زبان انگلیسی به رشته تحریر در آورده است.

منبع: مهر 

94106 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید