لزوم سرمایه‌گذاری در فناوری اطلاعات برای توسعه پایدار اقتصادی | اتاق خبر
کد خبر: 335770
تاریخ انتشار: 3 اردیبهشت 1395 - 16:22
پیام دبیرکل اتحادیه جهانی مخابرات؛
دبیرکل اتحادیه جهانی مخابرات گفت: برای رسیدن به مقاصد مشترک کشورها در توسعه پایدار اقتصادی و اجتماعی، به دانش و مهارت، نوآوری و سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات نیازمندیم.

اتاق خبر- دبیرکل اتحادیه جهانی مخابرات گفت: برای رسیدن به مقاصد مشترک کشورها در توسعه پایدار اقتصادی و اجتماعی، به دانش و مهارت، نوآوری و سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات نیازمندیم.

نمایشگاه فناوری اطلاعات

هولین ژائو دبیرکل اتحادیه جهانی مخابرات در آستانه روز جهانی مخابرات و جامعه اطلاعاتی - هفدهم ماه مه برابر با ۲۷ اردیبهشت ماه - در پیامی شعار انتخابی امسال را «کارآفرینی های فناوری اطلاعات و ارتباطات در خدمت تحول اجتماعی» عنوان کرد. 

وی در این پیام از دولت ها، دست اندرکاران صنعت، دانشگاهیان و کارشناسان اهل فن خواستار ارتقای اهمیت و نقش شرکت های کوچک، نوپا و نوآور در بخش  فناوری اطلاعات و ارتباطات و تشویق به گسترش نوآوری دیجیتال اجتماعی شد.

دبیرکل اتحادیه جهانی مخابرات از دولتها خواست به سیاست هایی اولویت دهند که نوآوری را ارتقا بخشد، دسترسی به ظرفیت انسانی مورد نیاز را تضمین کنند و از تشکیل اکوسیستم های نوآورانه و فراگیر حمایت کرده و به حرکت نوآوران از مرحله ایده و نوآوری به مرحله فروش و درآمدزایی کمک کنند.

هولین ژائو بر تمرکز بر به خدمت گرفتن منابع موجود برای نیل به توسعه پایدار، ایجاد رشد اقتصادی، فراگیری اجتماعی و توازن محیط زیستی با توجه به نقش متحول کننده فناوریهای اطلاعاتی و ارتباطاتی تاکید کرد.

بخشی از متن این پیام به شرح زیر است:

«سال ۲۰۱۵ میلادی، یکصد و پنجاهمین سال‌گشت تأسیس اتحادیه جهانی مخابرات را جشن گرفتیم و بار دگر بر شهرت جهانی این نهاد در نقش یکی از انعطاف پذیرترین و شایسته ترین سازمانهای اختصاص یافته برای متصل کردن جهانیان به نوآورانه ترین وسایل ارتباطی، صحه گذاشتیم.

همگام با بزرگداشت روزجهانی مخابرات و جامعه اطلاعاتی سال ۲۰۱۶، به منظور بزرگداشت تأسیس اتحادیه جهانی مخابرات در روز هفدهم ماه مه سال ۱۸۶۵میلادی ما پیوسته به پیشرفت های آینده ارتباطات چشم می دوزیم و برای امسال شعار «کارآفرینی های فناوری اطلاعات و ارتباطات در خدمت تحول اجتماعی» را محور توجه خود قرار می دهیم.

صنعت فناوری اطلاعات وارتباطات یکی از سودآورترین و موفق ترین فعالیت هاست؛ این صنعت، انقلابی در شیوه ارتباطی جهانیان ایجاد کرده است. وجود مجموعه ای از سیاست ها و اصلاحات مقرراتی پویای دولت ها، استانداردهای بین المللی، نوآوری های صنعتی و سرمایه گذاری های زیرساختی و خدمات جدید، میلیاردها نفر را درم دت کوتاهی وارد جامعه اطلاعاتی کرده است. این پیشرفت، دستاورد مشترک همه ماست و می توانیم به آن افتخار کنیم.

بر اساس این دستاورد مشترک، اکنون در یک فضای خیلی هوشمندانه و شبکه ای، زندگی می کنیم که در آن، پدیده رایانش ابری، سیل عظیم اطلاعات و نرم افزارهای گوناگون کاربردی در زمینه های بهداشت و درمان، مالی و اقتصادی و غیره، ما را فرا گرفته است و افزون بر این، به سوی آینده ای پر از سیستم های شهری و حمل و نقل هوشمند پیش می رویم. همگام با پیشرفت در زمینه زیرساخت ها و امکانات ارتباطاتی، خدمات و نرم افزارهای کاربردی نیز، با ایجاد فرصت عرضه راهکارهای مناسب نیازهای محلی، امکان ورود بسیاری از بازیگران کوچکتر را به بازار فراهم می سازند.

براین اساس انتظار می رود که کارآفرینی های فناوری اطلاعات و ارتباطات، تغییر برجسته و چشمگیری در راستای تحول اجتماعی به وجود آورند. ما برای نیل به مقاصد مشترک خود در زمینه توسعه پایدار اقتصادی و اجتماعی، به دانش و مهارت، نوآوری و سرمایه‌گذاری این فناوری ها نیاز داریم.

شرکت های کوچک و متوسط، شرکت های نوپا و مراکز فناوری، به ویژه در کشورهای در حال توسعه، نیروهای حرکت دهنده راهکارهای نوآورانه و عملی برای پیشروی و پیشرفت محسوب می شوند. شرکتهای کوچک و متوسط، بیش از ۹۰ درصد از کل کسب و کار های جهان را تشکیل می دهند و این امر، مسیر خروج از تنگدستی را برای بسیاری از کشورهای در حال توسعه، به نمایش می گذارد.

اهمیت و نقش نوآوران فناوری اطلاعات و شرکت های کوچک و متوسط ، درمتن پیامدهای حاصل از اجلاس سران جامعه اطلاعاتی نیز منعکس شده است. در اجلاس یاد شده، رهبران جهان، پتانسیل اقتصادی فناوری های اطلاعات و ارتباطات برای شرکت های کوچک و متوسط و همچنین، نیازهای خاص آنان را به رسمیت شناختند؛ این امر شامل افزایش توان رقابت پذیری آنان از طریق ارزش افزایی به محصولات و خدمات آنان، روان سازی مراحل کارهای اداری آنان، آسان سازی دسترسی آنان به سرمایه و تقویت توانمندی آنان برای شرکت در پروژه های مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات، است.

افزون بر این، در اجلاس سران جامعه اطلاعاتی، از یک دسته از سایر اقدامات مربوطه نیز تشویق به عمل آمد. این اقدامات عبارتند از: برنامه های پوششی و حمایتی ویژه شرکت های نوپا، سرمایه گذاری های کمکی در شرکت های نوپا، تأمین مالی دولتی برای سرمایه گذاری آنان، ارایه راهبردهای ارتقای سرمایه گذاری، حمایت از شبکه های تحقیق و توسعه و فعالیت های صدور نرم افزار و حمایت از پارک های نرم افزار.»

منبع: مهر 

94106 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید