اجرای برجام منوط به رضایت مردم ایران است | اتاق خبر
کد خبر: 335926
تاریخ انتشار: 4 اردیبهشت 1395 - 10:29
ظریف پیش از دیدار با جان کری:
در رایزنی های صورت گرفته میان مقامات ارشد وزارت خارجه کشورمان در نیویورک و وین در خصوص اجرای برجام، 1+5 متعهد شد که موانع پیش روی برجام را برداشته و به شرکت های خارجی جهت همکاری های اقتصادی- مالی با ایران اطمینان بخشی کنند.

 

 به گزارش اتاق خبر، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که به منظور شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد پیرامون اهداف توسعه پایدار به نیویورک سفر کرده است، بامداد امروز برای دومین بار با جان کری همتای آمریکایی خود دیدار و در خصوص اجرای برجام به رایزنی پرداخت. این دیدار در حالی صورت گرفت که تیم کارشناسی وزارت خارجه ایران به سرپرستی سید عباس عراقچی معاون ظریف در وین با نمایندگان گروه 1+5 در خصوص موانع و مشکلات پیش روی برجام تشکیل جلسه داد.

درهمین خصوص تشکیل سومین جلسه کمیسیون مشترک برجام میان ایران و 1+5 در حالی به کار خود پایان داد که طبق توافق طرفین قرار شد یک کارگروه ویژه برای تضمین لغو تحریم های ایران تشکیل شده و موانع پیش رو در جهت همکاری موسسات پولی- بانکی با ایران رفع شود. در همین راستا، خانم هلگا اشمیت معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در توییتر خود ضمن سازنده خواندن برجام، تاکید کرد: گروه1+5 توافق کردند که به شرکت های اقتصادی خود برای همکاری با ایران اطمینان بخشی کنند.

سخنان کری راهگشای نگرانی بانک ها در تعامل با ایران

محمدجواد ظریف رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان، شب گذشته پیش از دیدار با جان کری اعلام کرد: صحبت های وی حاکی از آن است که در آینده نزدیک ایران از تمامی منافع ذکر شده در برجام سود خواهد برد. وی ضمن تاکید بر این نکته که برجام یک قرار داد متعادل بوده است، اظهار داشت: امیدوارم سخنان کری راهگشای حل نگرانی های بانک ها از رویکرد آمریکا باشد. ظریف همچنین گفت: تنها زمانی که مردم ایران تغییرات برجام را احساس کنند، خواهیم توانست به روند اجرای برجام ادامه دهیم.

جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز پیش از دیدار با وزیر خارجه کشورمان گفت که آمریكا سد راه معاملاتی كه پس از اجرایی شدن برجام مجاز دانسته شده است، نمی شود و نخواهد شد. وی خاطرنشان كرد كه تلاش می كند تا نااطمینانی های موجود در محافل تجاری در خارج از آمریكا درباره سرمایه گذاری در ایران را حل و فصل كند.  كری افزود: اكنون فرصت هایی برای بانك های خارجی برای كار كردن با ایران وجود دارد ؛ متاسفانه به نظر می رسد كه برخی بانك های خارجی دچار سردرگمی هایی شده اند و ما می خواهیم كه این مسائل را روشن سازیم. وی خاطرنشان كرد: تنها استثنا دراین زمینه، بانك ها وشركت هایی هستند كه مقام های آمریكا آنها را در فهرست سیاه تحریم قرار داده اند. 

95101

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید