8.5 میلیون دلار از فروش تجاری محصولات هسته ای نصیب ایران می شود | اتاق خبر
کد خبر: 335980
تاریخ انتشار: 4 اردیبهشت 1395 - 11:33
آمریکا 32تن آب سنگین از ایران خریداری می کند
روز گذشته در حالیکه مقامات ارشد کشورمان در حال رایزنی درخصوص رفع موانع پیش روی اجرای برجام بودند، روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا خبرداد که این کشور قصد دارد 32 تن آب سنگین از ایران خریداری کند.

به گزارش اتاق خبر، آب سنگین آبی است که علاوه بر پروتون یک نوترون نیز درون هسته آن وجود دارد و ایزوتوپ های دوتریم بیشتر نسبت به آب معمولی آن یکی از پایه های لازم جهت همجوشی هسته ای تلقی می گردد. آب سنگین علاوه بر مصارف دارویی و درمانی، جهت خنک کردن راکتورهای اتمی نیز کاربرد دارد.

به همین منظور یکی از پیچیده ترین محورهای مذاکرات ایران و 1+5 برای نیل به توافق هسته ای موضوع آب سنگین اراک بود. غربی ها به بهانه آنکه پسماند آب سنگین اراک پلوتونیوم 239 تولید می کند که قابلیت شکاف داشته و می توان از آن جهت ساخت سلاح هسته ای استفاده کرد، خواستار پرچیده شدن تاسیسات نیروگاه اراک بودند. در همین راستا، با پایمردی تیم مذاکره کننده هسته ای ایران جهت نیل به اهداف تعیین شده در راهبرد سیاست خارجی کشورمان، قرار شد که با توافق صورت گرفته میان ایران و شش قدرت جهانی، این راکتور به صورت مدرن تری باز طراحی شود. این راکتور به گفته ی علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران برای تولید میزان کمتری از پلوتونیوم باز طراحی شده و ماهیت خود را به عنوان آب سنگین حفظ خواهد کرد.

این در حالی است که سید عباس عراقچی معاون حقوقی و بین الملل وزارت خارجه که همزمان ریاست کمیسیون نظارت بر اجرای برجام را نیز بر عهده دارد، روز گذشته گفت: پس از 3 ماه مذاکره به منظور امضای قراردادهای تجاری در زمینه هسته ای، قرارداد فروش 32 تن آب سنگین اراک امضاء شد. گفته می شودکه رقم این قرارداد، بیش از 8.5 میلیون دلار بوده و قرار است طی هفته آینده تحویل طرف آمریکایی شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، واشنگتن برای پاسخگویی به نیازهای داخلی و تحقیقاتی خود خواستار خرید این مقدار از آب سنگین بوده و این محصول مهم در بازار آمریکا برای مصارف صنعتی و تحقیقات علمی فروخته خواهد شد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید