تغییر نرخ رسمی ارز از ۱۲۲۶ به ۲۴۵۸ تومان | اتاق خبر
کد خبر: 33622
تاریخ انتشار: 2 آذر 1391 - 10:21

آرمان: گمرک ایران در بخشنامه‌ای هشت بندی، جایگزینی ارز مبادلاتی به جای ارز مرجع برای محاسبه حقوق ورودی تمام کالاهای وارده و صادره از روز گذشته یعنی چهارشنبه را به تمام گمرکات اجرایی کشور ابلاغ کرد. براساس این بخشنامه، کاهش ۴۵ تا ۵۵ درصدی تعرفه واردات کالا‌ها هم از دیروز عملیاتی شد. بر این اساس از ابتدای آذر ماه سال ۱۳۹۱ نرخ ارز مبنای محاسبه حقوق ورودی برای تمام کالاهای وارده و صادره، نرخ ارز مبادله‌ای اعلامی از سوی بانک مرکزی است که با رعایت ماده ۱۴ قانون امور گمرکی مصوب ۱۳۹۰ (بر‌اساس برابری نرخ ارز اعلام شده توسط بانک مرکزی در روز اظهار) اعلام و از طرف دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات و از طریق سیستم FTP و پورتال به گمرکات اجرایی کشور ابلاغ می‌شود.

بر این اساس ماخذ حقوق ورودی مندرج در جدول منضم به قانون مقررات صادرات و واردات برای کالاهای اولویت اول و دوم همزمان با اعمال بند (۱) این دستورالعمل از تاریخ اول آذرماه سال‌جاری به استناد نامه ۲۸ آبان ماه دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت شمول ۵۰درصد و سایر کالا‌ها ۵۵‌درصد ماخذ جداول اعلام شده خواهد بود و چنانچه اعداد حقوق ورودی جدید از نرخ حقوق گمرکی چهار درصد کمتر شود، اعمال نرخ جدید بلامانع است.

نرخ رسمی ارز، نرخ اتاق است

در همین مورد وزیر امور اقتصاد و دارایی با بیان اینکه نرخ ارز برای حقوق گمرکی از روز گذشته بر مبنای مرکز مبادلات است، گفت: این نرخ‌‌ همان نرخ رسمی ارز در اقتصاد ایران است. شمس‌الدین حسینی در خصوص محاسبه تعرفه گمرکی بر مبنای نرخ مرکز مبادلات ارزی اظهار کرد: از اول آذر ماه مبنای محاسبه حقوق ورودی گمرک نرخ مرکز مبادلات ارزی است. به اعتقاد وی، چون این موضوع می‌توانست منجر به افزایش هزینه تأمین و واردات شود، بنابراین تصمیم بر این شد که متناسب با افزایش قیمت دلار به نرخ مرکز مبادلات، ماخذ تعرفه کاهش پیدا می‌کند.

 وی تصریح کرد: دغدغه ما این بود که در حوزه کالاهای اساسی، دارو و مواد غذایی هزینه‌های تأمین نیز کاهش پیدا کند، بنابراین نرخ تعرفه برای اولویت اول و دوم ۵۰ درصد شد و نرخ تعرفه برای مابقی اولویت گروه‌های کالایی ۵۵ درصد اعمال خواهد شد. وزیر اقتصاد با بیان اینکه همچنان دنبال ارز تک نرخی هستیم، گفت: جمع‌بندی اصحاب اقتصاد این است که نرخ‌های موجود در بازار ارز گزاف و گران است و تلاش می‌شود با محوریت بانک مرکزی این مشکل رفع شود. جهت‌گیری دو ماهه اخیر دولت کاهش نوسانات بازار ارز و تثبیت آن بوده است، ضمن اینکه دولت به دنبال استراتژی خروج از وضعیت چند نرخی به تک‌نرخی است و مجموعه اقدامات انجام شده در این راستا بوده است.

 وی تصریح کرد: با همکاری مرکز مبادلات ارزی شاهد کاهش نوسانات نرخ ارز بوده‌ایم و تلاش بر این است تا از تعدد نرخ‌ها در بازار کاسته شود. حسینی درباره کاهش قیمت کالاها و پیش‌بینی برای این بازار اظهار کرد: مجموعه سیاست‌های اجرا شده در ماه‌های اخیر، در راستای کاهش قیمت‌ها بوده و در مجموع، این سیاست با نظم مناسبی در حال اجراست. وی مدیریت نوسان نرخ ارز، تلاش برای خروج سفته بازان از بازار و نیز نظارت بر بازارهای کالایی خاص را از جمله سیاست‌های دولت برای کاهش نرخ کالا‌ها عنوان و خاطرنشان کرد: واردکنندگان به این موضوع توجه داشته باشند که از این پس زمانی که از نرخ ارز سخن می‌گوییم، مبنا نرخ مرکز مبادلات ارزی خواهد بود.

 در همین رابطه وی تاکید کرد که نرخ‌ ارز در بازار گزاف و گران است. همچنین در همین رابطه سخنگوی مرکز مبادلات ارزی کشور عنوان کرده است که دلار 72/2‌درصد تقویت شده است. به اعتقاد وی طی این مدت که از فعالیت مرکز مبادلات گذشته تنها ۶۸ تومان دلار مبادله‌ای دچار انحراف شده و در حدود ۱۴ درصد نیز رشد ثبت سفارش صورت گرفته است. سخنگوی مرکز مبادلات ارزی کشور، ضمن اعلام تعیین مقررات مناسب برای صادرکنندگان و واردکنندگان در راستای تسهیل کار آنان، از رشد ۱۴ درصدی ثبت سفارش در این مرکز خبر داد.

صمد کریمی با اشاره به اینکه در طی فعالیت مرکز مبادلات ارزی از مهرماه تاکنون بیش از هفت هزار و ۶۶۰ ثبت سفارش فقره صورت گرفته است، اظهار کرد: در این مدت بیش از هفت هزار ۶۰۰ ثبت سفارش در مورد کالاهای واسطه‌ای و اساسی و مواد اولیه صورت گرفته که در روزهای گذشته تاکنون به مبادی گمرکی وارد شده‌اند. به گفته کریمی، طی این مدت میانگین قیمت دلار در مرکز مبادلات ارزی دو هزار و ۵۰۰ تومان بوده است.

 وی از تقویت ضریب دلار در مرکز مبادلات ارزی خبر داد و گفت‌: در این مدت 72/2 درصد ضریب دلار تقویت شده است. در مورد وضعیت تجارت نیز روز گذشته وزیر اقتصاد اظهار کرد: همچنین اقدامات دیگری در راستای مدیریت واردات و صادرات صورت گرفت که امروز شاهد کاهش نرخ ارز در بازار موازی هستیم. همان طور که قبلا توضیح داده بودیم با تلاش صورت گرفته در دو ماه اخیر جهت‌گیری به این صورت بوده که ابتدا نوسانات موجود در بازار ارز را تثبیت کنیم و به دنبال آن با استراتژی خروج از وضعیت چند نرخی به سمت تک نرخی شدن ارز حرکت کنیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا برای کنترل قیمت‌ها در بازار سکه پیش‌فروش سکه مدنظر قرار دارد؟ اظهار کرد: مسئول بازار سکه بانک مرکزی است و من به استناد شنیده‌هایم قضاوت می‌کنم، چرا که در این حوزه بحث مستقلی نداشتیم.

جلوگیری از خروج مصنوعات طلا

وزیر اقتصاد همچنین گفت: در راستای تنظیم بازار طلا در کشور از خروج بخشی از سرمایه‌های ملی به شکل مصنوعات طلا جلوگیری شد. حسینی افزود: راه‌اندازی مرکز مبادلات ارزی در کاهش نوسانات موفق عمل کرد و تلاش بر این است که از تعدد نرخ‌ها در بازار ارز کاسته شود. وی اعلام کرد: رئیس‌جمهوری تاکید کرده است که مردم با حضور در بازار سرمایه به ما اعتماد کرده‌اند و اکنون ما باید به اعتماد آنها ارج نهیم و مراقب سرمایه‌های آنان در این بازار باشیم.

وی افزود: در این مدت ارزش معاملات از پنج هزار میلیارد تومان با رشدی 5/4 برابری به ۲۲ هزار میلیارد تومان رسید. وی اضافه کرد: اگر سهام قابل مبادله روزانه از ۶۰ میلیون سهم در سال ۸۴ به ۳۰۴ میلیون سهم در سال ۹۰ رسید این حاصل اعتماد است به گونه‌ای که تعداد سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه در این مدت از سه میلیون سرمایه‌گذار به شش میلیون و ۲۰۰ هزار سرمایه‌گذار افزایش یافته است.

حسینی با اشاره به اینکه بازار سرمایه ایران که در سال ۱۳۴۶ شکل گرفت قدیمی‌ترین بازار سرمایه در منطقه است گفت: باید قدر زحمات پیشینیان را بدانیم، این بازار در اختیار ماست و همه باید تلاش کنیم این بازار را با قدرت به نسل بعدی بسپاریم.

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید