هیلاری كلینتون خواستار ادامه حضور انگلیس در اتحادیه اروپا شد | اتاق خبر
کد خبر: 336265
تاریخ انتشار: 5 اردیبهشت 1395 - 10:41
هیلاری كلینتون وزیر امور خارجه پیشین آمریكا، همصدا با باراك اوباما رییس جمهوری این كشور، ضمن حمایت از ادامه حضور انگلیس در اتحادیه اروپا، بر تقویت همكاری های فراآتلانتیكی تاكید كرد.

اتاق خبر - 'جك سیلوان' مشاور ارشد كلینتون در یادداشتی كه روز یكشنبه در نشریه آبزور منتشر شد، عنوان كرد كه هیلاری كلینتون بر این باور است كه زمانی این همكاری های فراآتلانتیكی قدرتمندتر خواهد شد كه اروپا متحد و یكپارچه باشد.

در یادداشت 'جك سیلوان' بیان شده است: هیلاری كلینتون تصریح كرده است انگلیس قدرتمند در پرتوی یك اروپای قوی است.
نشریه آبزور در این خصوص نوشت: منابع نزدیك به هیلاری كلینتون می گوید كه او كاملا در پشت اوباما علیه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا( برگزیت) ایستاده است.
به نوشته این نشریه، هیلاری كلینتون كه به احتمال قوی نامزد حزب دمكرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریكا شمرده می شود، امیدوار است كه مردم انگلیس در همه پرسی 23ژوئن به حضور كشورشان در اتحادیه اروپا رای دهند.
باراك اوباما، كه روز پنجشنبه برای سفری سه روزه وارد لندن شد، نیز ابراز امیدواری كرده است كه مردم انگلستان در همه پرسی تعیین سرنوشت عضویت كشورشان در اتحادیه اروپا، به ماندن در این اتحادیه رای بدهند.
رئیس جمهوری آمریكا روز جمعه گذشته در نشست مشترك خبری اش با دیوید كامرون، تصریح كرد كه انگلیس به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا در سطح جهانی نفوذ زیادی دارد و واشنگتن به عنوان دوست نزدیك انگلیس نسبت به جدایی این كشور از اتحادیه اروپا عمیقا احساس نگرانی می كند.
باراك اوباما گفت كه ادامه عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا موجب تقویت روابط واشنگتن و لندن می شود. در سطح تجاری نیز واشنگتن اولویت را به ارتباط با اتحادیه اروپا می دهد تا توافق جداگانه با بازاری كوچك نظیر انگلیس.
اما اظهار نظرات رییس جمهوری آمریكا درباره همه پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، با خشم و انتقاد افراد شاخص كمپین های حامی برگزیت از جمله بوریس جانسون شهردار لندن مواجه شده است.
بوریس جانسون اظهارات اوباما را 'نوعی دورویی ' و ادله اش در خصوص ضرورت حضور انگلیس در اتحادیه اروپا را ' مضحك و عجیب غریب ' توصیف كرده است.
بوریس جانسون، شهردار لندن پیشتر در یادداشتی در دیلی تلگراف عنوان كرده بود: 'آنچه از طرف عمو سام به طرف ما می‌آید، ریاكاری ظالمانه و گزاف است.'
وی گفت: 'آمریكایی‌ها با وادار كردن ما به ماندن در ساختار فدرالی اتحادیه اروپا، ما را به سمت راهی ترغیب می‌كنند كه خودشان هرگز آرزوی پیمودن آن را نداشتند.'
هرچند دیوید كامرون، نخست وزیر انگلیس با استقبال از موضع باراك اوباما گفته است: «حق انتخاب حاكمیت از آن مردم بریتانیا است. اما همانطور كه به انتخابمان فكر می كنیم، مسلما گوش دادن به آنچه دوستان ما می گویند اهمیت دارد؛ گوش دادن به نظرات و ایده های آنها، گوش دادن به آنچه باراك اوباما امروز درباره اش سخن گفت.»
همه پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا قرار است در 23 ژوئن برگزار شود.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید