Performancing Metrics

مساله فلسطین پرونده ای دست چندم برای اعراب | اتاق خبر
کد خبر: 336275
تاریخ انتشار: 5 اردیبهشت 1395 - 11:27
روزنامه لوفیگاروی فرانسه تحلیل کرد:
روزنامه لوفیگاروی فرانسه می نویسد: آرمان فلسطینی دیگر مادر همه درگیری های دیپلماتیک نیست. از زمان بهار عربی به این طرف اولویت ها برعکس شده اند و لذا پرونده فلسطینی نیز از درجه اهمیت اش کاسته شده است

به گزارش اتاف خبر، روزنامه لوفیگارو فرانسه در مقاله ای به قلم خانم "ایزابل لاسر"، نوشته است که" مسئله فلسطین تقریبا از مرکز توجه بودن همه کشورهای عربی خارج شده و به پرونده ای دست چندم از بعد اهمیت در زمینه مسایل استراتژیک تبدیل شده است. این در حالی است که این موضوع برای مدتها از مهمترین موضوعات دیپلماسی کشورهای عربی بود". 

این مقاله می افزاید :از مصر گرفته تا بغداد و امان  اندیشه غالب این بود که صلح خاورمیانه به حل مناقشه فلسطین و اسرائیل متصل است. آرمان فلسطینی به عنوان بیرق اتحادیه عربی بالای سر می رفت.

ولی آرمان فلسطین مدتها است از مطالبات بیرون آمده است .مدتها است این موضوع حتی از مرکز توجه  کشورهای عربی نیز بیرون آمده  و به دلیل پرونده های دیگر ، از ردیف پرونده های استراتژیک به سمت بیرون جارو شده است.

کامی گراند مدیر بنیاد تحقیقات استراتژیک (  FRS  ) در این باره می گوید :" آرمان فلسطینی دیگر مادر همه درگیری های دیپلماتیک نیست.  از زمان بهار عربی به این طرف اولویت ها برعکس شده اند و لذا پرونده فلسطینی نیز از درجه اهمیت اش کاسته شده است ". 

این پرونده در فاصله ای دور حتی از جنگ در سوریه و عراق و حتی جنگی که در لیبی در جریان است و یا پرونده مهاجرت های غیر قانونی به اروپا قرار گرفته است.

اختلاف بین اردوگاه های فلسطینی(بین حماس و مقامات دولت خودگردان) بخش دیگری از این موضوع است. بعد از سال ها تلاش برای حل مناقشه و بی نتیجه ماندن آن، جامعه بین المللی نیز به نوعی خستگی در این خصوص رسیده است.

به گفته یک دیپلمات، جامعه بین المللی نیز دیگر از اهرمی برای فشار آوردن در این زمینه برخوردار نیست و همین باعث شده است که جامعه بین الملل نیز از سوی" افراطیون دو جناح به گروگان گرفته شود ".

تلاش های سال 2013 و 2014 جان کری وزیر امورخارجه آمریکا برای تحریک بخشی به روند صلح خاورمیانه هیچ نتیجه ای نداد.

از آن زمان روابط آمریکا و اسراییل نیز به دلیل اختلاف نظر و به تفاهم نرسیدن باراک اوباما و نتانیاهو از یک سو و حمایتی که آمریکا از روند توافق هسته ای با ایران به عمل می آورد و تل آویو مخالف آن بود، بر این روند اثر گذاشت.

واشنگتن آشکارا ناتوانی خود در این زمینه را می پذیرد و"جو بایدن" معاون اوباما این برداشت را دارد که" اعتماد بین دو طرف شکسته شده است"و تحت تاثیر"ادامه شهرک سازی از سوی اسراییلی ها"و ابتکار شوم فلسطینی ها"مبنی بر اینکه به دستگاه عدالت بین المللی مراجعه خواهند کرد" بر وخامت موضوع افزوده است.

وضع به گونه ای شده است که بحران های منطقه ای بوجود می آیند و توسعه می  یابند،  بی آنکه توجهی به مناقشه اسرائیل و فلسطین داشته باشند.

"کامی گراند"، در این خصوص می گوید:این برداشت هم بوجود آمده است که بدون حل مناقشه فلسطین هم می تواند در دیگر پرونده های بجران پیشرفت کرد".

آیا در موضوع مناقشه فلسطین و اسرائیل بزرگ نمایی شده است ؟

کامی گراند می افزاید : این برداشت که حل مناقشه مزبور یک پیش شرط  قبلی و اجتناب ناپذیر برای ثبات در منطقه باشد قطعا اشتباه یا ضعیف بوده است. امروزه دیگر کسی این فرض را تکرار نمی کند".موضوع فلسطین در واقع برای سال های متمادی از سوی کشورهای عربی به عنوان"ستر عورت"[2]کشورهای عربی مورد استفاده قرار می گرفت".

فردریک آنسل در این خصوص می گوید:"شما هیچ نمونه از درگیری را پیدا نمی کنید که علت اصلی آن موضوع فلسطینی  باشد". 

نویسنده مقاله می افزاید :اگرچه آرمان فلسطین در جهان عرب با بی تفاوتی مواجه است ولی با این حال به گفته یک دیپلمات فرانسوی(که نمی خواهد نامش برده شود)، همچنان یک"موضوع ماتریسی" منطقه باقی مانده است. درست است که تراکم این موضوع کاهش یافته ولی باز هم ما شاهد خشونت های انفجار آمیزی در دل این مناقشه مواجه هستیم که روی جوامع غربی اثر می گذارد". 

این دیپلمات فرانسوی تردید دارد که"شاهد روزی باشیم که داعش از مناقشه مزبور دست بردارد".

در این میان و درست زمانی که جامعه بین المللی در باره بن بستی که  مناقشه اسرائیل و فلسطینی به یقین رسیده است، فرانسه به نوبه خود روندی را آغاز کرده است هدف فعال تر کردن روند صلح بین این دو را از طریق برگزاری کنفرانسی دنبال می کند.

این دیپلمات می افزاید، آمریکایی ها دیگر به تنهایی نمی تواند باعث تحرک امور در این زمینه باشد. باید دیگر دولت های دارای حسن نیت نیز وارد این روند شوند. با این وضع، به نظر می رسد که"این مسیر طولانی باشد".

نظرات
ADS
ADS
پربازدید