بورس مسکن در راه است | اتاق خبر
کد خبر: 33628
تاریخ انتشار: 2 آذر 1391 - 10:37

آرمان – پس از مطرح شدن وعده راه‌اندازی بورس ارز که البته عملی نشد و اعلام راه‌اندازی بورس انرژی که به نظر می‌رسد در چند روز آینده عملی شود این بار نوبت به مسکن رسیده که صاحب بورس شود. طبق اعلام مسئولان مربوطه این بخش، قرار است معاملات مسکن در بورس کالا تا پایان سال 91 امکان‌پذیر شود اما به نظر می‌رسد معاملات بورس مسکن در اولین مرحله برای مزایده املاک سازمان‌های دولتی در نظر گرفته شود.

 طرح موضوع تاسیس بورس مسکن در پی مصوبه شورای بورس درباره تشکیل بازار اموال غیرمنقول در بورس کالا صورت گرفته است و در حال حاضر آئین‌نامه اجرایی آن آماده شده و برای تصمیم‌گیری نهایی هفته آینده ارائه می‌شود. در این مورد طبق آنچه مدیر روابط عمومی بورس کالای ایران به آرمان اطلاع داده است، کلیات تشکیل بورس مسکن برای انجام معاملات اموال غیرمنقول به بورس کالا ابلاغ شده و پس از ارائه دستورالعمل معاملات این بورس از سوی بورس کالا، زمینه آغاز فعالیت بورس مسکن تا پایان سال فراهم می‌شود.

نعمت‌الله شهبازی می‌گوید: معاملات بورس مسکن در اولین مرحله با نصب یک تابلوی فرعی در بورس کالا، مزایده املاک سازمان‌های دولتی را انجام خواهد داد. این در حالی است که پیش از این مزایده املاک دولتی این طور بود که ابتدا باید این املاک آگهی می‌شد و سپس متقاضیان درخواست خود را ارائه می‌کردند و با گذراندن روندی نسبتا طولانی، خریدار نهایی مشخص می‌شد.

همچنین علی صالح‌آبادی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تهران نیز پیش از این گفته بود: این سازمان دستورالعمل راه‌اندازی بازار اموال غیرمنقول در بورس کالا را تصویب و برای اجرا به مسئولان این بورس ابلاغ خواهد کرد.

صالح آبادی، کاهش زمان و بوروکراسی مبادلات اموال غیرمنقول، به‌ ویژه در عرضه‌های دولتی، کاهش هزینه‌های مبادلات اموال غیرمنقول به دلیل بستر کارآمد معاملاتی بورس کالا، امکان انجام نظارت‌‌های متمرکز و دقیق با استفاده از ابزارهای نظارتی بورس و کمک به نظارت دقیق‌‌تر نهادهای نظارتی همچون سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات کشور، کاهش تخلفات ناشی از اجرای روش‌های سنتی مزایده پاکتی و سایر روش‌های غیرشفاف را از مهم‌ترین مزیت‌های راه‌اندازی بازار امول غیرمنقول در بورس کالا اعلام کرده است.

صالح‌آبادی، درباره کلیات تشکیل بازار اموال غیرمنقول در بورس کالا گفته است: مکانیسم انجام معاملات بورس مسکن بیشتر به انجام مزایده‌های املاک سازمان‌ها، نهاد‌ها، بخش‌های دولتی و کلا ارگان‌هایی که املاک مازاد دارند اختصاص دارد. وی در این مورد اظهار کرده است: به‌طور مثال ممکن است یک بانک املاک مازادی در اختیار داشته باشد و بخواهد این املاک را در قالب مزایده به فروش برساند. براساس روش سنتی کنونی مراحل زیادی برای برگزاری یک مزایده صرف می‌شود در حالی ‌که انجام این مزایده و فروش املاک به راحتی از طریق بورس مسکن تحت یک ساختار شفاف و مدرن امکان‌پذیر است.

 طبق اظهارات صالح‌‌آبادی برای این منظور یک تابلوی فرعی در بورس کالا در نظر گرفته خواهد شد که مزایده املاک سازمان‌ها از طریق آن انجام شود و شرکت‌ها و سازمان‌ها دیگر نیازی به طی مراحل طولانی برگزاری یک مزایده یا حتی مناقصه را نخواهند داشت.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرده است: در روش سنتی ابتدا باید این املاک آگهی شود و سپس متقاضیان درخواست خود را ارائه کنند. پس از آن پاکت‌های مزایده در تاریخ مشخصی با طی زمان طولانی باز شود و نهایتا برنده نهایی و خریدار مشخص شود، در حالی ‌که انجام همین مزایده از طریق تابلوی فرعی بورس کالا سرعت بیشتری به برگزاری این مزایده‌ها می‌دهد، ضمن اینکه خریداران قیمت‌های پیشنهادی و ارائه شده را روی تابلوی بورس مشاهده می‌کنند و این کار باعث شفاف شدن رقابت می‌شود.

از توضیحات رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار چنین برمی‌آید که بورس مسکن بیشتر به انجام مزایده‌های املاک سازمان‌ها، نهاد‌ها، بخش‌های دولتی و کلا ارگان‌هایی که املاک مازاد دارند اختصاص دارد. آن طور که گفته شده قرار است معاملات بورس مسکن در اولین مرحله با نصب یک تابلوی فرعی در بورس کالا، مزایده املاک سازمان‌های دولتی را انجام دهد. پیش از این مزایده املاک دولتی اینطور بود که ابتدا باید این املاک آگهی می‌شد و سپس متقاضیان درخواست خود را ارائه می‌کردند و با گذراندن روندی نسبتا طولانی، خریدار نهایی مشخص می‌شد.

در این مورد، حسین محمودزاده، کارشناس بورس کالا نیز معتقد است: در گذشته اوراق رهنی و تسهیلات مسکن در بورس اوراق بهادار ارائه می‌شد اما برای اولین بار است که معاملات اموال غیرمنقول در بورس کالا انجام می‌شود. وی با مثبت ارزیابی کردن این طرح می‌گوید: با راه‌اندازی این طرح اگر معاملات مسکن در بورس کالا انجام شود شفاف‌سازی بیشتر و نظارت‌‌های متمرکز و دقیق‌تری در بازار مسکن به وجود می‌آید. این کارشناس بورس کالا در ادامه می‌گوید: به نظر می‌رسد برج‌هایی که اسم مشخص و متراژ مشخصی دارند در این بازار قابل واگذاری باشند و عوامل گوناگونی برای عرضه باید مدنظر قرار گیرد اما در کل به نظر می‌رسد این طرح طرح خوبی باشد.

با وجود این، وی با اشاره به وعده‌های رئيس بورس اوراق بهادار تهران در مورد راه‌اندازی بورس مسکن اظهار می‌کند: رئيس بورس اوراق بهادار تهران نويدهايي داده كه دستورالعمل این طرح توسط بورس کالا به سازمان بورس پیشنهاد شده و بعد از تصویب دستورالعمل توسط سازمان بورس، بورس کالا تابلوی معاملات را تعریف کرده و معاملات آن را به زودي آغاز می‌کند اما هنوز از آن خبری نیست.

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید