Performancing Metrics

بهره‌برداری از ۱۰۰۰ کیلومتر خط آهن جدید در سال ۹۵ | اتاق خبر
کد خبر: 336324
تاریخ انتشار: 5 اردیبهشت 1395 - 14:47
مدیرعامل شرکت راه‌آهن با بیان اینکه امسال یک هزار کیلومتر خط آهن جدید مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد، گفت: پیش‌بینی می‌کنیم که امسال رشد ترانزیت با ۱۰۹ درصد افزایش به سه میلیون تن برسد.

اتاق خبر: محسن پورسیدآقایی در نشستی خبری با بیان اینکه در سال گذشته ما سه وظیفه اساسی حمل و نقل و بار، مسافر و حفظ ایمنی را در دستور کار قرار داده بودیم، گفت: مابقی اقدامات راه‌آهن در بخش توسعه خطوط، علائم، سیگنالینگ و افزایش ناوگان بوده است تا به افزایش جابه‌جایی بار و مسافر منتج شود.

وی با اشاره به اینکه خوشبختانه در سال گذشته با وجود وضعیت اقتصادی و کاهش درآمدهای نفتی اما شرکت راه‌آهن افزایش حمل و نقل داشته است، افزود: در سال گذشته جابه‌جایی بار در کل کشور منفی ۷ درصد بوده اما راه‌آهن ۲ درصد رشد مثبت داشت.

مدیرعامل شرکت راه‌آهن ادامه داد: در مجموع راه‌آهن به جابه جایی ۳۵ میلیون و ۶۵۴ هزار تن بار دست یافت، ضمن‌آنکه تمرکز زیادی را بر ترانزیت جاده‌ای داشتیم، به همین دلیل در سال گذشته با وجود کاهش ترانزیت در کل کشور، راه‌آهن ۹۷ درصد رشد ترانزیت ریلی داشت.

پورسیدآقایی با اعلام اینکه در جابه جایی مسافر هم توانستیم وضعیت قبلی را حفظ کنیم، گفت: البته ما در این بخش یک درصد کاهش داشتیم و به جابه‌جایی ۲۴.۵ میلیون مسافر رسیدیم اما این یک درصد رقم زیادی نیست، چرا که در هفت سال گذشته مجموع حمل و نقل عمومی ۶ تا ۱۰ درصد کاهش جابه‌جایی مسافر داشته است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در سال‌های گذشته رشد حمل و نقل خصوصی و جاده‌ای را در کشور داشتیم، علت آن را افزایش تولید خودرو، بهبود نسبی وضعیت جاده‌ها و ارزانی نرخ سوخت دانست که مردم را به استفاده از خودروهای شخصی تشویق می‌کرد.

وی با اشاره به اینکه با وجود کاهش استفاده از حمل و نقل عمومی، راه‌آهن توانست جلوی کاهش شدید را بگیرد، گفت: در بخش عمومی جاده‌ای یعنی استفاده از اتوبوس و مینی‌بوس شاهد کاهش بیشتر جابه‌جایی مسافر بودیم.

پورسیدآقایی ادامه داد: در شاخص حوادث ایمنی هم سال گذشته توانستیم ۳۶ درصد حوادث ریلی را کاهش دهیم؛ هر چند که یک نفر هم نباید آسیب ببیند. البته این صدمات ناشی از عبور غیرمجاز افراد و یا خودروها از خطوط راه‌آهن است.

مدیرعامل شرکت راه‌آهن با بیان اینکه دیوارکشی حریم راه‌آهن را در نقاط حادثه‌خیز در دستور کار داریم، گفت: همچنین ساخت زیرگذر و پل‌های ارتباطی بین دو سوی خط‌های راه‌آهن هم در دستور کار ما قرار دارد، ضمن اینکه تاکنون هم تعدادی از این پروژه به اجرا رسیده است.

وی با اشاره به فعالیت‌های زیرساختی شرکت راه‌آهن اظهار داشت: در سال گذشته که سال سختی از نظر مالی برای دولت بود و تخصیص‌های عمرانی کمی انجام گرفت، شاخص‌های راه‌آهن بسیار افزایش یافت.

پورسیدآقایی با اشاره به نوسازی ۷۵۰ کیلومتر خط جدید راه‌آهن در سال گذشته، گفت: از این مقدار ۲۵۰ کیلومتر ریل‌گذاری شده که چنین آماری در طول فعالیت شرکت راه‌آهن بی‌سابقه بوده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی به توسعه سیگنالینگ و علائم ارتباطی در سال گذشته اشاره کرد و گفت: سیستم کنترل اتوماتیک قطار در سال گذشته مورد بهره‌برداری قرار گرفت که از این طریق سرعت قطارها به صورت رادیویی کنترل می‌شود، همچنین سیستم تراک‌بندی برای حرکت پشت سر هم قطارها در سال ۹۴ به اجرا رسید و در فروردین ۹۵ مورد بهره‌برداری قرار گرفت؛ به این ترتیب در مسیر تهران - مشهد قطارها می‌توانند پشت سر هم حرکت کنند و به این ترتیب افزایش جابجایی‌ها را خواهیم داشت.

وی با اعلام کاهش ۵۰ درصدی تأخیر در نوروز امسال، گفت: مجموع تأخیر قطارها در رسیدن به مقصد نزدیک ۴۴ دقیقه بود و امسال توانستیم این رقم را به ۲۳ دقیقه کاهش دهیم.

مدیرعامل شرکت راه‌آهن با اشاره به اینکه بخش مهمی از این تأخیرها ناشی از قطارهای تهران – مشهد بود که به دلیل سیستم تراک‌بندی، این مشکل برطرف شد، افزود: تغییرات زیادی را در ایستگاه مشهد اجرا کردیم که از جمله سه سکو در این ایستگاه ساخته شد.

پورسیدآقایی، میانگین تأخیر از مبدأ قطارهای راه‌آهن را ۳۰ ثانیه عنوان کرد و گفت: این رقم تأخیر هم به صورت میانگین است، یعنی اغلب قطارها سر موعد مقرر حرکت می‌کنند.

وی با اشاره به برنامه‌های سال ۹۵ شرکت راه‌آهن، اظهار داشت: با توجه به اینکه امسال، سال اقدام و عمل از سوی مقام معظم رهبری عنوان شده، آنچه که در سال ۹۴ انجام دادیم بیشتر به اهداف ما در سال ۹۵ کمک می‌کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: رشد ترانزیت ریلی یکی از اهداف ما در سال ۹۵ است، چرا که ترانزیت جاده‌ای ضررهای زیادی را به کشور وارد می‌کند و منافع آن بیش از زیان‌های ترانزیت جاده‌ای نیست؛ به طوری که موجب افزایش تعداد کشته به خصوص در استان خوزستان شده است.

پورسیدآقایی همچنین به اتصال ریلی ایران و افغانستان اشاره کرد و گفت: خط آهن خواف – هرات تا مرز ایران انجام شده و مابقی آن در داخل افغانستان باید از سوی ایران ساخته شود که برای امسال در ردیف بودجه پیش‌بینی شده است.

وی افزود: همچنین پروژه‌ای را با کشور عراق برای توسعه حمل و نقل ریلی داریم که قرار است پل شلمچه – بصره که در روی رودخانه ساخته می‌شود را ایران انجام می‌دهد و طرف عراقی، خط این مسیر را بسازد که در حال حاضر طرف عراقی بودجه لازم را برای این کار فراهم نکرده است اما ما در بودجه سال ۹۵ پیش‌بینی اعتبار کردیم و آمادگی داریم تا این پروژه را به اجرا برسانیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی به افزایش صادرات اشاره کرد و گفت: برنامه راه‌آهن این است تا افزایش صادرات به کشورهای آسیای میانه را داشته باشیم، ضمن آنکه در بخش صادرات فرآورده‌های نفتی اگر حمل و نقل ریلی توسعه پیدا کند، بسیار به نفع کشور خواهد بود، زیرا سال ۲۰ میلیارد لیتر گازوئیل در جاده‌ها مصرف می‌شود که با انتقال این حجم از صادرات به ریل، کاهش مصرف سوخت را خواهیم داشت.

پورسیدآقایی با اشاره به پیش‌بینی رشد حمل و نقل بار در سال جاری، گفت: پیش‌بینی ما این است که حمل و نقل بار از ۳۵ میلیون تن به ۴۰.۵ میلیون تن برسد که ۱۴ درصد افزایش خواهد داشت، همچنین ترانزیت به سه میلیون تن افزایش یابد که رشد ۱۰۹ درصدی را به دنبال دارد.

مدیرعامل شرکت راه‌آهن ادامه داد: برنامه ما این است که حدود ۱۲.۶ درصد رشد صادرات ریلی را داشته باشیم، همچنین واردات را ثابت فرض کردیم که به همین دلیل پیش‌بینی می‌کنیم که منفی ۱ درصد در این بخش عملکرد داشته باشیم.

وی افزود: امیدوارم با پیش‌بینی رشد اقتصادی کشور به پنج درصد، حجم حمل و نقل بار افزایش داشته باشد، به همین دلیل ما نیاز داریم تا اقدامات بیشتری را در شبکه خطوط راه‌آهن داشته باشیم.

پورسیدآقایی با بیان اینکه پیش‌بینی ما این است که ۱۰۵۰ کیلومتر دیگر خط برای دوخطه‌سازی، زیرسازی شود، اظهار داشت: از این مقدار در سال‌جاری هزار کیلومتر را به بهره‌برداری می‌رسانیم در حالی که در بهترین سال‌های راه‌آهن ۳۰۰ کیلومتر خط ریلی اضافه شد.

مدیرعامل شرکت راه‌آهن با اشاره به رشد حمل و نقل خطوط حمل و نقل بار در محور لرستان، گفت: با وجود انجام عملیات بهسازی و نوسازی در این محور، اما رشد حمل و نقل را شاهد بودیم، همچنین میزان حوادث در این محور به طرز قابل توجهی کاهش یافته است.

وی در خصوص تامین اعتبار ساخت ۱۰۵۰ کیلومتر راه‌آهن در سال جدید، گفت: بخشی از این بودجه از محل اعتبارات عمرانی و صرفه‌جویی ۱۰ درصدی سوخت و اختصاص آن به راه‌آهن تأمین می‌شود و قرار است که از این محل ۵۵۰ میلیارد تومان به راه‌آهن اختصاص یابد.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید