Performancing Metrics

دفتر اتحادیه اروپا در تهران بازگشایی می شود | اتاق خبر
کد خبر: 336342
تاریخ انتشار: 5 اردیبهشت 1395 - 15:58
سفیر ایران در بلژیک خبر داد:
سفیر ایران در بلژیک اعلام کرد، بزودی دفتر اتحادیه اروپا در تهران بازگشایی می شود.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایسنا، پیمان سعادت نماینده و دیپلمات 54 ساله کشورمان در بلژیک، لوکزامبورگ و اتحادیه اروپا از افزایش حجم تعاملات تهران_بروکسل وبازگشایی دفتر اتحادیه اروپا در تهران و براساس قوانین و ضوابط جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

وی که قبل از عزیمت به بروکسل مدیرکل امور بین‌المللی محیط زیست و توسعه پایدار وزارت امورخارجه بوده، به افزایش سطح تعاملات تهران_بروکسل اشاره کرده و سفر آتی رییس مجلس سنای بلژیک به ایران را از جمله برنامه‌ سفرهای متقابل مسئولان دو کشور برای ارتقاء سطح روابط می‌داند.

سعادت با اشاره به روابط تهران _ بروکسل خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه بلژیک یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است طبعاً سیاست خارجی این کشور تا حد زیادی تابع اتحادیه اروپایی خواهد بود. در دوران تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه کشورهای غربی علیه جمهوری اسلامی ایران، روابط سیاسی و اقتصادی بین دو کشور به مانند سایر کشورهای اروپایی کاهش قابل ملاحظه‌ای داشت. برای مثال حجم روابط تجاری طرفین از بیش از یک میلیارد یورو در دوران قبل از تحریم به 320 میلیون یورو در سال 2013 کاهش یافت.

وی ادامه داد: با این وجود دو کشور با وقوف به ظرفیت‌های قابل توجه در روابط دوجانبه، همواره مترصد فرصت ارتقاء روابط بوده‌اند. پس از آغاز مذاکرات ایران و گروه 1+5، آقای "دیدیه ریندرز"، وزیر خارجه بلژیک در ردیف اولین وزرای کشورهای اروپایی در راس یک هیأت عالیرتبه به همراه آقای "دو کرم "وزیر تجارت خارجی و جمعی از مقامات اقتصادی این کشور، طی یک سفر رسمی از جمهوری اسلامی ایران بازدید کرد. طی این سفر زمینه‌ای متعدد و متنوع روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دو کشور مورد بررسی و توافق قرار گرفت.

سعادت با بیان اینکه هیأت‌های سیاسی، اقتصادی و پارلمانی مهمی متعاقباً میان ایران و بلژیک مبادله شده است، افزود: ظریف، وزیر محترم امور خارجه طی روزهای 27 و 28 بهمن‌ماه 1394 در سفر به بروکسل با نخست‌وزیر، وزیر امور خارجه و رئیس پارلمان بلژیک ملاقات کردند و در محل موسسه تحقیقاتی "اگمونت" که وابسته به وزارت امور خارجه این کشور است سخنرانی کرد. گفت‌وگوهای انجام شده میان طرفین حاکی از تفاهم در خصوص پیشرفت به سمت عملیاتی شدن توافقات دارد که دستاورد خوبی در دوره پسابرجام است. به زودی خانم "دوفرین" رئیس مجلس سنای بلژیک نیز به دعوت جناب آقای لاریجانی در رأس هیأتی پارلمانی به ایران سفر خواهد کرد. همچنین برنامه‌های دیگری برای تبادل هیأت‌های سیاسی و اقتصادی بین تهران و بروکسل برای سال جاری در حال طراحی است.

 

تمایل زیاد بخش خصوصی و شرکت‌های بلژیکی برای ورود به بازار عظیم ایران

 

سفیرکشورمان در بلژیک در رابطه با میزان تعاملات اقتصادی و تجاری ایران و بلژیک و دورنمای تعاملات اقتصادی و تجاری دو کشور نیز گفت: حجم روابط تجاری دو کشور در سال‌های 2014 و 2015 به ترتیب به رقم 420 و 470 میلیون یورو رسید، که بخش مهمی از این میزان مربوط به صادرات نفت و محصولات پتروشیمی کشورمان به بلژیک بود. متأسفانه در دوره تحریم واردات نفت از ایران قطع شده بود. همچنین تحریم‌های بانکی موجب محدودیت شدید در تعاملات بازرگانی دو کشور گردید. پیرو اجرایی شدن برجام و لغو تحریم‌ها امیدواریم بتوانیم با اقدامات به عمل آمده و با تلاش طرفین، طی سال‌های آتی شاهد جذب سرمایه، انتقال فناوری و دانش فنی و نیز افزایش حجم تجارت میان دو کشور باشیم.

 

وی ادامه داد: به نظر من جذب سرمایه، انتقال فناوری و دانش فنی و نیز افزایش حجم تجارت جمهوری اسلامی ایران و بلژیک دور از دسترس نیست، زیرا دو کشور ظرفیت‌های بسیاری برای توسعه همکاری‌ها در حوزه‌های اقتصادی و تجاری دارند. در حال حاضرعلاقه زیادی در بخش خصوصی و شرکت‌های بلژیکی برای ورود به بازار عظیم ایران دیده می‌شود. این تمایل در ملاقات‌هایی که در بروکسل با سازمان سرمایه‌گذاری مستقل مناطق فلاندر و والونی و صاحبان صنایع و شرکت‌های بلژیکی داشته‌ایم بارها به صراحت عنوان شده است.

 

سعادت با بیان اینکه در حال حاضر همکاری‌های خوبی میان بندر «آنتورپ» بلژیک با بنادر ایرانی در حال شکل‌گیری است، گفت: بندر «آنتورپ» مزیت مهمی در اقتصاد بلژیک به شمار می‌رود. این بندر در کنار بندر «رتردام» هلند دو بندر اصلی تجاری اروپایی است.نکته قابل توجه این است که تنها در سه ماهه اول سال 2014 از طریق بندر «آنتورپ» بیش از 48 میلیون تن بار جابه جا شد.

 

وی ادامه داد: ماه گذشته اولین کشتی ایرانی طی مراسمی در بندر آنتورپ پهلو گرفت و این روند رو به افزایش خواهد بود.بلژیک همچنین دارای صنایع پیشرفته به خصوص در حوزه دارو و سلامت،‌ محیط زیست شامل انرژی‌های تجدیدپذیر، صنایع هوایی، نساجی، حمل و نقل شامل کشتی‌های دارای فناوری پیشرفته در زمینه FLNG و... است.

سفیر کشورمان خاطرنشان کرد: ضمن اینکه دسترسی به بازار رو به رشد داخلی جمهوری اسلامی ایران و نیز بازارهای منطقه‌ای فرصت‌های بسیار خوبی را در اختیار بلژیکی‌ها قرار می‌دهد در پی سفرهای قبلی، به زودی هیأت اقتصادی و تجاری متشکل از 15 شرکت بلژیکی از مناطق فلاندر و والونی بلژیک از ایران بازدید خواهند کرد. پس از اجرایی شدن برجام، صدور روادید برای شرکت‌های بلژیکی عازم ایران مرتباً در حال افزایش است. بنابراین در مجموع می‌توان گفت که موقعیت خاص ایران و بلژیک در آسیا و اروپا و مزیت‌های آنها، زمینه مناسبی را برای توسعه روابط اقتصادی دو کشور فراهم می‌آورد.

 

هزار دانشجوی ایرانی در دانشگاه‌های بلژیک عموما در سطوح بالای رشته‌های تخصصی

 

سعادت در بخش دیگری از گفت و گوی خود با ایسنا در رابطه با وضعیت ایرانی‌های مقیم بلژیک نیز گفت: هم‌وطنان ایرانی محترم مقیم بلژیک اکثراً در سطوح بالای رشته‌های تخصصی خود مشغول به کار و مورد احترام مردم بلژیک هستند که این امر مایه مباهات ما است. مطابق برآوردی که در اختیار داریم در حدود 25 هزار هموطن ایرانی در بلژیک حضور دارند. همچنین حدود هزار دانشجوی ایرانی در دانشگاه‌های بلژیک به تحصیل مشغولند.

وی ادامه داد: استعداد مراودات علمی و دانشگاهی در سطح تبادل استاد و دانشجو میان دو کشور بسیار بالاست. سفرای محترم قبل از من نیز در این زمینه فعالیت‌های ممتازی انجام داده‌اند و من نیز در صدد ادامه این طریق هستم.

 

جذب سرمایه‌های هموطنان مقیم خارج در طرح‌های اقتصادی کشور از اولویت‌های مهم ایران

 

سفیر کشورمان در بلژیک یکی از اولویت‌های مهم جمهوری اسلامی ایران را جذب سرمایه‌های هموطنان ایرانی مقیم خارج از ایران در طرح‌های اقتصادی کشور دانست و افزود: در این زمینه نیز فعالیت‌های متعددی را در بلژیک در دستور کار داریم. بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بروکسل نیز مطابق تأکیدات مقامات ارشد کشور در زمینه تکریم ایرانیان، ارائه کارآمد خدمات به هموطنان را در سرلوحه وظایف خود قرار داده است. در مراسم جشن عید نوروز و سال نو که درر وزارت امور خارجه اول فروردین 1395 در محل سالن اصلی شهر بروکسل برگزار شد ما میزبان حدود 300 هموطن ایرانی بودیم.

 

وی در رابطه با اینکه سفر رئیس جمهور کشورمان به بلژیک، این طور توضیح داد که همانطور که مقامات ذیربط کشورمان پیش از این اعلام کرده‌اند، موضوع سفر جناب آقای روحانی به بلژیک، به دعوت مقامات این کشور مطرح است و طرفین در حال انجام رایزنی در این خصوص هستند. بدیهی است چنین سفری می‌تواند به ارتقاء قابل توجه روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و بلژیک کمک شایانی کند. به علاوه بروکسل مقر نهادهای اصلی اتحادیه اروپا نیز هست و از این جهت موقعیت ممتازی در میان پایتخت‌های اروپایی دارد. بنابراین سفر می‌تواند اهداف گسترده‌تری را دنبال کند.

 

 

حملات تروریستی بروکسل نشان داد افراطی‌گری تنها محدود به منطقه خاورمیانه نیست

 

 

سعادت با اشاره به وقایع اخیر تروریستی در بروکسل و تأثیر آن بر شرایط زندگی مسلمانان این کشور، افزود: حوادث اخیر تروریستی در فرودگاه و یکی از ایستگاه‌ های مترو بروکسل منجر به کشته شدن 32 نفر و زخمی شدن حدود 200 تن گردید. مراتب همدردی و تسلیت جمهوری اسلامی ایران با خانواده‌های کشته شدگان و مجروحین بلافاصله پس از حملات بروکسل ابراز شد. کشتار انسان‌های بی‌گناه توسط تروریست‌ها البته نه تنها در بروکسل که در هر کجای جهان در سوریه، عراق، یمن، پاکستان و... از نظر جمهوری اسلامی ایران محکوم است.

 

سفیر کشورمان در بلژیک با تأکید بر اینکه ما به عنوان قربانی حملات تروریستی در گذشته، به خوبی این شرایط را درک می‌کنیم، گفت: حملات تروریستی بروکسل نشان داد که تروریسم و افراطی‌گری تنها محدود به منطقه خاورمیانه نیست و به پدیده‌ای جهانی تبدیل شده است. در واقع دیگر نمی‌توان نسبت به ناامنی ناشی از تروریسم و افراطی‌گری وحشیانه در سایر نقاط جهان بی‌تفاوت بود.

 

وی با بیان اینکه جامعه بین‌المللی نیازمند عزمی مشترک و واقعی برای مبارزه با پدیده شوم تروریسم و افراطی‌گری است، خاطرنشان کرد: متأسفانه تاکنون این مهم حاصل نشده است. تقسیم گروه‌های تروریستی به تروریست خوب و بد، تنها در خدمت مقاصد خاص برخی کشورهای غربی و هم‌پیمانان منطقه‌ای آن‌هاست. جامعه جهانی نمی‌تواند و نباید نسبت به رنج و آلام انسان‌های بی‌گناه در سوریه، عراق و یمن که آماج حملات تروریستی هستند بی‌تفاوت باشد.

 

سعادت ادامه داد: در حال حاضر هنوز شرایط در بروکسل کاملاً عادی نشده است. امکان بازگشت عناصر تروریستی به اروپا و از جمله بلژیک موجب نگرانی مقامات این کشور است. قاعدتاً این شرایط به ماند سایر کشورهای اروپایی، محدودیت‌هایی را برای جامعه مسلمان مقیم بلژیک نیز به وجود آورده است. مقامات بلژیکی در ارتباط با بروز گرایش‌های ضدمسلمانان در پایتخت این کشور تمهیداتی را اتخاذ کرده‌اند. به هر حال علت اینکه چرا و چگونه تمایلات افراط‌گرایانه در جوامع اروپایی منجر به پیوستن افراطیون به صف گروه‌های تروریستی در سوریه و عراق شده است موضوعی است که بیش از پیش مورد مداقه قرار گرفته است. ضرورت مقابله با تروریسم و افراطی‌گری موضوعی است که در دیدارهای مقامات جمهوری اسلامی ایران و بلژیک مطرح شده و طرفین در این خصوص اشتراک نظر دارند.

 

 

عزم اتحادیه اروپا برای گشودن فصل جدیدی از روابط با ایران

 

 

سفیر کشورمان در رابطه با سفر موگرینی و هیأت همراه او به تهران نیز توضیح داد: حتماً می‌دانید که سفارت جمهوری اسلامی ایران در بروکسل نزد دولت بلژیک و نیز اتحادیه اروپا فعالیت می‌کند. همچنین سفارت ما نزد دولت لوکزامبورگ نیز آکرودیته است. سفر خانم موگرینی به ایران که دومین سفر او در کمتر از یک سال گذشته بوده نشان از اهمیت ایران در سیاست خارجی اتحادیه اروپایی دارد. در این سفر 7 کمیسیونر اتحادیه او را همراهی می‌کردند. خانم موگرینی سمت معاونت کمیسیون اروپا را نیز بر عهده دارد و در این سمت و به منظور هماهنگی همه امور خارجی اتحادیه، هیأتی از کمیسیونرهایی را که به نحوی به سیاست خارجی اتحادیه مروبط می‌شوند را ریاست می‌کند. این دومین باری بود که خانم موگرینی با این تعداد از کمیسیونرها به کشور دیگری سفر می‌کرد. نخستین بار چنین جلسه‌ای با حضور همه وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه آفریقایی برگزار شده بود.

 

وی ادامه داد: در سفر خانم موگرینی به تهران طیف وسیعی از موضوعات شامل همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای، همکاری در حوزه انرژی، محیط زیست شامل انرژی‌های تجدیدپذیر، گردشگری، عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان تجارت جهانی، مبارزه با قاچاق مواد مخدر، همکاری‌های بانکی، مالی و سرمایه‌گذاری، همکاری‌های تحقیقاتی و تبادل تجربیات علمی و فن‌آوری، پناهندگان و کمک‌های بشردوستانه، بلایای طبیعی و همکاری‌های منطقه‌ای برای مقابله با افراط‌گرایی و تروریسم مورد گفت‌وگو قرار گرفت و نهایتاً یک بیانیه مشترک و 3 سند الحاقی به آن مورد موافقت طرفین قرار گرفت.

 

سعادت خاطرنشان کرد: البته بخش مهمی از همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا ناظر به حصول اطمینان از اجرای کامل برجام توسط تمامی طرف‌ها است که در این سفر مورد گفت‌وگو قرار گرفت. همه این موارد نشان دهنده عزم اتحادیه اروپا برای گشودن فصل جدیدی از روابط با جمهوری اسلامی ایران است که حاکی از وزن و اهمیت کشورمان در سیاست خارجی اتحادیه اروپا است.

 

از نظر اعضای اتحادیه اروپا،ایران شریک مطمئنی برای همکاری‌های منطقه‌ای و بازگشت صلح و ثبات به منطقه است

سفیر کشورمان با بیان اینکه مصاحبه‌ها و بیانیه‌های موگرینی قبل و بعد از سفر به تهران حاکی از اهمیت ایران داشت، گفت: به علاوه شرایط پس از برجام برای طرف اروپایی هم از آن جهت که زمینه مناسبی برای فعالیت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری در ایران را فراهم می‌کند حائز اهمیت است. از نظر اعضای اتحادیه اروپا جمهوری اسلامی ایران شریک مناسب و مطمئنی برای همکاری‌های منطقه‌ای و بازگشت صلح و ثبات به منطقه است. برای جمهوری اسلامی ایران هم همکاری و تعامل مبتنی بر احترام و نفع متقابل با اتحادیه اروپایی می‌تواند حائز اهمیت باشد. در هر حال سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر اساس تأکیدات مقام معظم رهبری بر اصول عزت، حکمت و مصلحت، به خوبی تعامل عزتمندانه با جهان خارج و از جمله اتحادیه اروپا را دنبال می‌کند.

 

تأسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران مبتنی بر قوانین و مقررات ایران

وی در رابطه با تأسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران و مراحل آن خاطرنشان کرد: موضوع تأسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران در جریان گفت‌وگوها و مذاکرات خانم موگرینی در سفر به تهران مطرح شد و در متن بیانیه مشترک نیز به طریق مقتضی به آن اشاره شده است. بر اساس این سند هرگونه تحولی در این زمینه، مبتنی بر قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

 

وضعیت پناهندگان در اروپا به یکی از معضلات اتحادیه اروپا تبدیل شده است

سعادت با اشاره به اینکه وضعیت پناهندگان در اروپا به یکی از معضلات اتحادیه اروپا تبدیل شده است، تأکید کرد: تفاوت دیدگاه‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا در این خصوص به بحرانی میان آنها تبدیل شده و انسجام مورد انتظار اتحادیه از جمله در حوزه شنگن را خدشه‌دار کرده است. در حال حاضر ظرفیت‌ها و وضعیت اقتصادی و اجتماعی کشورهای عضو اتحادیه با یکدیگر متفاوت است. به طور مثال آلمان نیازمند نیروی کار برای 10 سال آینده است و به همین دلیل تا سطح یک میلیون نفر از پناهجویان را پذیرا شده است.

 

وی ادامه داد: در مقابل کشورهای شرق و جنوب عضو اتحادیه که توان جذب و میزبانی از این تعداد افراد را ندارند نسبت به سیاست پذیرش پناهجو معترضند و حتی برخی از آنان اقدام به کشیدن سیم خاردار و تمرکز بر مرزها کرده‌اند که با سیاست‌های شنگن به عنوان یکی از مهمترین پایه‌های «پروژه اروپایی» تعارض دارد. از سوی دیگر کشورهای اروپایی می‌گویند در خصوص حضور پناهجویان نگرانی‌های امنیتی نیز دارند. سرویس‌های امنیتی اروپایی اظهار می‌کنند که عناصر و شبکه‌های تروریستی بعضاً در میان همین افراد وارد اروپا شده‌اند.

 

سعادت با بیان اینکه رفتارهای حامیان منطقه‌ای داعش و النصره نیز جو سیاسی در اتحادیه را به ضرر برخی از کشورهای منطقه تخریب کرده است، گفت: بنابراین برای اتحادیه اروپا بسیار مهم است که با سرعت بحران پناهجویان را چاره‌جویی کرده و نسبت به کاهش آثار منفی آن از سویی و ریشه‌یابی این بحران از سوی دیگر اقدام عاجل در پیش گیرد.

 

وی ادامه داد: شاید به همین مناسبت است که در بیانیه مشترک سفر خانم موگرینی، تجربیات جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با میزبانی از پناهندگان افغانی به روشنی مورد اذعان قرار گرفته است. به واقع رفتار مبتنی بر موازین اسلامی و انسانی جمهوری اسلامی ایران با میلیون‌ها پناهنده افغانستانی به هیچ وجه با آنچه که در حوزه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در قبال پناهندگان مشاهده می‌کنیم قابل مقایسه نیست. در هر حال موضوع پناهندگان و آثار مهم آن بر حوزه شنگن در کنار موضوع خروج انگلیس از اتحادیه اروپا دو چالش مهمی هستند که بر استحکام اتحادیه تأثیر فراوانی دارند. به نظر می‌رسد تحولات مهمی در این دو زمینه در پیش رو خواهد بود.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید