Performancing Metrics

گسترش مناسبات بانکی با آفریقای جنوبی | اتاق خبر
کد خبر: 336534
تاریخ انتشار: 5 اردیبهشت 1395 - 20:00
رئیس کل بانک مرکزی گفت: از بانک‌های آفریقای جنوبی برای برقراری روابط بانکی و باز کردن حساب‌های متقابل دعوت می‌کنیم.

اتاق خبر:ولی الله سیف در دیدار با وزیر دارایی آفریقای جنوبی با تاکید بر اینکه تحریم‌ها در حال حاضر محدودیتی در فعالیت بانکی ما با دیگر کشورها جز آمریکا ایجاد نمی‌کند گفت: در توافق ایران و کشورهای ۱+۵ تمام تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران برداشته شده اما تحریم‌های اولیه باقی مانده است که ارتباطی با مذاکرات هسته‌ای ندارد.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به روابط مثبت بانکی بین ایران و آفریقای جنوبی قبل از برقراری تحریم‌ها اظهارداشت: در شرایط تحریم، وقفه‌ای در روابط بین دو کشور ایجاد شد که پس از رفع تحریم‌ها باید برای بهبود بیشتر روابط تلاش کنیم.

وی ظرفیت های همکاری اقتصادی دو کشور را بسیار بالا دانست و تصریح کرد: پیش‌نیاز تحقق این امر، برقراری روابط بانکی و فراهم کردن تسهیلات برای فعالیت‌های اقتصادی متقابل است؛ بنابراین برای ایجاد این شرایط آمادگی داریم و در این راستا از بانک‌مرکزی و بانک‌های آفریقای جنوبی برای برقراری روابط بانکی و باز کردن حساب های متقابل دعوت می‌کنیم.

سیف افزود: ما آفریقای جنوبی را مرکزیت قاره آفریقا می‌شناسیم که می‌تواند دروازه برقراری روابط بانکی ما با کل قاره باشد. رئیس شورای پول و اعتبار با ابراز امیدواری از برقراری دوباره روابط اقتصادی و بانکی در سطح گسترده بین دو کشور، اظهارداشت: سرمایه‌گذاری‌های خوبی در گذشته بین ایران و آفریقای جنوبی از جمله شرکت MTN وجود داشته و در حال حاضر نیز زمینه چنین سرمایه‌گذاری‌هایی ایجاد شده؛ ما نیز باید تلاش کنیم این موضوعات از حمایت کامل بانکی دو کشور برخوردار شود.

وی با اشاره به اینکه بانک‌های کوچک و متوسط در برقراری ارتباط با بانک‌های ایران مشکلی ندارند افزود: بانک‌های بزرگ به دلیل جریمه‌هایی که از طرف آمریکایی‌ها اعمال شد از برقراری روابط بانکی با ایران، هراس و تردید دارند و این موضوع باعث کُندی در عادی سازی روابط بانکی شده است.

سیف در خصوص مباحث اخیر بین ایران و آمریکا گفت: موضوعات مورد بحث بین دو کشور در نهایت منجر به تاکید آقای کری، وزیر خارجه آمریکا به بانک‌های اروپایی برای همکاری با بانک های ایران شد و اعلام کرد هر بانکی در این زمینه تردید دارد می‌تواند با واشنگتن تماس بگیرد.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین با اشاره به تصویب قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم اظهارداشت: گام‌های بسیار مثبتی در این مسیر برداشته شده است. وی افزود: در این مورد، همکاران ما در پاریس و رم در خصوص دانش و تخصص نظام بانکی کشور و اقدامات انجام گرفته در زمینه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم ارائه داشتند که مورد توجه قرار گرفت؛ همچنین در ملاقاتم با آقای جک لو وزیر خزانه‌داری آمریکا، ایشان تایید کردند که وضعیت ایران بسیار مناسب است منتهی باید قدم‌های دیگری نیز برداشته شود.

سیف اقدام دیگر در این خصوص را تقویت ساختار مالی و ترازنامه بانک‌های ایرانی عنوان کرد و افزود: تقویت ذخایر مطالبات مشکوک‌الوصول و همچنین افزایش سرمایه در بانک‌ها مدنظر ماست که به سرعت در حال انجام است.

پراوین گوردهان، وزیر دارایی آفریقای جنوبی، نیز در این جلسه ضمن تبریک به ایران درخصوص توافق با کشورهای ۱+۵، گفت: امیدوارم روابط اقتصادی بین دو کشور به وضعیت عادی بازگردد و سرمایه‌گذاری‌ها فعال‌تر شوند.

وزیر دارایی آفریقای جنوبی افزود: ایران در مرکز این منطقه قرار دارد و این موضوع به کشور ما فرصت‌های زیادی می‌دهد. پراوین گوردهان ضمن موافقت با برقراری کانال‌های مناسب بانکی بین دو کشور، خاطرنشان کرد: کشور آفریقای جنوبی، انجمنی به نام «انجمن بانکداری» دارد که نماینده کل بانک‌هاست؛ من با این انجمن صحبت می‌کنم تا نمایندگان خود را به ایران بفرستند و روابط مستقیم برقرار کنند.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید