فراخواني «سعد الحريري» به دادگاهي در پاريس در ارتباط با اتهام پولشوئي | اتاق خبر
کد خبر: 336611
تاریخ انتشار: 6 اردیبهشت 1395 - 11:40
روزنامه لبناني السفير نوشت
روزنامه لبناني السفير نوشت كه براساس اعلام « بودوان توفانو» قاضي تحقيق دستگاه قضائي فرانسه در پرونده معروف به « سيدر»، « سعدالحريري» رئيس حزب جريان المستقبل و نخست وزير اسبق لبنان به دادگاهي در پاريس در ارتباط با اتهام پولشوئي فراخوانده شده است.

اتاق خبر - السفير نوشت: پرونده « سيدر» بسيار وسيعتر از پولشوئي در زمينه مواد مخدر است و دفتر مبارزه با مواد مخدر آمريكا و دستگاه قضائي فرانسه آن را پيگيري مي كنند و از ماه ژانويه گذشته تاكنون پنج لبناني در فرانسه و آلمان در اين رابطه بازداشت شده اند.

اين روزنامه لبناني افزود: اين موضوع را ديروز (يكشنبه) يك روزنامه فرانسوي به نام « يكشنبه» فاش كرد و نوشت كه فراخواني به دادگاه براي شنيدن اظهارات سعدالحريري و « بشاره طربيه» وكيل او به درخواست وكيل مدافع « علي زبيب و عبدالله محيو» دو متهم اين پرونده صورت گرفته است.
السفير خاطرنشان كرد: نام سعدالحريري زماني در اين پرونده مطرح شد كه براي قاضي تحقيق فرانسوي اتهام عناصر اين باند لبناني در پولشوئي اموال « كارتل» كوكائين در مكزيك و كلمبيا و انتقال پولها به لبنان اثبات شد.
« علي زبيب» يكي از متهمان اين پرونده اعتراف كرده است كه از طريق واسطه اي به نام « عبدالله محيو» مبلغ يكصد هزار دلار به بشاره طربيه وكيل سعدالحريري پرداخت كرده است.
به نوشته روزنامه فرانسوي، خطرناك تر از اين، زبيب در مقابل بازجويان، اتهاماتي را به « حسن طرابلسي» يك عضو ديگر اين باند كه در آلمان بازداشت شده ، نسبت داده است.
زبيب در پاسخ به سوال بازجوي فرانسوي آيا سعدالحريري اين مبلغ را دريافته كرده ، گفته است كه « طربيه وكيل سعدالحريري فاش كرده است كه حسن الطرابلسي مبلغ هفت ميليون يورو به او داده تا تحويل الحريري بدهد».
السفير به نقل از روزنامه فرانسوي نوشت: اتهام سعدالحريري به ارتباط داشتن با اين باند بعداز عمليات شنود مكالمات تلفني علي زبيب در فرانسه مطرح شد.
مدتي است كه وكلاي زبيب و محيو خواستار مواجهه آنها با سعدالحريري و طربيه وكيل او شده اند.
روزنامه فرانسوي نوشته است كه وكيل الحريري اعلام كرده افرادي به نام زبيب و محيو نمي شناسد اما سفارت لبنان در آلمان از او براي دفاع از حسن طرابلسي دريك پرونده مرتبط با رانندگي دعوت كرده و نپذيرفته است.
اين روزنامه فرانسوي افزوده است كه « سعد و فهد الحريري» با صدور بيانيه هائي ارتباط خود را با آنچه در اين روزنامه منتشر شده است، رد كرده اند.
سعدالحريري حتي اعلام كرده است كه بشاره طربيه وكيل او نيست و هيچ ارتباطي با او ندارد.
السفير نوشت: « داني گليزر» معاون وزير خزانه دار آمريكا در امور مبارزه با تروريسم قرار است اين هفته به لبنان سفر كند و پرونده اين باند و اقداماتي را كه بانك هاي لبنان براي مبارزه با جرائمي مانند پولشوئي برعهده بگيرند، بررسي خواهد كرد.

ایرنا

94110

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید