وقتی شیرینی قند در کام بعضی‌ها تلخ می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 336644
تاریخ انتشار: 6 اردیبهشت 1395 - 13:58
اگر همه افراد مبتلا به بیماری دیابت دنیا را در یک کشور جمع کنند کشور دیابت در جهان از نظر جمعیت مقام سوم را می‌آورد.

به گزارش اتاق خبر،با توجه به افزایش موارد ابتلا به دیابت شعار هفته سلامت امسال غلبه بر دیابت است.

بیماری دیابت در اثر ناتوانی بدن در تولید انسولین یا کاهش یا عدم اثر انسولین در سوخت و ساز مواد قندی پدید می‌‏آید.

انسولین یکی از هورمون‌های مهم بدن است که از غدد لوزالمعده ترشح می‌شود و هم‌چون کلیدی که درهای بسته را باز می‌کند سلول را باز می‌کند تا مواد قندی وارد شود و به نشاسته و انرژی تبدیل شود هنگامی که تولید انسولین در بدن قطع یا ناقص شود فرد دچار دیابت می‌شود.

امروزه، دیابت یکی از مهمترین مشکلات بهداشتی و درمانی جهان محسوب می‌شود به گونه‏‌ای که هر 6 ثانیه یک نفر در دنیا مبتلا یا در معرض ابتلا به این بیماری است.دیابت یکی از مهمترین مشکلات بهداشتی و درمانی جهان محسوب می‌شود به گونه‏‌ای که هر 6 ثانیه یک نفر در دنیا مبتلا یا در معرض ابتلا به این بیماری است.

به گفته مسئولان کشوری اگر همه افراد مبتلا به دیابت دنیا را در یک کشور جمع کنند کشور دیابت در جهان از نظر جمعیت مقام سوم را می‌آورد.

بر‌اساس آمار شیوع بیماری دیابت در کشور ایران 5 تا 7 درصد است که با روندی افزایش در حال پیشرفت است.

فوق‌تخصص غدد درون‌ریز و متابولیسم و استاد‌یار دانشگاه در گفت‌و گو با خبرنگار فارس در کرمانشاه اظهار کرد: دیابت آسیب‌های زیادی را به سیستم بینایی، کلیه‌ها و دستگاه عروقی وارد می‌کند.

تخصص چشم، متخصص مغز و اعصاب در این درمانگاه در نوبت صبح و عصر انجام می‌شود تصریح کرد: کلینیک‌های کاهش خطر و تغذیه و رژیم درمانی نیز در خدمت بیماران دیابتی است.

مرکز تحقیقات درمانی

مهر‌علی رحیمی با بیان اینکه بیماری دیابت در چهار گروه تقسیم می‌شود ادامه داد: دیابت به چهار گروه دیابت نوع 1، دیابت نوع 2، دیابت دوران بارداری و دیابت به علل متفرقه تقسیم‌‌بندی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در دیابت نوع 1 بیمار وابسته به تزریق انسولین است افزود: سن مبتلا به دیابت نوع 2 در ایران 10 تا 15 درصد بیشتر از کشورهای توسعه یافته است.

وی ادامه داد: افراد باید حداقل سالی 2 بار  برای سلامتی خود آزمایشاتی را انجام دهند چرا که دیابت نوع 2 خود را نشان نمی‌دهد وقتی افراد می‌فهمند که عوارض خود را روی ارگان‌های مهم بدن نشان داده است.

رحیمی دیابت دوران بارداری و عوامل متفرقه را از انواع دیگر بیماری دیابت عنوان کرد و گفت: در سه سطح توصیه به پیشگیری از دیابت می‌شود ابتدا پیشگیری اولیه که در آن افراد مبتلا شناسایی شده پس از تشخیص آموزش تغذیه، درمان شروع شود تا عوارض بیماری خود را نشان ندهد سپس اگر عوارض بیماری در بدن پیدا شد عواملی را به کار ببریم تا عوارض شدیدتر نشود.

رئیس بیمارستان آیت‌الله طالقانی کرمانشاه در گفت‌و گو با خبرنگار فارس در کرمانشاه نیز اظهار کرد: این بیمارستان یکی از مهم‌ترین مراکز در درمان، پیشگیری و بازتوانی بیماران دیابتی است.

فرشید رئیسی افزود: مرکز تحقیقات درمان دیابت در کرمانشاه از سال 73 آغاز به کار کرده است و در چهار حوزه درمان، تحقیقات، آموزش، بازتوانی و مقابله با عوارض بیماری دیابت خدمات ارائه می‌دهد.

وی با بیان اینکه ویزیت توسط گروه‌های مختلف پزشکی از جمله فوق‌تخصص دیابت، متخصص چشم، متخصص مغز و اعصاب در این درمانگاه در نوبت صبح و عصر انجام می‌شود تصریح کرد: کلینیک‌های کاهش خطر و تغذیه و رژیم درمانی نیز در خدمت بیماران دیابتی است.

مرکز تحقیقات درمانی دیابت کرمانشاه در هفته سلامت برنامه‌های ویژه‌ای را برای شهروندان دارد و غربالگری بیماران دیابتی به صورت رایگان انجام می‌شود و همچنین افرادی که قند خون بالا داشته باشند از مشاوره پزشکان مرکز دیابت بهره‌مند خواهند شد.

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید