چشم انداز تجاری 8 میلیارد دلاری تهران- پرتوریا | اتاق خبر
کد خبر: 336657
تاریخ انتشار: 6 اردیبهشت 1395 - 14:50
همزمان به سفر رییس جمهور آفریقای جنوبی به ایران تشریح شد
همزمان با سفر جاکوب زوما رییس جمهوری آفریقای جنوبی به تهران، دو كشور اكنون تصمیم گرفته اند كه ارزش مبادلات تجاری را تا سال 2020 میلادی به هشت میلیارد دلار افزایش دهند در حالی كه این رقم در سال 2015 میلادی (1394 خورشیدی) نزدیك به 350 میلیون دلار بوده ا ست.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایرنا، جاكوب زوما رییس جمهوری آفریقای جنوبی بامداد یكشنبه در صدر یك هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی متشكل از جمعی از وزیران و فعالان اقتصادی این كشور وارد تهران شد و در مجموعه سعدآباد بطور رسمی مورد استقبال قرار گرفت و در ادامه با رهبرمعظم انقلاب و دكتر حسن روحانی رئیس جمهوری دیدار كرد.
ایران و آفریقای جنوبی از دیرباز رابطه دوستانه و سطح بالایی داشتند و در دوران سخت بویژه در زمان تحریم پشتیبان یكدیگر بودند از یك سو تهران در زمان تحریم انرژی از سوی كشورهای صادركننده نفت در كنار پرتوریا بود و افریقای جنوبی نیز در زمان تحریم با تهران روابط خوبی داشت.
كشورهای جهان به ویژه كشورهای صادركننده نفت، آفریقای جنوبی را تحریم كردند به همین دلیل ایران مهم‌ترین تامین‌كننده این محصول برای آفریقای جنوبی بود و قرارداد نفتی میان شركت نفت ساسول و شركت نفت ملی ایران بسته شد. فروش نفت ایران به آفریقای جنوبی با وجود قطعنامه سازمان ملل، سبب انزوای ایران در میان كشورهای خط مقدم و كشورهای اسلامی این قاره شد.
سیاست خارجی بنیان گذاران آفریقای جنوبی جدید پس از پیروزی مقابل رژیم آپارتاید بر گسترش روابط و همكاری ها با تمام كشورهای جهان استوار شد و در همین راستا دولت این كشور ، روابط با ایران (كه از نظر تاریخی حامی كنگره ملی آفریقا بود) ،لیبی ،چین و تایوان را در اولویت قرار داد و هم اكنون با بیش از 150 كشور جهان رابطه تجاری دارد.
روابط خارجی ایران و آفریقای جنوبی در دوره زمانی نزدیك به چهل سال فراز و نشیب های فراوانی داشته است، اما با پیروزی انقلاب اسلامی، روابط دو كشور به علت تعارضات ایدئولوژیكی نظام جمهوری اسلامی ایران با رژیم نژادپرست آفریقای جنوبی و به دلیل حمایت از جنبشهای آزادی بخش به دستور حضرت امام خمینی (ره) در همه ابعاد سیاسی، اقتصادی و... قطع شد و در طول دوران آپارتاید در آفریقای جنوبی دولت سوئیس به عنوان حافظ منافع دو كشور تعیین شد و دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در ژوهانسبورگ زیر نظر نمایندگی سوئیس در
آفریقای جنوبی مشغول به كار شد.
پس از تغییر نظام سیاسی این كشور و فروپاشی رژیم آپارتاید در دهه 70 خورشیدی ، بار دیگر روابط عمیق و همه جانبه برقرار گردید و درواقع روابط دوكشور در پسا آپارتاید گسترش یافت و به دنبال سفر آقای مك وتو رهبر كنگره پان آفریقایی به تهران و سفر آقای نلسون ماندلا رهبر كنگره ملی آفریقا در سال 1371 و نیز تغییرات مثبت در آفریقای جنوبی، وزارت امورخارجه جمهوری كشورمان در سال 1372 نسبت به برقراری روابط دو كشور اقدام كرد.
در سال 1373 در قالب طرح سازمان ملل جهت نظارت بر انتخابات آفریقای جنوبی دیپلمات هایی از وزارت امور خارجه عازم آن كشور شدند و در همان سال پرچم جمهوری اسلامی ایران در ژوهانسبورگ برافراشته و به سفارت تبدیل شد و دو كشور به مبادله سفیر اقدام كردند.
اكنون جاكوب زوما به تهران آمده است تا در دوران پسا تحریم روابط كشورش را با ایران تحكیم ببخشد و همكاری اقتصادی دو كشور را گسترش دهد، و در همین راستا وی مباحث مطرح شده در دیدار با رئیس جمهوری اسلامی ایران را مثبت و موفقیت آمیز دانست و گفت كه در این جلسات تلاش شد تا به اهداف مشترك بپردازیم و روابط دو جانبه را به یك شراكت راهبردی و ماهوی تبدیل كنیم.
در اولین روز سفر زوما ، هشت سند همكاری در زمینه های بازرگانی، صنعت، ایجاد كارگروه های مشترك سرمایه گذاری و همكاری در بخش كشاورزی بین جمهوری اسلامی ایران و آفریقای جنوبی با حضور رییسان جمهوری دو كشور به امضا رسید.
امضای تفاهمنامه همكاری مدیریت منابع آبی؛ برنامه همكاری در زمینه فرهنگ و هنر و همكاری های بیمه ای دیگر اسنادی است كه بین دو كشور منعقد شد.
یادداشت تفاهم تبادل اطلاعات ملی مربوط به پولشویی و همكاری بین پژوهشگاه صنعت نفت ایران و پتروسای آفریقای جنوبی نیز دیگر اسناد امضا شده بین ایران و آفریقای جنوبی در حضور روسای جمهوری این دو كشور بوده است.
از سوی دیگر حجت الاسلام والمسلمین دكتر حسن روحانی در نشست مشترك هیأت های عالی رتبه ایران و آفریقای جنوبی، سفر رئیس جمهوری این كشور به تهران را آغازی برای سرعت بخشیدن در روابط دوجانبه در زمینه های گوناگون از جمله اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، علمی و بین المللی دانست و گفت: آفریقای جنوبی به خاطر مقاومت و مبارزه مردم این منطقه در برابر آپارتاید و نظام استكباری، جایگاه خاصی نزد ملت ایران دارد.
دو كشور اكنون تصمیم گرفته اند كه ارزش مبادلات تجاری را تا سال 2020 میلادی به هشت میلیارد دلار افزایش دهند در حالی كه این رقم در سال 2015 میلادی (1394 خورشیدی) نزدیك به 350 میلیون دلار بوده ا ست.
واردات نفت آفریقای جنوبی روزانه ۵۵٠ هزار بشكه است و ایران قبل از تحریم یكی از بزرگترین تامین كنندگان نفت این كشور بود اما در دوران تحریم فروش نفت ما به این كشور قطع شد و لذا وزارت نفت تلاش دارد تا شرایط را به قبل از تحریم ها باز گرداند.
عضویت پرتوریا در گروه صنعتی ٢٠، پیمان BRICS ( اقتصادهای نوظهور شامل برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) گروه ٧٧ و جنبش غیرمتعهدها این كشور موقعیت خوب را برای این كشور فراهم آورده و ایران می تواند از ظرفیت های اقتصادی آن در حوزه انرژی، صنایع و معادن و كشاورزی بهره برده و در واقع این كشور بادارا بودن اقتصاد قدرتمند و رشد اقتصادی باثبات و قابل توجه در قاره آفریقا ربای ایران همواره یك كشور هدف به منظور همكاری اقتصادی تجاری به شمار می رود.
توسعه روابط تجاری با آفریقای جنوبی فرصت های بسیار خوبی برای صادركنندگان ایرانی به منظور جذب سرمایه گذاری خارجی و انتقال دانش فنی به كشور ما پدید می آورد.
جامعه اقتصادی شرق و جنوب آفریقا (كمیسا) ، جامعه اقتصادی جنوب آفریقا (سادك) و جامعه اقتصادی غرب آفریقا ( اكوواس ) با جمعیتی بالغ بر 700 میلیون نفر ، بازاری جذاب برای پیمانكاران و فعالان اقتصادی ایران به شمار می رود و لذا آفریقای جنوبی می تواند به دلیل دارا موقعیت ممتاز در راس روابط و همكاری های تهران با قاره آفریقا قرار گیرد.
ایران در دوران اپارتاید با نیروهای انقلابی و در دوران پسا آپارتاید بادولت برامده از ملت آفریقای جنوبی حمایت كرده است و دولت پرتوریا نیز در دوران تحریم رابطه همكاری خود را برغم همه فشارها در حد قابل قبولی حفظ كرده است و اینك ملت و دولت دو كشور می توانند روابط خود را در دوران پسا تحریم به گفته زوما گسترش دهند و شریك راهبردی بسیار خوبی برای یكدیگر باشند.
در همین راستا است كه دكتر روحانی رئیس‌ جمهوری كشورمان در دیدار زوما با اشاره به فضا و شرایط مناسب برای ایجاد تحرك در روابط تجاری و اقتصادی ایران و آفریقای جنوبی گفته است: اگر چه امروز و بعد از توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها علیه ایران، رقابت شدیدی بین كشورهای آسیایی و اروپایی برای انعقاد قرارداد همكاری با ایران وجود دارد، اما ما هیچ‌گاه دوستان صمیمی خود در دوران تحریم را از یاد نمی‌بریم.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید