توافق سعودی ها با رژیم صهیونیستی در رابطه با جزایر مصری | اتاق خبر
کد خبر: 336671
تاریخ انتشار: 6 اردیبهشت 1395 - 15:44
یک پایگاه خبری عربی اعلام کرد:
پایگاه خبری شئون خلیجیه مدعی شد، عربستان سعودی قبل ازتصرف دو جزیره تیران وصنافیر با رژیم صهیونیستی برای تقسیم غنایم و ذخایر نفتی و گازی این دو جزیره به توافق رسیده بود.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایرنا، پایگاه خبری شئون خلیجیه امروز (دوشنبه) درخبری به نقل ازیك فعال سیاسی مصری نوشت: عربستان سعودی قبل ازتصرف دو جزیره تیران وصنافیر با رژیم صهیونیستی برای تقسیم غنایم و ذخایر نفتی و گازی این دو جزیره به توافق رسیده بود.
ممدوح حمزه در صفحه توییتر خود نوشت: عملیات اكتشاف نفت و گاز درجزایر صنافیر و تیران در سال های 2012 و 2013 توسط شركت اكسل موبیل آغاز شد و دیدارهای مقامات سعودی - اسرائیلی نیز پس از آن و در سال 2014 در خصوص سیطره بر جزیره تیران و تقسیم منافع و غنایم آن شروع شد.
وی افزود: عبدالفتاح السیسی نیز از همان روز اول از ارتباط مقامات سعودی و رژیم صهیونیستی آگاه بود.
ممدوح حمزه پیش از این نیز گفته بود كه جزیره تیران مركز اصلی فرماندهی عملیات نظامی مشترك بین رژیم صهیونیستی و عربستان خواهد بود كما آنكه اولین نشست بین آنها برای تاسیس مدرسه و مركزی برای آموزش نظامیان سعودی انجام شده است.
این فعال سیاسی مصری افزود: هر آنچه كه درباره سعودی بودن این دو جزیره گفته می شود كذب و افترا است و آنچه كه بین مصر و عربستان در واگذاری این دو جزیره اتفاق افتاد نوعی معامله بود و در حقیقت مصری ها از حق مالكیت و حاكمیت خود بر آنها كوتاه آمدند.
این پایگاه خبری افزود كه مقامات مصری و عربستانی تاكنون به سخنان این فعال مصری واكنشی نشان نداده اند.
هیات دولت مصر در نهم ماه آوریل (21 فروردین) اعلام كرد كه دو جزیره تیران و صنافیر در دریای سرح در محدوده آبهای منطقه ای عربستان سعودی قرار دارد.
این اعلام دولت مصر یك روز پس از امضای توافقنامه تعیین مرز دریایی و اعلام ایجاد پل ارتباطی با عربستان در جریان سفر ملك سلمان شاه این كشور به قاهره صورت گرفت.
تصمیم دولت مصر در واگذاری این دو جزیره باعث برانگیختن بحث و جدل های فراوانی بین مردم، فعالان سیاسی و حقوقدانانی شد كه این جزایر را صد در صد مصری می دانستند و واگذاری آنها را جز با آرای مردمی مجاز نمی دانستند.
عربستان در قبال واگذاری این جزایر بیش از 16میلیارد دلار كمك های مالی و اقتصادی در اختیار دولت مصر قرار داد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید