ركود در بخش معدني خراسان رضوي | اتاق خبر
کد خبر: 336881
تاریخ انتشار: 7 اردیبهشت 1395 - 04:40
رئيس انجمن مواد معدني خراسان رضوي گفت: بيش از 40 درصد معادن اين استان تعطيل يا با ظرفيت اندك در حال فعاليت هستند.

اتاق خبر: حسن حسين زاده روز دوشنبه ، ركود در بخش توليد منجر به افت فعاليت بخش معدن اين استان شده است.
وي اظهار كرد: مهمترين مشكلات بخش معدن، كمبود نقدينگي، زياد بودن نرخ سود تسهيلات و كمبود ماشين آلات پيشرفته است.
وي گفت: بخش قابل توجهي از معادن اين استان مربوط به مصالح ساختماني است كه ركود در بخش صنعت ساختمان باعث افت فعاليت اين معادن شده است.
حسين زاده افزود: از سوي ديگر افت قيمت جهاني فلزات اساسي نظير سرب، مس و بويژه سنگ آهن منجر به افت فعاليت اين گونه معادن در خراسان رضوي و تعطيلي برخي از معادن سنگ آهن در شهرستان خواف شده است.
وي اظهار كرد: عمده ماشين آلات بخش معدن، مستهلك و فرسوده هستند و به دليل نبود دانش فني كافي، اكتشاف در معادن اين خطه نيز به صورت كاملا استاندارد انجام نمي گيرد.
وي گفت: در اين بخش نياز به ورود سرمايه گذار خارجي و حمايت بيشتر مسئولان براي رفع نيازهاي آن هستيم.
رئيس انجمن مواد معدني خراسان رضوي، تناقض قوانين سرمايه گذاري در بخش معدن را از جمله مشكلات اساسي اين بخش خواند و افزود: معدنكار براي فعاليت نيازمند دريافت مجوز از چندين دستگاه اجرايي است اما قوانين در برخي دستگاه ها با هم همخواني ندارد.
وي اظهار كرد: سرمايه گذار بخش معدن براي اخذ پروانه بهره برداري يا پروانه اكتشاف بايد پروسه طولاني را طي كند.
وي گفت: مسئولين بايد نسبت به تسهيل فرآيند صدور مجوزها و رفع تعارضات اقدام كنند تا دريافت مجوزهاي لازم زمان كمتري را از سرمايه گذار بگيرد.
حسين زاده افزود: تاكنون هيچ سرمايه گذار خارجي در بخش معدن خراسان رضوي وارد نشده كه دليل اصلي آن پروسه طولاني كسب مجوز و وجود قوانين متعدد است.
وي اظهار كرد: از سوي ديگر بسته جامع اطلاعاتي از وضعيت مناطق معدني خراسان رضوي براي تامين نياز سرمايه گذاران خارجي وجود ندارد و مطالعات نيز در اين حوزه به طور كامل انجام نشده است.
وي ادامه داد: اكتشاف معدن ريسك پذيري بسيار نياز دارد لذا دولت بايد در اين بخش به صورت مستقيم سرمايه گذاري كرده يا بخش خصوصي با حمايت دولت وارد عمل شود.
رئيس انجمن مواد معدني خراسان رضوي گفت: در مجموع سرمايه گذاري در بخش معدن ديربازده است و به طور معمول سرمايه گذاران كمتر راغب به سرمايه گذاري در اين بخش مي شوند.
وي اجراي سياست هاي اقتصاد مقاومتي در حوزه معدن را بهترين راهكار براي رفع مشكلات اين بخش خواند و افزود: اين سياستها بر كاهش وابستگي توليد به خارج از كشور تاكيد دارد و بخش معدن نيز كمترين وابستگي را در بين حوزه هاي اقتصادي دارد.
وي اظهار كرد: از سوي ديگر معدن فناوري پيچيده اي ندارد و اگر مشكلات اين بخش با تسهيل قوانين برطرف شود مي توان بهترين بهره وري را از اين بخش داشت.
حسين زاده، استاندارد شدن فعاليت هاي اكتشافي، تسهيل و تصحيح قوانين معدني، حل تعارضات قوانين بين ارگانهاي مختلف و به روز كردن ماشين آلات و تجهيزات معدني را براي رونق بخش معدن ضروري دانست.
خراسان رضوي جزو استان هاي داراي ظرفيت بسيار معدني است و از 66 نوع ماده شناخته شده معدني در كشور 46 نوع آن در اين استان وجود دارد.
براساس آمار اعلام شده از سوي سازمان صنعت، معدن و تجارت، اين استان با 764 معدن داراي پروانه بهره برداري و 2.8 ميليارد تن ذخيره معدني، از نظر تعداد معادن در كشور رتبه سوم را دارد و ظرفيت اسمي استخراج معادن فعال اين استان 31.7 ميليون تن در سال است.

منبع:ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید