Performancing Metrics

حرص همسران عامل فساد مالی است | اتاق خبر
کد خبر: 336976
تاریخ انتشار: 7 اردیبهشت 1395 - 10:47
دیدگاه جنجالی وزیر اندونزیایی در مورد فساد مقامات عالیرتبه
یك وزیر اندونزیایی معتقد است یك دلیل غیرمعمول كه حرص و طمع همسران نام دارد، باعث ایجاد فساد مالی در میان افرادی می شود كه به دنبال تامین خواسته های همسران خود هستند.

اتاق خبر - اندونزی سال های اخیر با فساد مالی و اختلاس گسترده ای روبرو بوده است، به گونه ای كه نظام بروكراتیك گسترده این كشور با فساد در بین اشخاص عالیرتبه از جمله وزیران و قضات كه به زندان راه یافته اند و از كار خود بركنار شده اند، فلج شده است.

به نوشته روز سه شنبه تارنمای 'جاكارتا گلوب'، 'لقمان حكیم سیف الدین' وزیر امور مذهبی اندونزی بیش از آنكه مقامات را عامل این قبیل فسادها بداند، معتقد است كه حرص و طمع همسران این مقامات باعث فساد آنها شده است.
وی گفت كه مقامات عالیرتبه ای كه فساد مالی انجام می دهندد، همسران مادی خود را عامل آن دانسته . آنها را سرزنش می كنند.
وزیر سابق امور مذهبی اندونزی پیش از این به دلیل فساد مادی پس از انجام تحقیقات در مورد صندوق حج از كار بركنار شد .
به گفته 'لقمان حكیم سیف الدین'، همسران این مقامات عالیرتبه اندونزیایی به اشتیاق وافر برای داشتن كیف و لباس های با طراحی گران، شهرت دارند.
این مقام اندونزیایی با اشاره به اینكه 'فساد می تواند انگیزه های مختلفی داشته باشد' خاطر نشان كرد كه 'درخواست های غیرعادی' از سوی اعضای خانواده باعث می شود برخی به رفتارهای غیرمعمول روی آورند.
اظهارات این مقام اندونزیایی با واكنش برخی از زنان اندونزیایی مواجه شده كه معتقدند نباید تنها زنان را مقصر دانست و این كار انصاف نیست.
وزیر فعلی امور مذهبی اندونزی اكنون بر كرسی تكیه زده است كه پیش از این به 'سوریا دارما علی' تعلق داشت كه وی اكنون به دلیل فساد مالی محكومیت شش ساله زندان خود را طی می كند.
بر اساس برخی شاخص های اندازه گیری فساد مالی، اندونزی سال گذشته از بین 168 كشور در جایگاه 88 قرار گرفته بود.
'ستیا نووانتو' رئیس سابق مجلس اندونزی نیز حدود چهار ماه پیش به اتهام فساد مالی و دریافت سهم 20 درصدی از یك شركت آمریكایی فعال در اندونزی مجبور به استعفا شد.
این اتهام، یكی از بزرگترین رسوایی های سیاسی در اندونزی محسوب شد.
'جرو واسیك' وزیر انرژی و منابع معدنی اندونزی در دوران ریاست جمهوری 'سوسیلو بامبانگ یودهویون' نیز سه ماه پیش به اتهام فساد مالی به چهار سال زندان محكوم شد.
فساد مالی در بین مقامات اندونزی یكی از صحنه های تكراری در صحنه سیاسی این كشور است.
'جوكو ویدودو' رئیس جمهور اندونزی بر مقابله با فساد مالی طی حدود 20 ماه گذشته كه سكان هدایت این كشور را بر عهده گرفته است، تاكید دارد.
سازمان مبارزه با فساد اندونزی به وضوح به عنوان یكی از قوی ترین موسسات مبارزه با فساد در جهان دیده شده است.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید