ظریف: | اتاق خبر
کد خبر: 337060
تاریخ انتشار: 7 اردیبهشت 1395 - 15:39
مستحق سود بردن کامل از مزایای برجام هستیم
محمدجوادظریف وزیر امور خارجه کشورمان گفت: در دو سال و نیم گذشته زمانی که ما درگیر مذاکرات هسته ای بودیم، عربستان هر کاری می‌توانست برای مخدوش کردن مذاکرات انجام داد و ما خویشتنداری کردیم اما حدی هم وجود دارد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایلنا، محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در گفت‌وگو با نشریه آمریکایی «نیویورکر» گفت: مسائل منطقه اولویت اول ما به شمار می‌رود و ما پیشنهادهایی به طور علنی و خصوصی برای تعامل و گفت‌وگو مطرح کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه متأسفانه این پیشنهادها بخصوص از طرف عربستان سعودی گوش شنوایی پیدا نکردند، اظهار داشت: ما خویشتنداری را از مدت‌ها پیش آغاز کردیم؛ زمانی که کشورهای خلیج فارس از صدام حسین به مدت هشت سال حمایت کردند و صدام بعداً علیه آنها اقدام کرد. در دو سال و نیم گذشته زمانی که ما درگیر مذاکرات هسته ای بودیم، عربستان هر کاری می‌توانست برای مخدوش کردن مذاکرات انجام داد و ما خویشتنداری کردیم اما حدی هم وجود دارد.

آمریکا؛ اکنون خود را کنار کشیده است

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به این سؤال که مشکلات موجود در ارتباط با توافق هسته‌ای چیست؟ تصریح کرد: مهمترین مشکل این است که آمریکا پس از اینکه به مدت هشت سال با وضع جریمه‌های سنگین، همه را ترسانده و از ایران فراری داده، اکنون خود را کنار کشیده است.

وی با تأکید بر اینکه باید شاهد این باشیم که بانک‌های اروپایی بدون هراس از تلافی آمریکا، با ایران کار کنند، خاطرنشان کرد: ما تعهدات خود را به طور کامل انجام دادیم و مستحق سود بردن کامل از مزایای برجام هستیم. آمریکا باید این پیام را ارسال کند که کار کردن با ایران هیچ هزینه‌‌ای برای آنها ندارد بدون اما و اگر. رعایت نظام‌ها و معاهدات بین‌المللی به دلیل مزایایی است که به همراه دارند و اگر مزایایی نداشته باشند دوام آنها به خطر می‌افتد.

برجام برقرار است

ظریف در پاسخ به این پرسش که آیا برجام با خطر فروپاشی رو به رو است؟ ابراز داشت: نخیر؛ برجام برقرار است اما اگر یکی از طرف ها از توافقنامه تبعیت نکند، در این صورت توافق شروع به متزلزل شدن خواهد کرد.

ظریف در ادامه این گفت‌وگو در خصوص موضع رئیس جمهوری آینده آمریکا درباره فرایندی که در دوره اوباما شروع شد بیان کرد: علاقه دارم که این فرایند در دولت اوباما به نتیجه برسد و اعتقاد دارم در این صورت، رؤسای جمهوری آینده ایران و آمریکا محافظت و ادامه آن را به نفع خود می‌دانند زیرا اعتقاد داریم که این توافق خوبی است و در صورت اجرای کامل، همه شاهد سرایت تأثیرات سودمند جانبی آن به بخش‌های دیگر خواهند بود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا گمان می‌کند رئیس جمهوری بعدی آمریکا به اندازه رئیس جمهوری کنونی دوستانه و علاقه‌مند به گفت وگو خواهد بود؟ گفت: به هر حال افراد بسیاری در ایران، (عملکرد) این دولت را خیلی دوستانه نمی‌دانند.

ظریف ادامه داد: ما امیدوار بودیم که تعامل بیشتر با آمریکا در این موضوع (هسته‌ای) بی‌اعتمادی را کاهش دهد و گمان نمی‌کنم که خیلی دیر شده باشد؛ همانطور که رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سال گذشته گفتند اگر تجربه مذاکرات هسته‌ای نشان دهد که آمریکا رویکرد خود را در قبال ایران تغییر می‌دهد، در این صورت شانس تغییر وجود دارد.

اول برادری خود را ثابت کن، بعد ادعای ارث و میراث کن

خبرنگار نیویورکر در ادامه سوال کرد که یک مقام ارشد آمریکایی گفته که دولت آمریکا امیدوار بود توافق هسته‌ای راه را برای حل‌وفصل سایر مشکلات گذشته باز کند. این نگرانی وجود دارد که ایران تمایلی به حل برخی از آن مسائل دیگر ندارد که ظریف پاسخ داد: در فارسی مثلی داریم که می گوید «اول برادری خود را ثابت کن بعد ادعای ارث و میراث کن»؛ آمریکا باید اول نشان دهد که برجام را اجرا می‌کند. هیچکس سوال نمی‌کند که آیا ایران برجام را اجرا می‌کند یا نه و تقریباً تمام مقام‌های ایران اعتقاد دارند که آمریکا این توافق را اجرا نکرده است. بنابراین شما اول باید برادری - یا خواهری - خود را ثابت کنید و سپس از ارث و میراث صحبت کنید. سود اجرای موفق توافق هسته‌ای زمانی میسر می‌شود که این توافق به طور موفق اجرا شود.

 

آزمایش موشکی حق ماست

ظریف در ادامه در ارتباط با آزمایش‌های موشکی گفت: این مشکل آمریکا است که گمان می‌کند می‌تواند رفتار همه را کنترل کند. آزمایش‌های موشکی حق ما است و تصریح کرده‌ایم که این موشک‌ها تنها برای مقاصد دفاعی استفاده می‌شوند. این موشک‌های طوری طراحی نشده‌اند که قادر به حمل سلاح هسته‌ای باشند. شما شلیک موشک به ایران در جریان جنگ ایران-عراق را به خاطر دارید. به یاد دارید که ما هیچ چیزی برای دفاع از خودمان نداشتیم. نباید بگذاریم آن شرایط تکرار شود. در اینجا شما بدهکار ما هستید. هواپیماهای آمریکایی اطلاعاتی به صدام حسین می‌دادند تا غیرنظامی‌های ما را با سلاح شیمیایی هدف قرار دهد. ما در زمینه دفاعی هیچ چیزی به هیچ کسی بدهکار نیستیم.

آینده اسد در دست مردم سوریه است

وزیر امور خارجه در خصوص مسائل سوریه تأکید کرد: به اعتقاد ما آینده بشار اسد در دستان مردم سوریه است و به اعتقاد من او خوشحال می‌شود که آینده‌اش را به دست مردم سوریه بسپارد.

وی افزود: برخی (مذاکره‌کنندگان معارضان) در ژنو می‌گویند اگر اسد فردا نرود ما جنگ را آغاز می‌کنیم. همه می‌دانستند که اسد نخواهد رفت؛ همه می‌دانستند که این فرایند ۱۸ ماه طول می‌کشد و در پایان ۱۸ ماه مردم سوریه تصمیم می‌گیرند چگونه انتخابات برگزار کنند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید