چالش پیش روی صنعت برق با استقرار شبکه هوشمند قابل مدیریت است | اتاق خبر
کد خبر: 337129
تاریخ انتشار: 7 اردیبهشت 1395 - 20:16
رئیس انجمن مهندسان برق و الکترونیک ایران:
رئیس انجمن مهندسان برق و الکترونیک ایران چالش جدی پیش روی صنعت برق را تنها با استقرار شبکه هوشمند قابل مدیریت دانست.

اتاق خبر - حسن غفوری فرد در بیست و یکمین کنفرانس ملی شبکه های توزیع نیروی برق که پیش از ظهر سه شنبه در سالن جلسات دانشگاه آزاد اسلامی کرج برگزار شد، اظهار کرد: صنعت برق تنها صنعتی در کشور است که یک روز هم دچار رکود نشده است.

وی با بیان اینکه در ۱۰۰ سال گذشته الکتریسته نقش مهمی در رشد اقتصادی و افزایش کیفیت زندگی بشر داشته است، افزود: شبکه های برق تا امروز وظیفه برقراری ارتباط قابل اعتماد میان واحدهای مختلف تولید با انواع گوناگون مصرف کنندگان را بر عهده داشته است.

چالش فنی و قانونگذاری در انتظار صنعت برق 

رئیس انجمن مهندسان برق و الکترونیک ایران با اشاره به اینکه در دو دهه آینده، صنعت برق از دو بُعد فنی و قانونگذاری با چالش جدی در تامین تقاضای هوشمندسازی شبکه و کاربری فناوری نوین رو به رو می شود، گفت: چالش جدی پیش روی صنعت برق، تنها با استقرار شبکه هوشمند قابل مدیریت است.

وی با بیان اینکه به طور کلی شبکه هوشمند به دسته ای از فناوری هایی اشاره دارد که شبکه برق را با بهره گیری از سامانه های رایانه محور کنترل از راه دور و اتوماسیون به قرن ۲۱ می آورد، تصریح کرد: این سامانه تنها با ارتباطات دیجیتال دو طرفه و پردازش کامپیوتری، که طی دهه های گذشته در سایر صنایع نیر مورد استفاده بوده است.

غفوری فرد با اشاره به بخشی از مزایای شبکه های هوشمند، گفت: ارتقاء قابلیت اعتماد شبکه و کیفیت برق، کاهش نیاز به ساخت نیروگاه های پشتیبان، افزایش ظرفیت و کارایی شبکه موجود برق و افزایش قابلیت مدیریت قطعی شبکه و امکان خود اصلاحی از جمله این مزایا محسوب می شود.

ایجاد شبکه هوشمند در صنعت برق الزامی است

وی با بیان اینکه گسترش استفاده از منابع تجدید پذیر و تولید پراکنده، خودکارسازی تعمیرات و نگهداری، کاهش آلایندگی گازهای گلخانه ای و کاهش مصرف سوخت های فسیلی از دیگر مزایای شبکه های هوشمند است، افزود: استقرار شبکه های هوشمند برای گذر سریع از شبکه های فعلی به شبکه هایی با برق پایدار، مطمئن، پاک و با صرفه یک الزام است.

رئیس انجمن مهندسان برق و الکترونیک ایران با تاکید بر اینکه شبکه های فعلی در حال حاضر از تجهیزات هوشمندسازی سطح متعادل ساختن تامین و مصرف برق استفاده می کنند، گفت: برای دستیابی به یک شبکه هوشمند باید با بهره گیری از فناوری اطلاعات و ارتباطات در تمامی حوزه های تولید، انتقال، توزیع و و مصرف زمینه کاهش اثرات مخرب زیست محیطی و غیره را فراهم کرد.

وی در پایان گفت: به طور قطع سهم بالای انرژی های تجدید ناپذیر، نیازمند شبکه های برقی با تقاوت چشمگیر نسبت به شبکه های  فعلی با انعطاف پذیری بیشتر، پاسخگوتر و هوشمندتر است.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید