دفتر اتاق تهران در تایوان افتتاح می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 337156
تاریخ انتشار: 7 اردیبهشت 1395 - 21:33
ملاقات معاون وزیر خارجه تایوان با نایب رییس اتاق تهران
معاون وزیر خارجه تایوان که در راس هیاتی اقتصادی به ایران سفر کرده است، در اتاق تهران حضور یافت و در دیدار با نایب رییس اتاق تهران از علاقمندی و آمادگی بنگاه‌های اقتصادی و صنعتی این کشور برای همکاری اقتصادی با ایران خبر داد.

اتاق خبر- معاون وزیر خارجه تایوان که در راس هیاتی اقتصادی به ایران سفر کرده است، در اتاق تهران حضور یافت و در دیدار با نایب رییس اتاق تهران از علاقمندی و آمادگی بنگاه‌های اقتصادی و صنعتی این کشور برای همکاری اقتصادی با ایران خبر داد.

در این دیدار «خاویر چینگ شان‌ هو» که مدیریت صندوق همکاری و توسعه بین‌المللی تایوان را هم برعهده دارد، از برنامه‌ریزی تایوان برای خرید 14 میلیون بشکه نفت از ایران خبر داد. به گفته وی، تا پیش از این حجم واردات نفت تایوان از ایران، در حدود 11 میلیون بشکه بوده است و قرار است در دوره جدید رفع تحریم‌ها و گشایش‌های اقتصادی و سیاسی دولت‌ها با ایران، این حجم از واردات به 14 میلیون بشکه در سال برسد.


بانک‌های تایوان از رقبای اروپایی عقب نمانند
در این نشست، نایب رییس اتاق تهران از تغییر سیاست‌های اقتصادی دولت در ایران و حرکت به سمت افزایش و توسعه صادرات غیرنفتی سخن گفت و یادآور شد که در این راستا، بخش خصوصی و اتاق بازرگانی در تلاش است تا سیاست اقتصاد غیرنفتی را در کشور ترویج و توسعه دهد. مهدی جهانگیری در همین زمینه تاکید کرد که اتاق تهران به دنبال ساماندهی شرایط جلب و جذب سرمایه‌گذاران خارجی به کشور است و پیشنهادها و راهکارهای خود را به دولت ارائه می دهد. وی به ورود نزدیک به 200 هیات تجاری خارجی به ایران طی سال گذشته اشاره کرد و افزود: «تایوان از جمله کشورهایی است که تجار و سرمایه‌گذاران این کشور علاقمند به تقویت همکاری‌ها با ایران هستند لذا دولت این کشور بهتر است شرایط همکاری‌های اقتصادی با ایران را برای تجار این کشور تسهیل کند.»


جهانگیری در همین زمینه به برقراری مبادلات مالی و پولی میان دو کشور ایران و تایوان اشاره کرد و گفت: «از جمله اقداماتی که می‌تواند در گسترش مناسبات و روان‌سازی تبادلات بازرگانی میان دو کشور موثر باشد، تقویت مناسبات مالی تایوان با ایران است.» وی تصریح کرد که بانک‌ها و موسسات مالی تایوان باید هرچه سریع‌تر دست به کار شده و در رقابت با بانک‌های اروپایی که در حال برقراری مناسبات با ایران هستند، عقب نمانند.


نایب رییس اتاق تهران در بخش دیگری از سخنانش، قانون سرمایه‌گذاری خارجی ایران را یکی از مدرن‌ترین قوانین این بخش، در دنیا عنوان کرد و افزود: «بر اساس این قانون که طی سال گذشته با پیشنهادهای بخش خصوصی، اصلاحات مناسبی نیز روی آن صورت گرفت، اصل و سود سرمایه‌گذاری در پروژه‌های داخل کشور از سوی دولت ایران تضمین شده است.» جهانگیری، یکی از مزیت‌های سرمایه‌‎گذاری در ایران را بخش گردشگری عنوان کرد و گفت: «ظرفیت‌ سرمایه‌گذاری در این بخش بسیار بالا است و سرمایه‌گذاران تایوانی می‌توانند به این بخش ورود پیدا کنند.»


صدور مجوز تاسیس نمایندگی اتاق تهران در تایوان
معاون وزیر خارجه تایوان نیز در این دیدار از آمادگی این کشور برای توسعه همکاری‌ها با ایران در زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی و ورزشی خبر داد. «چینگ شان هو» همچنین از تایید مجوز تاسیس دفتر نمایندگی اتاق تهران در تایوان خبر داد و گفت: «تایوان اصلاحات مورد نظر اتاق تهران برای تاسیس دفتر نمایندگی در این کشور را اعمال کرده است و به این ترتیب به زودی می‌توان این دفتر را در تایوان افتتاح کرد.» مدیر صندوق همکاری و توسعه بین‌الملل تایوان در عین حال از عزم این کشور این کشور برای توسعه همکاری‌های اقتصادی با ایران خبر داد و در همین راستا، تصریح کرد که خرید 14 میلیون بشکه نفت در سال از ایران، در دستورکار این کشور قرار دارد.

منبع: اتاق تهران 

94106 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید