درخواست پاکستانی‌ها برای افزایش مبادلات تجاری با ایران | اتاق خبر
کد خبر: 337216
تاریخ انتشار: 8 اردیبهشت 1395 - 00:53
رئیس هیات تجاری پاکستان در ایران با اشاره به روابط سیاسی مناسب بین دو کشور گفت: پاکستان به دنبال افزایش فعالیت‌های اقتصادی و مبادلات تجاری با ایران است .

اتاق خبر: محمد شفیق در مذاکرات رو در رو ایران و پاکستان که در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی برگزار شد با اشاره به اینکه دو کشور ایران و پاکستان از روابط سیاسی بسیار مناسبی برخوردار هستند، اظهار کرد: این روابط با سفر دکتر روحانی به پاکستان ارتقاء یافت.

رئیس اتحادیه برنج پاکستان با تاکید بر اینکه طبق برنامه‌های تدوین شده مقرر شده است تا طی پنج سال آینده مبادلات تجاری میان دو کشور به پنج میلیارد دلار افزایش یابد، ادامه داد: تحقق این هدف منوط به همکاری دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف اقتصادی میان دو کشور است و در این زمینه اتاق‌های بازرگانی و اتحادیه‌ها می‌توانند نقش بسیار مهمی را ایفا کنند.

شفیق با بیان اینکه برنج از یکی از اولویت‌های مبادلات تجاری میان دو کشور است، افزود: اتحادیه برنج پاکستان دارای بیش از 1500 عضو است و سالیانه بیش از دو میلیارد دلار ارز را وارد این کشور می‌کند.

وی با اشاره به صادرات برنج به بیش از 100 کشور دنیا خاطرنشان کرد: پاکستان دوازدهمین تولیدکننده برنج و چهارمین صادرکننده این محصول در سراسر دنیا است. تقاضای بسیار زیادی برای برنج پاکستان در دنیا وجود دارد بر همین اساس بیش از دو میلیون هکتار زمین این کشور تحت کشت برنج قرار دارد.

رئیس اتحادیه برنج پاکستان، گندم را غذای اصلی مردم پاکستان دانست و تصریح کرد: با این وجود حدود دو میلیون تن برنج سالیانه در این کشور مصرف می‌شود و هر سال 4.5 میلیون تن برنج مازاد نیز به کشورهای دیگر صادر می شود. برنج باسماتی پاکستان به دلیل کیفیت بسیار بالا طرفداران زیادی دارد و به عنوان یک برند در جهان شناخته شده است.

شفیق اضافه کرد: یکی از ویژگی‌های ارزشمند برنج باسماتی عدم وجود فرآورده‌های شیمیایی در آن است. در سال 2009، 323هزار 417 تن برنج به ایران صادر شد و قطعا در شرایط فعلی این موضوع قابلیت تحقق دارد.

وی با اشاره به بازدید یک هیات عالی رتبه اقتصادی پاکستانی از ایران گفت: از دیدگاه مقامات دو کشور مبنی بر افزایش مبادلات اقتصادی بسیار استقبال می‌کنیم و قطعا پاکستان می‌تواند نقش گسترده‌ای را در ایران در دوره پساتحریم ایفا کند. در این راستا از تجار و بازرگانان ایرانی نیز دعوت می‌شود که از ظرفیت‌های اقتصادی پاکستان به صورت نزدیک دیدن کنند.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی همچنین با تاکید بر اینکه مذاکرات می‌تواند دستاورهای بسیاری به همراه داشته باشد، گفت: باید سعی شود از تمام پتانسیل‌های دو کشور در راستای افزایش تعاملات تجاری بهره برد.

محمدرضا توکلی‌زاده در مذاکرات رو در رو ایران و پاکستان که در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی برگزار شد از حضور هیات تجاری پاکستان در ایران اظهار خرسندی کرد و ادامه داد: حتما این مذاکرات می‌تواند دستاوردهای اقتصادی بسیار زیادی به همراه داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه زمینه فعالیت‌های اقتصادی دو کشور بسیار زیاد است، افزود: هرچند در حال حاضر بحث اصلی تجار ایرانی و پاکستانی مربوط به واردات برنج به ایران است اما قطعا می‌توان از پتانسیل‌هایی همچون گوگرد برای صادرات به پاکستان نیز بهره برد.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: روابط تجاری میان ایران و پاکستان در حوزه تجارت برنج پیش از وضع تحریم‌ها بسیار مناسب بوده است، هرچند به مرور زمان پس از وضع تحریم‌های اقتصادی فعالیت‌های تجاری کاهش یافت.

توکلی‌زاده با بیان اینکه مصرف بالای برنج در ایران زمینه توسعه واردات برنج از پاکستان را فراهم می‌کند، تصریح کرد: ایران مصمم است که از ظرفیت‌های کشور دوست و همسایه پاکستان به بهترین شکل ممکن برای توسعه فعالیتهای اقتصادی استفاده کند.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی اضافه کرد: این استان سعی دارد در زمینه افزایش مبادلات تجاری فعالیت‌های مثبتی انجام دهد تا مبادلات اقتصادی میان دو کشور با رشد چشم‌گیری رو به رو شود.

محمد شاهد طاهر، معاون هیات بازرگانی پاکستان نیز در این دیدار اظهار کرد: طی مذاکراتی که با مقامات اتاق بازرگانی تهران داشتیم، مطمئن شدیم زمینه‌های بسیار مثبتی برای همکاری وجود دارد.

وی افزود: پیش از تحریم‌ها شرایط در ایران بسیار مناسب بود اما به دلیل وقفه‌ای که در مبادلات به دلیل وضع تحریم‌های اقتصادی اتفاق افتاد بیش از پیش ذائقه ایرانی‌ها حساس‌ شده و ما موظفیم استاندار بسیار بالاتری را در این زمینه برآورده کنیم. حدود 25 شرکت پاکستانی استانداردهای لازم را از ایران دریافت کرده و 50 شرکت دیگر برای کسب این استانداردها در تلاش‌اند.

معاون هیات بازرگانی پاکستان با اشاره به اینکه پاکستان در این مدت بسیاری از استانداردهای لازم را کسب کرده است،طرنشان کرد: محصول برنج پاکستان بسیار سالم است. مصرف‌کنندگان ایرانی در پی محصول سالم تر و ارگانیک هستند. پاکستان به لحاظ کشاورزی دارای زمین‌های بسیار حاصل‌خیزی است.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید