3 الزامی که دولت روحانی باید برای تک رقمی کردن نرخ بیکاری در نظر بگیرد | اتاق خبر
کد خبر: 337360
تاریخ انتشار: 8 اردیبهشت 1395 - 11:34
رییس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق تهران مطرح کرد:
جذب سرمایه گذار، بهبود فضای کسب و کار و رسیدگی به نرخ سپرده و تسهیلات بانکی، سه الزامی است که دولت روحانی باید برای تک رقمی کردن نرخ بیکاری رعایت کند.

اتاق خبر- جذب سرمایه گذار، بهبود فضای کسب و کار و رسیدگی به نرخ سپرده و تسهیلات بانکی، سه الزامی است که دولت روحانی باید برای تک رقمی کردن نرخ بیکاری رعایت کند.

حسن روحانی صبح سه شنبه و در جلسه شورای عالی اشتغال با اشاره به اینکه برای حل مسائل و مشکلات اشتغال باید هر دستگاهی وظایف مشخصی داشته و وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی تنظیم کننده روابط و مناسبات بین بخشی باشد، بر ضرورت تنظیم سیاست‌ها در راستای ایجاد اشتغال مولد و پایدار در کشور تاکید کرد و وعده داد که تا پایان سال 96 نرخ بیکاری در ایران تک رقمی خواهد شد.

محمدرضا نجفی منش، رییس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق تهران در گفت وگو با وب سایت خبری اتاق با تایید این اقدام دولت گفت: به هرحال بیکاری بدترین بلای اجتماعی است. دیگر فسادهای اجتماعی ناشی از بیکاری است. بیکاری کانون خانواده ها را بهم می زند و تمام آفاتی که می توان برای یک جامعه متصور بود، به بحران بیکاری برمی گردد. بهترین راه برای جلوگیری از بروز ناهنجاری و بزهکاری در جامعه، مانع بیکاری شدن است. اگر بیکاری ایران به 5 درصد هم برسد خوب است.

نجفی منش گفت: برخی عقیده دارند که کاهش نرخ بیکاری و افزایش فرصت های شغلی، باعث گران شدن نیروی کار می شود اما من چنین اعتقادی نداریم و فکر می کنم در هر صورت کاهش نرخ بیکاری به نفع جامعه است.

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران ادامه داد: دولت برای تحقق وعده تک رقمی کردن نرخ بیکاری باید الزامات و مقدماتی را در نظر بگیرد که یکی از آن ها تلاش برای جذب سرمایه گذار است. در این مسیر هم باید سه نکته در نظر گرفته شود. نکته اول اینکه سرمایه بکارگرفته شه باید دارای احترام، مشروعیت و امنیت باشد. اگر این سه مسئله در فضای اقتصادی برای سرمایه فراهم نباشد، فرصت های شغلی هم ایجاد نخواهد شد. من به یاد دارم که چند سال پیش مطلبی با عنوان اگر بیل گیتس در ایران بود چه می شد می خواندم؟ به یاد دارم که در آن مطلب به این سوال اینطور پاسخ داده شده بود که اگر او در ایران بود، آنقدر از هر روشی در رسانه هابه جانش می افتادند تا از پا بیفتد. چنین رفتارهای در فضای اقتصادی امکان رشد نوابغ، سرمایه گذاران و افزایش فرصت های شغلی را سلب می کند.

نجفی منش با تاکید بر اینکه باید در فضای اقتصادی و تامین سرمایه برای افزایش فرصتهای شغلی مراقب باشیم فضای رانتی و اعمال نفوذ برای کسی ایجاد نشود گفت: نکته دیگر بهبود فضای کسب و کار کشور است. رتبه ما الان از این نظر در دنیا 118 است که م یتوانیم با کمی تلاش به رتبه زیر 50 برسیم. این رتبه بر مبنای 10 آیتم کسب شده که اگر در هر آیتم 2 نمره ترقی کنیم بهبود پیدا می کنیم. در حال حاضر نمره سنگاپور از 100 د راین رتبه بندی 83 است و رتبه بدترین کشور 26 از 100 و نمره ایران 54 از 100.

رییس کمیسیون تسهیل کسب و کار ادامه داد: سومین قضیه به آدرس دهی غلطی برمیگردد که به مردم می دهیم. ما با ایجاد شرایطی به مردم می گوییم که سراغ کار تولیدی و مولد نروند و پولشان را در بانک بگذارند و سود 18تا 24 درصد بگیرند. در این شرایط نه گرفتار کارگر می شوند، نه بیمه و نه مالیات.

عضو هیئت نمایندگان تهران ادامه داد: بانک پول مردم را می گیرد و با درصد بالایی سود در اختیار کسی قرار می دهد که قصد تولید دارد. تولید کننده ای که با بهره 26 درصد، تسهیلات بگیرد نمی تواند محصول قابل رقابت در بازار داخل و خارج تولید کند چون رقیب او با بهره بسیار کم تامین مالی می شود. در نتیجه دولت اگر دنبال تک نرخی کردن بیکاری است باید به مسئله بهره بانکی توجه ویژه داشته باشد.

نجفی منش گفت:ممکن است این سوال پیش بیاید که چرا نرخ بهره بانکی درایران با وجود تلاش های بانک مرکزی کاهش پیدا نمی کند؟ ما یک سری موسسات غیرمجاز و افرادی داریم که با روش های غیر معمول درآمد کسب می کنند و به مردم سودهای بالا پیشنهاد می کنند. مردم هم به طمع سود بیشتر، پس اندازشان را در این مسیر قرار می دهند. هرچند مردم به سود بالا و آن شخص یا موسسه غیرمجاز به درآمد بیشتر می رسند اما جامعه در این فرایند متضرر می شود وآسیب پذیر ترین بخش در این فرایند، اشتغال است. دولت باید هرچه زودتر برای تحقق تک نرخی کردن بیکاری، تکلیف موسسات غیر مجاز را مشخص کند و بانک ها را مکلف کند که سود سپرده و تسهیلات را کاهش دهند.

منبع :اتاق تهران 

94106 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید