Performancing Metrics

وزارت خارجه روسیه: روابط ایران و روسیه روابطی راهبردی و ثمربخش | اتاق خبر
کد خبر: 337394
تاریخ انتشار: 8 اردیبهشت 1395 - 13:42
در آستانه سفر وزیر دفاع به مسکو اعلام شد:
وزارت امور خارجه روسیه در گزارش جمع بندی سیاست خارجی این كشور اعلام كرد: روابط مسكو و تهران در سال 2015 پرثمر و در مسیر توسعه قرار گرفته است.

به گزارش اتاق خبر، سردار حسین دهقان وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران بنا به دعوت سرگئی شویگو همتای روسی خود شامگاه دیروز در راس یك هیات برای شركت در نشست بین المللی امنیت مسكو و رایزنی های دفاعی در حاشیه این اجلاس وارد پایتخت روسیه شد.
براساس برنامه اعلام شده، پنجمین همایش بین المللی امنیت مسكو با حضور 500 شركت كننده از جمله وزیران و معاونان وزارت خانه های دفاع، رییسان ستاد كل نیروهای مسلح و كارشناسان از كشورهای مختلف فردا (چهارشنبه) با حضور هیات ایرانی گشایش می یابد.
افزون بر مبارزه با تروریسم به عنوان محوراصلی نشست امسال، مسائل امنیتی منطقه آسیا و اقیانوس آرام، ثبات جهانی و همكاری های نظامی از دیگر محورهای مورد بررسی در این نشست اعلام شده است.
وزیر دفاع ایران همچنین در حاشیه این نشست بین المللی دیدارهای دو جانبه ای انجام خواهد داد.
شركت ایران در نشست بین المللی امنیت از اینرو برای مسكو اهمیت بسیاری دارد كه دو كشور راهبرد مشترك ضد تروریستی اتخاذ كرده اند و توانسته اند مانع پیشروی خطر تروریسم در خاورمیانه شوند، زیرا جلوگیری از گسترش آن بویژه به سمت جمهوری قفقازی روسیه از اولویت های این كشور به شمار می رود.
از سوی دیگر، حضور هیات ایرانی در نشست بین المللی امنیت مسكو كه موضوع اصلی آن مبارزه با تروریسم است نیز نشانه اراده دو كشور برای همكاری های دفاعی دوجانبه و پیشرفت همگرایی های منطقه ای است كه راهبرد ضد تروریستی مشتركی را در خاورمیانه اتخاذ كرده اند.
وزیران دفاع ایران و روسیه تاكنون چندین دور در پایتخت های دو كشور مذاكره كرده اند و آخرین سفر سردار دهقان به مسكو دی ماه گذشته انجام شد كه در جریان آن با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه در كاخ كرملین مذاكره كرد و مدت كوتاهی پس از آن نیز شویگو برای ادامه مذاكرات راهی تهران شد.

ایران و روسیه عامل ثبات در منطقه

در همین راستا، وزارت امور خارجه روسیه روز سه شنبه در گزارش جمع بندی نتایج عملكرد دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی این كشور در سال 2015 اعلام كرد: سال گذشته در امر توسعه روابط فدراسیون روسیه و جمهوری اسلامی ایران ثمربخش بود.
در گزارش گفته شده است: روابط و گفت و گوهای سیاسی ایران و روسیه در سطوح عالی، عامل برقراری ثبات در مناطق دریای خزر، خاورمیانه و قفقاز و آسیای مركزی است.
«با آغاز لغو تحریم ها در مورد ایران در نتیجه اجرای برجام، چشم انداز جدیدی برای همكاری با این كشور گشوده شده است.»
به گزارش ایرنا، وزارت خارجه روسیه با اشاره به سفر پاییز گذشته رئیس جمهوری روسیه به ایران خاطرنشان كرده است: سفر ولادیمیر پوتین به تهران برای شركت در اجلاس سران كشورهای عضو مجمع صادر كنندگان گاز فرصت خوبی را برای دیدار و مذاكره با حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در خصوص همكاری های دو كشور در عرصه های اقتصادی و تشریك مساعی در عرصه بین المللی فراهم آورد.
«دیدار رئیس جمهوری روسیه با آیت الله خامنه ای رهبر عالی ایران كه تا اندازه زیادی مذاكرات در آن بر مسائل مربوط به مناقشات خاورمیانه متمركز شده بود وحدت دیدگاه های مسكو و تهران در خصوص جلوگیری از تحمیل مواضع خارجی در روند حل و فصل سیاسی بحران سوریه و لزوم حل این مسایل صرفا از راه سیاسی توسط سوری ها را نشان داد.»
وزارت خارجه روسیه در ادامه گزارش خود خاطرنشان كرده است: دستور كار دیدار ایگور شووالف معاون نخست وزیر روسیه به تهران در ماه دسامبر سال گذشته و دیمیتری راگوزین معاون امور دفاعی و فضایی نخست وزیر روسیه به ایران در ماه نوامبر سال گذشته بسیار پر بود. در سال 2015 در مسكو دو دور مذاكرات سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه با محمد جواد ظریف همتای ایرانی وی در ماههای ژوئن و اوت انجام گرفت.
در ادامه امده است: برای نخستین بار در 15 سال اخیر وزیر دفاع روسیه به ایران سفر كرد و موافقت نامه دولتی همكاری های نظامی امضا شد. طرح های مشترك دو كشور در عرصه انرژی هسته ای صلح آمیز هم ماهیت راهبردی یافته است.
«اجرای توافقنامه احداث دو واحد جدید نیروگاه هسته ای در بوشهر هم در سال گذشته ادامه یافت. در ماه نوامبر سال گذشته در مسكو بسته جدیدی از اسناد همكاری به امضا رسید كه زمینه برای گسترش همكاری ها در این عرصه را برای 10 سال آینده فراهم كرد.
در گزارش جمع بندی سالانه فعالیت های وزارت خارجه روسیه همچنین به برگزاری نشست كمیسیون مشترك همكاری های اقتصادی ایران و روسیه در ماه نوامبر سال گذشته اشاره و همچنین خاطرنشان شده است كه نخستین نشست كمیسیون علوم و فناوری در سطح عالی میان دو كشور هم در ماه نوامبر سال 2015 در تهران برگزار شد كه بسیار سودمند و نتیجه بخش بود. سورنا ستاری معاون امور فناوری رئیس جمهوری اسلامی ایران هم در همین راستا در ماه اوت سال گذشته به مسكو سفر و با مقامهای ارشد روس دیدار و گفت و گو كرد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید