Performancing Metrics

خطر جدی انقراض در کمین پنگوئن‌ها | اتاق خبر
کد خبر: 337475
تاریخ انتشار: 8 اردیبهشت 1395 - 19:20
پنگوئن‌ها از جمله جاندارانی هستند که به دلیل عدم درک صحیح از شرایط زیستی آنها در معرض خطر احتمالی انقراض قرار گرفته‌اند.

به گزارش اتاق خبر، سایت تخصصی ساینس ورلد ریپورت در مطلبی به بررسی برخی اطلاعات به ظاهر کم‌اهمیت اما حیاتی در مورد این گونه جانوری پرداخته است.

حدود 16 گونه پنگوئن در حیات وحش وجود دارد که پنگوئن امپراتور بزرگ‌ترین آنها به حساب می‌آید. وزن این گونه می‌تواند به حدود 45 کیلوگرم برسد و رشد قد آن تا 121 سانتیمتر است. پنگئون‌های امپراتور به طور معمول در سواحل قطب جنوب یافت می‌شوند اما دیگر گونه‌های پنگوئن در آفریقای جنوبی، شیلی، آرژانتین، استرالیا و نیوزیلند هم مشاهده می‌شوند.

در حالی که پنگوئن‌های امپراتور در سطح خشکی ضعیف به نظر می‌آیند در زیر آب قوی و محکم هستند. این حیوانات می‌توانند بیش از 548 متر غواصی کنند و مدت 20 دقیقه زیر آب بمانند.

پنگوئن‌های «آدلی» نیز یکی از کوچک‌ترین گونه‌های این جانداران به حساب می‌آیند. در واقع بزرگی جثه این پنگوئن‌ها نسبت به پنگوئن‌های امپراتور نصف است. آنها در گروه‌های بزرگ منطقه قطب جنوب زندگی می‌کنند و در ماه اکتبر در نزدیک آب‌های آزاد لانه‌هایی از صخره برای خود انتخاب می‌کنند.

پنگوئن‌های آفریقایی در نزدیکی کیپ‌تاون در آفریقای جنوبی زندگی می‌کنند. در حقیقت این مکان مقصد شناخته شده‌ای برای پیدا کردن پنگوئن‌هاست. این گونه از پنگوئن‌ها بر خلاف پنگوئن‌های ساکن در قطب جنوب در یک مکان تخم‌گذاری کرده، لانه ساخته و تغذیه کرده و از سفرهای چند هزار کیلومتری خوددداری می‌کنند. این پنگوئن‌ها در فهرست گونه‌های در معرض انقراض قرار دارند، زیرا کاهش فضای مناسب برای لانه ساختن و کمبود ذخایر غذایی کافی جمعیت آنها را با خطر روبه‌رو کرده است.

از دیگر گونه‌های پنگوئن‌ها، «پنگوئن‌های کوچک» هستند که می‌توان آنها را در استرالیا و نیوزیلند پیدا کرد. این پرندگان جثه کوچکی دارند و وزن‌شان در حدود یک یا دو کیلوگرم است. همچنین طول عمر آنها طولانی است و نزدیک به هفت سال عمر می‌کنند و در صورتی که تحت حفاظت باشند عمر آنها به 25 سال هم می‌رسد.

بنابر این گزارش، در سراسر جهان جمعیت پنگوئن‌ها به دلیل تغییرات ناشی از فعالیت‌های بشر که بر محیط زیست تاثیرگذار است افت پیدا کرده است. پنگوئن‌ها همچون دیگر حیوانات مناطق قطبی قربانی تاثیرات تغییرات اقلیمی بوده و به سرعت در حال از دست دادن زیستگاه‌ها و منابع غذایی خود هستند.

منبع: ایسنا

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید