راز سنگفرش‌های پهلویِ خیابان سی‌تیر | اتاق خبر
کد خبر: 337485
تاریخ انتشار: 8 اردیبهشت 1395 - 19:57
تقاطع خیابان‌های جمهوری و ‌سی‌تیر سنگفرش پهلوی کشف کردند، اثری تاریخی که نه میراث فرهنگی از وضعیت آن اطلاع دارد و نه مسئولان بافت تاریخی منطقه 12 تهران.

به گزارش اتاق خبر، پیمانکار شهرداری با مجوز راهبری از ابتدای نوروز عملیات سنگفرش کردن خیابان سی‌تیر را در دستور کار خود قرار داد. جدای از نقدها و اعتراضاتی که به این اقدام آن‌هم در نوروز وارد شد، با کشف سنگفرش پهلوی در بخشی از این خیابان تاریخی، بیشتر توجه‌ها به این سمت رفت که برای این سنگفرش چه اتفاقی می‌افتد؟

 آن‌هم با توجه به صحبت‌هایی که مسئولان شهرداری منطقه 12 در این زمینه اظهار کردند.

 علی محمد سعادتی، قائم‌مقام شهردار منطقه 12 تهران در 18 فروردین ماه در گفت‌وگو با رسانه‌ها با اعلام خبر کشف این سنگفرش از دوره پهلوی اول و در جریان کف‌سازی این محور و در عمق یک تا یک و نیم متری از سطح زمین اعلام کرد: براساس بررسی‌های کارشناسان میراث فرهنگی، قدمت این سنگ فرش قدیمی مربوط به دوره پهلوی اول و بین سال‌های 1311 تا 1315 تشخیص داده شد.

 او همچنین در آن زمان بیان کرد: براساس بررسی‌های انجام شده تصمیم گرفته شد تا بقایای سنگ فرش تاریخی خیابان سی‌تیر در این محدوده حفظ شود و از سنگ فرش‌های جدید استفاده نشود تا شهروندانی که از این محور حرکت می‌کنند، به قدمت تاریخی این خیابان پی ببرند.

 این در حالیست که سپیده سیروس‌نیا، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران درباره‌ی گرفتن نظرِ شهرداری از میراث فرهنگی در این زمینه به خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا توضیح داد: شهرداری از ما هیچ استعلامی انجام نداده و هیچ نظری هم نخواسته است.

 او افزود: با این وجود، براساس اظهارات‌شان گفته‌اند که قصد دارند آن را حفظ کنند، قطعا باید این کار را انجام داده باشند.

 به گفته‌ وی، پس از اطلاع از این اتفاق، یگان حفاظت میراث فرهنگی استان تهران از این مکان نیز بازدید کرده است،‌ اما شهرداری هیچ درخواست یا مکاتبه‌ای به صورت رسمی از میراث فرهنگی نداشته است.

 علی محمد محمدی، شهردار بافت تاریخی منطقه 12 تهران نیز مانند مسئولان میراث فرهنگی بازدیدی از این سنگفرش به دست آمده نداشته، اما معتقد است: نمونه‌ی این سنگفرش در منطقه 12 تهران زیاد است و در نقاطی مانند توپخانه و خیابان فردوسی می‌توان به راحتی نمونه‌ای از آن را دید.

منبع: ایسنا

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید