رابطه دو نرخی شدن بنزین و حذف قاچاق | اتاق خبر
کد خبر: 338129
تاریخ انتشار: 11 اردیبهشت 1395 - 12:54
یک نماینده مجلس در گفتگو با اتاق خبر تشریح کرد
به دلیل مشابه بودن قیمت بنزین در ایران و کشور های همسایه، میزان قاچاق سوخت بسیار کاهش خواهد یافت و دیگر رویه قاچاق برای سودجویان به صرفه نخواهد بود.

اتاق خبر - گروه اقتصادی:عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تاثیر دو نرخی شدن قیمت بنزین را در اقتصاد کشور مثبت ارزیابی کرد و آن را قدمی در راه ایجاد انضباط در مصرف بنزین در داخل دانست و از آن دفاع کرد.

سید هاشم بنی‌هاشمی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم اهواز در پاسخ به سوال خبرنگار اتاق نیوز در مورد تاثیر بنزین دو نرخی در اقتصاد کشور با دفاع از طرح دو نرخی شدن قیمت بنزین تصریح کرد: مسئله دونرخی شدن قیمت بنزین تاثیرات زیادی بر اقتصاد کشور خواهد داشت.  دو نرخی کردن قیمت بنزین در کشور علاوه بر ایجاد انضباط در مصرف سوخت و کاهش مصرف بنزین، می تواند به حفظ و بقای محیط زیست نیز کمک کند و در نهایت مانع از آلودگی های زیست محیطی ناشی از مصرف بی رویه بنزین شود.

بنی‌هاشمی با اعلام اینکه نرخ مصرف بنزین در کشور بالاست ادامه داد: وجود کارت سوخت می تواند به عنوان عاملی برای کنترل مصرف بنزین در کشور به خصوص در مورد مصرف گازوئیل به کار رود و در نهایت باعث کمتر شدن مصرف آن بشود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: در این شرایط با توجه به دو نرخی بودن قیمت بنزین، افرادی که بنزین بیشتری مصرف می کنند مجبور هستند که بهای بیشتری برای آن بپردازند در نتیجه بعد از مدتی مصرف بنزین در کشور کاهش پیدا می کند.

نماینده مردم اهواز با بیان اینکه در برخی از کشورها میزان مالیات و عوارض دریافتی از بنزین از قیمت آن بیشتر است، گفت: برخلاف کشورهای دیگر که میزان مالیات دریافتی آن ها از بنزین گاها بیشتر از قیمت بنزین است، در طرح دو نرخی شدن قیمت بنزین مالیات و عوارض در قیمت نهایی بنزین لحاظ نشده و تنها قیمت تمام شده بنزین از مصرف کننده دریافت می شود. در حقیقت یارانه سوخت به افراد پرمصرف اختصاص پیدا نمی کند. از این جهت این طرح می تواند طرحی عادلانه در مورد قیمت بنزین به شمار بیاید.

وی به نقش مثبت این طرح در کاهش آلودگی محیط زیست اشاره کرد و گفت: به دلیل اینکه برخی از افراد با مصرف بنزین به دلیل تردد بیش از اندازه به آلودگی محیط زیست دامن می زنند، طرح دو نرخی شدن بنزین باعث می شود که این افراد کمتر از خودرو های خود استفاده کنند. به دلیل اینکه تردد های خودرو های شخصی با اجرای این طرح کمتر خواهد شد و در نتیجه آلودگی های ناشی از خودروهای شخصی نیز کمتر خواهد شود.

بنی‌هاشمی ضمن اعلام موافقت و حمایت خود از طرح دو نرخی شدن قیمت بنزین ادامه داد: در مورد این طرح، برخلاف پاره ای از صحبت های مطرح شده در مورد این طرح، دو نرخی شدن نرخ بنزین موجب ایجاد رانت نمی شود. با این حال ممکن است که در پمپ های بنزین مواردی از سواستفاده از کارت های سوخت مشاهده شود و باعث بروز مشکلاتی در اجرای این طرح شود  که این امر نباید موجب بد بینی به طرح دو نرخی شدن بنزین شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با رد سو استفادههایی که ممکن است از کارت های بنزین برای قاچاق سوخت شود، گفت: مسئله قاچاق سوخت هنگامی اتفاق می افتد که قیمت بنزین در داخل کشور و خارج از کشور با یک دیگر تفاوت عمده ای داشته باشند. در این حالت هنگامی که قیمت بنزین در داخل کشور ارزانتر باشد مسئله قاچاق سوخت به دلیل پرسود بودن این کار اتفاق خواهد افتاد و به اقتصاد کشور لطمه وارد می شود. اما هنگامی که قیمت سوخت در ایران تفاوت چندانی با سایر کشورهای همسایه نداشته باشد، بحث قاچاق سوخت به دلیل به صرفه نبودن ان برای قاچاقچیان منتفی است.

94105 ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید