اردوغان: چرا «اتحادیه عرب» نه «اتحادیه اسلامی» ؟ | اتاق خبر
کد خبر: 338134
تاریخ انتشار: 11 اردیبهشت 1395 - 16:56
رئیس جمهور ترکیه از سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه عرب به دلیل ناتوانی در ایجاد اتحاد در جهان اسلام انتقاد کرد.

اتاق خبر - به نقل از روزنامه دیلی صباح ترکیه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه با اشاره به "نژاد پرستی" به عنوان مهمترین تهدید جهان اسلام گفت، استفاده از واژه‌های عرب و ترک برای ابراز تفاوت ناراحت کننده است.

اردوغان ادامه داد: آیا در مقابله با اتحادیه عرب باید یک اتحادیه کشورهای ترک شکل بگیرد؟ چرا اساسا باید چنین اتحادیه‌ای وجود داشته باشد؟ در یک طرف سازمان همکاری اسلامی را شکل می‌دهید و از طرف دیگر اتحادیه عرب را. چرا نام یکی را سازمان همکاری و نام دیگری را اتحادیه عرب گذاشته‌ایم؟ اعراب هیچ برتری نسبت به غیرعرب‌ها ندارند همانطور که غیرعرب‌ها هیچ ارجحیتی به اعراب ندارند. برتری فقط در تقواست.

وی افزود: ما معیارهای خود را از دست داده‌ایم و به همین دلیل هم با مشکلات عدیده مواجه شده‌ایم. ما باید بار دیگر این معیارها را بیابیم و به اصل خود بازگردیم.

رئیس جمهور ترکیه پس از برعهده گرفتن ریاست دو ساله سازمان همکاری اسلامی در سیزدهمین نشست سران آن متعهد شد تا در چتر این سازمان اقدامات بیشتری انجام دهد.

وی همچنین هشدار داد، جهان اسلام از سوی اختلافات شیعه و سنی تهدید می‌شود در حالی که این دو مذاهبی جداگانه نیستند بلکه تنها مسیرهایی در اسلام محسوب می‌شوند و هیچ کس نباید بر "برادری ما به عنوان مسلمان" سایه بیندازد.

ایسنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید