اراده‌ای برای قانونی کردن شوراهای محلی وجود ندارد | اتاق خبر
کد خبر: 338223
تاریخ انتشار: 11 اردیبهشت 1395 - 21:40
رئیس ستاد شورایاری‌های شهر تهران درباره وضعیت قانونی شوراهای محلی گفت: استنباط من آن است که اراده‌ای برای پرداخت به موضوع قانونی کردن شوراهای محلی در مجلس وجود ندارد.

به گزارش اتاق خبر، مرتضی طلایی با بیان این مطلب گفت: قانونی شدن شورایاری ها به این معنا که نام شورایاری ها را به شورای محل تغییر کرده و اینکه این شورایاری ها به پایه شوراهای فرادست تبدیل شوند مستلزم قانون است اما سالیان زیادی است که موضوع قانونی کردن شوراهای محلی از طریق مجلس و مراجع ذی صلاح، شورای عالی استانها به ویژه در زمان برگزاری انتخابات شورا ها پیگیری شده اما مجلس هنوز به آن ورود پیدا نکرده است.

وی ادامه داد: شورای محلی هنوز بر پایه قانون شکل نگرفته است و آنچه امروز بر پایه آن عمل می شود، مصوبه داخلی در شورای اسلامی شهر تهران در دوه اول و دوم است که در فرمانداری تائید شده و ملاک عمل قرار گرفته است اما این توافق برای راه اندازی شورایاری ها داخلی است و باید قانونی شود.

به گفته رئیس ستاد شورایاری شورای اسلامی شهر تهران حل مشکل شورایاری ها فرا تر و پیچیده تر از آنی است که گفته می شود و تنها با تعیین و تصویب سیاست های کلی نظام نسبت به شوراها می توان به اصلاح قوانین امید داشت چرا که قوانین کنونی به استناد تنها یک بخش از قانون اساسی و نه همه قانون اساسی است.

طلایی در خصوص علت مقاومت مجلس شورای اسلامی در رابطه با تعیین تکلیف قانونی شوراهای محلی اظهار کرد: از دو حالت خارج نیست به طوری که یا اهمیت شوراهای محلی و کارکرد شوراهای محلی به عنوان مرجع مداخله مردم در اداره امور محلات و شهرها روشن نشده است و یا اینکه به دلیل وجود بعضی تخلفات، اشکالات و ایرادات که ممکن است در مواردی و به صورت مقطعی در شوراها وجود داشته باشد، قانونگذاران همیشه با توسعه شوراها با احتیاط برخورد می کنند.

منبع: مهر

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید