ایران و گروه بریکس بدنبال گرم کردن روابط | اتاق خبر
کد خبر: 338468
تاریخ انتشار: 12 اردیبهشت 1395 - 14:14
ایندیپندنت گزارش داد:
تصویر جیکوب زوما، رییس جمهور افریقای جنوبی در حال گفتگو با آیت الله خامنه ای، رهبر معظم ایران در تهران از اهمیت ویژه ای، فراتر از آنچه تصور می شود، برخوردار است. آیت الله علی خامنه ای، با اینکه تصمیم گیرنده نهایی در مسایل خارجی کشور است، اما به ندرت با س

اتاق خبر- محمدرضا ستاری: تصویر جیکوب زوما، رییس جمهور افریقای جنوبی در حال گفتگو در اوایل این هفته با آیت الله خامنه ای، رهبر معظم ایران در تهران از اهمیت ویژه ای، فراتر از آنچه تصور می شود، برخوردار است. آیت الله علی خامنه ای، با اینکه تصمیم گیرنده نهایی در مسایل خارجی کشور است، اما به ندرت با سران کشورهای خارجی دیدار می کند.
دعوت به دیدار با زوما بیانگر آن است که ایران به دنبال همکاری به مراتب بیشتر راهبردی با افریقای جنوبی و در کل با کشورهای مجموعه بریکس است.
« جنوب جایی است که واقعا اهمیت دارد». این عبارتی بود که دکتر محمود مرندی، استاد برجسته مسایل و امور بین الملل، در حاشیه دیدار زوما از ایران در مصاحبه با من عنوان کرد. او در دفتر محل کار خود در دانشگاه تهران به مسیر ترجیحی، بدون غرب، ایران در دوران بعد تحریم ها،اشاره کرد.
آنچه که بیش از همه مرا شگفت زده ساخت، این بود که نخبگان روشنفکر ایران تا چه اندازه برای کشور های مجموعه بریکس احترام قائل هستند و به پیشبرد روابط مستحکم تر با آنها تمایل دارند.
این احساس چنان قوی است که انسان به این نکته فکر می کند که شاید ایران هم روزی به این کروه بپیوندد و نام این کشور هم روزی به این گروه افزوده و موجب گسترش آن شود..
با توجه به افزایش بی اعتمادی به غرب بعد از لغو تحریم ها، ایران کشورهای بریکس را متحد ایدولوژیک یافته و درصدد اتحاد راهبردی با این گروه از کشور ها است.
با توجه به همگرایی که بین منافع ایران و سایر اقتصادهای در حال ظهور جنوب وجود دارد، تمایل ایران به نزدیک تر شدن به کشورهای بریکس به نفع افریقای جنوبی نیز خواهد بود.
افریقای جنوبی گذشته از آنکه می خواهند به روند ائتلاف کشورهای خواستار ایجاد تغییر در سلطه غرب بر ساختارامنیتی، صلح و مالی، شتاب ببخشند، همچنین خواستار آن است که اتکاء به غرب را در هردو زمینه واردات و صادرات کاهش دهد. از این نظر، ایجاد بانک توسعه جدید بریکس در همین راستا است و ایران به علل مشابه، برای پیوستن به آن علاقه خاص نشان داده است.
نیت رهبران ایران همانا پیشبرد روابط نزدیکتر با کشور هایی است که به لحاظ ایدولوژیک با کشور های غرب تفاوت دارند. رهبران ایران آشکارا روابط اقتصادی با چین، روسیه، هند و به شکل بالقوه ای با افریقای جنوبی را دنبال می کنند. وجود مجموعه از طرح های بزرگ و جذاب دولتی، برای اقتصاد های در حال ظهور فرصت تقویت روابط با نخبگان انقلابی ایران را فراهم کرده است.
علاقه فزاینده ایران به کشور های بریکس دو جانبه بوده است، چرا که اتحاد بریکس برای تقویت روابط دو جانبه با ایران گام های مهمی بر داشته است . بریکس، به مثابه یگ گروه، حتی در طول شرایط دشوار تحریم ها، همواره موضع حمایتی در قبال ایران ایران داشته است و همواره از حق مسلم ایران برای ساخت تکنولوژی هسته ای برای مقاصد صلح آمیز حمایت کرد.
معاون وزیر اقتصاد ایران گفت، ایران با پیوستن به بانک توسعه جدید بریکس، روابط اقتصادی خود را، حتی با برزیل، گسترش خواهد داد.محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به برزیل، به مثابه« کشور ی که همواره در زمره الویت های ایران بوده است» اشاره کرد. برزیل همبستگی خود با ایران را نشان داده و اعلام می کند که حاضر است به منظور تقویت تجارت با ایران از دلار امریکا چشم پوشی کند و برای پرداخت پول هواپیما، اتومبیل و ماشین آلات یورو بپذیرد. قرار است دیلما روسوف، رییس جمهور برزیل، امسال با هدف تقویت صادرات - با امید سه برابر کردن حجم تجارت دو کشور تا مرز ٥ میلیارد دلار تا سال ٢٠١٩- به ایران سفر کند.
از طرفی، آیت الله خامنه ای نیز همکاری راهبردی با روسیه را الویت می داند و علی لاریجانی، رییس مجلس، از « گرایش رو به شرق» ایران، نخست به سمت روسیه ، در مقام گزینه راهبردی کشور ایران، سخن گفته است. ماه نوامبر که پوتین به ایران سفر کرد - که نخستین دیدار او نزدیک به یک دهه از تهران بود- مستقیما به دیدن آقای خامنه ای رفت. هر دو کشور تلاش کردند که همکاری نوپای خود در سوریه را استحکام بخشند.
روابط ایران با چین در طول تحریم ها قوی بوده است. گذشته از آنکه چین دوازده درصد نفت خود را از ایران تامین می کند، اما در طول تحریم ها، واردات انرژی خود از ایران را افزایش داد. یکی از الویت های راهبردی چین تقویت کمر بند اقتصادی جاده ابریشم است و بدین منظور نیازمند همکاری ایران است، چرا که این کمر بند از شما ل ایران به ونیز می رسد.
روابط ایران با هند نیز مستحکم به نظر می رسد و نارندرا مودی، نخست وزیر هند ماه آینده، با هدف تقویت همکاری بین دو کشور در زمینه انرژی و توسعه زیر ساختهای اران به تهران سفر خواهد کرد.
پیشبرد روابط نزدیکتر با کشورهای مجموعه بریکس در زمانی اتفاق می افتند که فضای بی اعتمائی به امریکا در حال رشد است.دادگاه عالی امریکا، ماه گذشته دستورانتقال ٢ میلیارد دلار از دارایی های توقیف شده ایران به خانواده های قربانیان حملات تروریستی، از جمله خانوداه قربانیان انفجار سال ١٩٨٣ در مقر تفنگداران دریایی امریکا در بیروت، را صادر کرد.
البته، ایران مسئولیت این حمله را نمی پذیرد و ادعا می کند، حکم دادگاه عالی امریکا خلاف قوانین بین الملل است و با توجه به اینکه این پول به بانک مرکزی ایران تعلق دارد، کاری که امریکا انجام می دهد دزدی بین المللی است.
در این زمینه، دولت کنونی ایران دولت پیشین ایران را سرزنش می کند، با این اسدلال که دچار اشتباه راهبردی شده و اوراق قرضه امریکایی خریداری و به دلار سرمایه گذاری کرده است . از اکنون به بعد، تمرکز ایران بر روی اقتصادهای در حال ظهور جنوب خواهد بود.

منبع: اداره کل مطبوعات خارجی

نظرات
ADS
ADS
پربازدید