آمریکایی ها را رسوا می کنیم | اتاق خبر
کد خبر: 338480
تاریخ انتشار: 12 اردیبهشت 1395 - 15:57
محمدجواد لاریجانی:
دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: برای گزارش بی اساس آمریکا درباره وضع حقوق بشر در ایران، پاسخ مفصلی داریم.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایلنا، محمدجواد لاریجانی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری گفت: به زودی پاسخ جدی به این موارد خواهیم داد و آمریکا را در عرصه حقوق بشر رسوا خواهیم کرد، کشوری که نماد ضدیت با حقوق بشر است نمی‌تواند منادی حقوق بشر باشد. آمریکا از رژیم های کودک‌کش در منطقه حمایت می کند و آنها را شریک راهبردی می‌داند.

وی افزود: ادعای آمریکا درباره حقوق بشر فکاهی ترین پدیده قرن است و ما پاسخ مفصلی آماده کرده‌ایم که منتشر می‌شود.

معاون قوه قضاییه در امور بین‌الملل درباره انتخابات مجلس شورای اسلامی هم گفت: ملت فهیم ایران به بلوغ سیاسی خوبی رسیده‌اند و بالاترین نماد آن را می‌توان در مشارکت مردم ارزیابی کرد نه در اینکه به چه طیفی رأی دادند یا ندادند و به شرط چاقو این بلوغ سیاسی را ارزیابی کنیم.

لاریجانی افزود: همین که مردم در صحنه انتخابات حاضر شدند و نشان دادند که به حرف رهبری مبنی بر حق‌الناس بودن رأی مردم ایمان دارند نشان دهنده بلوغ سیاسی آنهاست و نباید آن را با روش کج ارزیابی کرد.

وی گفت: انتخابات ایران واقعی است و نتیجه آن همانی است که مردم عمل کردند، البته مزه مجلس هم تغییر می‌کند و به نظرم سیاسیون هم باید اجازه دهند که این مزه شیرین شود و نباید آن را تلخ کنند.

وی گفت: کار دولت هم البته در این مجلس مقداری سخت‌تر از مجلس نهم خواهد بود چون در مجلس قبلی فراکسیون رهروان ولایت بود که دولت می‌توانست با آنها راحت‌تر تعامل کند، اما حالا همچون فراکسیون بزرگی وجود ندارد و دولت باید بیشتر وقت بگذارد و سه تا چهار برابر مجلس نهم باید تعامل داشته باشد که البته ظرفیت دولت را نیز تقویت خواهد کرد.

امریکا در رأی دادگاه اخیر خود به سرقت خیابانی دست زده است

معاون قوه قضاییه در امور بین‌الملل درباره رای دادگاه امریکایی هم تاکید کرد: امریکا در رأی دادگاه اخیر خود به سرقت خیابانی دست زده است و فقط ایستادگی ایران است که می‌تواند آنها را سر عقل آورد.

وی تصریح کرد: در این پدیده باید همه ما یقه دزد را بگیریم و ضمن آسیب شناسی رفتارها، عبرت‌های لازم را هم اخذ کنیم.

وی افزود: از سال ۱۳۸۲ مقداری اوراق قرضه تا ۸ میلیارد دلار هم خریداری و فروخته شد که دو میلیارد دلار آن باقی مانده است و زمانی که احساس خطر شد در آن زمان بخشی از آن قرار بود به ایتالیا منتقل شود، اما این اتفاق نیفتاد.

کیف قاپی امریکایی‌ها، رفتار زشت و زننده‌ای است

لاریجانی تصریح کرد: درس مهم این رفتار آمریکا این است که به هیچ وجه نمی‌شود به آنها اعتماد کرد و کیف قاپی امریکایی‌ها، رفتار زشت و زننده‌ای است و هر جا منافع ما را می‌بیند نمی‌تواند خویشتن‌داری کند، اما برخی هم در داخل نباید دزد را رها کنند و عده‌ای را زیر سئوال ببرند.

وی افزود: اینکه برخی‌ها تلاش می‌کنند از رفتار آمریکا زشتی‌زدایی کنند درست نیست و ما مسئول رفتارهای بی اعتمادساز دولت آمریکا نیستیم و متأسفانه این عدم توازن در رفتار آمریکا دیده می‌شود و در حالی که ما در برجام همه تعهدات معظم را به صورت نقدی امضا کردیم، اما آنها می‌خواهند قطره قطره تحریم‌ها را بردارند و اعتماد بیشتر ما دلیل بر چشم‌پوشی از رفتار غیر اعتمادساز آمریکایی‌ها نیست.

لاریجانی تصریح کرد: زمانی که مذاکرات وین به سرانجام رسید رییس جمهور و برخی مسئولان کشورمان اعلام کردند که تاجران بروند و ال سی باز کنند، اما رفتار آمریکایی‌ها نشان داد که آنها به هیچ وجه قابل اعتماد نیستند و نباید با آنها معامله پیش فروش انجام داد بلکه باید نقطه به نقطه حرکت کنیم.

وی افزود: باید بدانیم که چگونه ایرانی می‌خواهیم؟ آیا ایرانی که تسلیم شود می‌خواهیم یا باید روی پای خود بایستیم و استقلال و هویت خود را حفظ کنیم؟

لاریجانی گفت: اگر ایران اسلامی روی پای خود بایستد و به پیشرفت خود فکر کند آمریکا هم مجبور است کوتاه بیاید.

رفتار آمریکا اصل مصونیت کشورها را زیر سؤال می‌برد

وی درباره نامه ظریف به سازمان ملل درباره دزدی خیابانی آمریکا نیز گفت: اگر از طریق برجام و به عنوان نقض این قرارداد مطرح شود، یک رویه دارد اما اگر فقط شکایت به سازمان ملل است و این سازمان هم شاید بخواهد از نقش اداری خود استفاده کند که آن هم بعید است.

معاون قوه قضائیه در امور بین‌الملل گفت: البته این رفتار آمریکا اصل مصونیت کشورها را زیر سؤال می‌برد که سازمان ملل می‌تواند در این باره نظر دهد.

لاریجانی افزود: اگر هم بخواهیم در دادگاه آمریکا حاضر شویم، نوعی رسمیت دادن به این دادگاه است که درست به نظر نمی‌رسد.

وی گفت: البته در داخل کشور هم قوه قضائیه و مجلس تعامل خوبی در این زمینه با دولت دارند و آمریکا هم باید بداند که به راحتی نمی‌تواند دزدی و فرار کند، بلکه تاوان آن را باید پس دهد.

لاریجانی افزود: اگر این دزدی‌های خیابانی ادامه یابد یک هرج و مرج بین‌المللی ایجاد می‌شود و کمتر کشوری این رفتار را تایید می‌کند.

وی درباره نقد برجام از دیدگاه طرفداران و مخالفان آن گفت: ما از دولت خود حمایت می‌کنیم و آنها صادقانه رفتار کردند حتی اگر برجام موفق بشود یا نشود باز هم از دولت خود حمایت می‌کنیم، اما اینکه برخی‌ها مخالفان و منتقدان برجام را مخالفان دولت بدانند این رفتار درست نیست و نباید به دام دشمن مبنی بر ایجاد شکاف با برجام بیفتیم.

معاون قوه قضائیه در امور بین الملل افزود: باید سیاسیون در این زمینه دقیق باشند و اینکه حل همه مشکلات و باغ سبز توسعه را به ارتباط با آمریکا نسبت دهیم درست نیست و اینکه برخی‌ها می گویند در دوره تحریم یک قطره نفت هم نمی‌فروختیم این طور نبوده است.

هیچ انسان با شرافتی از تحریم حمایت نمی‌کند

لاریجانی گفت: ایران کشوری نفتی است نه نفت خام فروش و باید به مرکز دانش و فناوری‌های نوین صنعت نفت تبدیل شود.

وی افزود: هیچ کسی از تحریم‌ها حمایت نمی‌کند و اینکه برخی می‌گویند منتقدان برجام دنبال برگشت تحریم هستند در شأن یک سیاستمدار کارکشته نیست و تحریم‌ها تجاوز به حقوق ملت‌هاست و هیچ انسان با شرافتی از تحریم حمایت نمی‌کند.

لاریجانی گفت: برهان استیصال را در اجرای برجام نباید ترویج کرد که بسیار خطرناک است.

وی افزود: اینکه برخی سیاسیون بخواهند این طور رفتار کنند در دام و تله دشمن می‌افتند و برخی سیاسیون تازه کار هستند، اما بدانند که مسائل سیاسی بسیار حساس بوده و دشمن نیز کمین کرده است؛ همانطور که در قضیه دختر افغانی دیدیم و همه باید هوشیار باشند که دشمن به دنبال اهداف خاص خود است.

معاون قوه قضائیه در امور بین‌الملل گفت: ایران بیش از سی سال اخیر میزبان برادران افغانی بوده است و این حادثه ستایش یا آسایش هم مد نظر همه هست و رسیدگی خواهد شد، اما دشمن به دنبال ایجاد تشنج در طول مرز ایران و افغانستان است و نباید به دشمن فرصت داد.

لاریجانی درباره 100 روز اجرای برجام نیز گفت: انتظار داشتیم وقتی تعهد عظیم را انجام دادیم طرف‌های مقابل هم این طور رفتار کنند، اما آنها همچنان کارشکنی می‌کنند و دنبال حذف قطره‌ای تحریم‌ها در مقابل امتیازهای دیگر هستند و ما صادقانه رفتار کردیم اما آنها این طور نیستند.

وی افزود: یک عدم توازن در عمل به برجام دیده می‌شود و باید بازنگری کنیم که در خود برجام نیز ساز و کارهای آن پیش‌بینی شده است و نباید ایران یکطرفه این مسیر برجام را طی کند و باید مواظب رفتار آمریکایی‌ها باشیم و نباید در سیاهچاله ها بیفتیم.

لاریجانی گفت: البته برخی گشایش‌ها و تحرک‌های دیپلماتیک در دوره اجرای برجام حاصل شده است، اما کافی نیست، نباید به این موارد بسنده کنیم و رفع تحریم‌ها هدف اصلی بوده است.

وی درباره تبادل زندانیان هم گفت: اینکه آنها پول ما را در قبال این کار آزاد کنند که تبادل نمی‌شود گفت، چون پول مال ایران است و باید برگردانند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید