معیشت و امنیت شغلی مهم ترین خواسته کارگران کشور | اتاق خبر
کد خبر: 338717
تاریخ انتشار: 13 اردیبهشت 1395 - 08:39
محمدرضا لطفی
در سال های گذشته برای افزایش حقوق و دستمزد کارگران به قانون هیچ توجهی نشده است

اتاق خبر- با تبریک روز جهانی کارگر و هفته کارگر به همه تلاشگران عرضه تولید و کار، امروز باتوجه به فراز و نشیب های اقتصادی در کشور شاهدیم که بخش مهمی از کارگران کشور در شرایط سختی زندگی می کنند و برهمین اساس مهم ترین خواسته امروز جامعه کارگری که در طول سال ها و دهه های گذشته همیشه همراه دولت و نظام بوده اند؛ توجه به مسائل معیشت و هزینه های زندگی آن هاست.

توجه داشته باشید که براساس قانون درباره تعیین حقوق و دستمزد باید شورای عالی کار تشکیل شود و براساس نرخ تورم و هزینه زندگی در شهرهای مختلف و شرایط زندگی حقوق و دستمزد مصوب شود؛ مثلا در شهری مانند تهران که براساس اعلام آمارها هزینه خانوار 5 نفره در ماه سه میلون 500 هزار تومان است حقوق باید متناسب باشد اما اتفاقی که در واقعیت می افتد فاصله بسیاری با این شرایط دارد. واقعیت این است که در سال های گذشته به خصوص در سال هایی که با تورم بالا و حتی تا 40 درصد رو به رو بودیم بر خلاف قانون عمل شد و حداکثر افزایش حقوق 20 درصدی کارگران را شاهد بودیم. در کنار این نکته در نظر بگیرید که شورای عالی کار در مصوبات دستمزد و حقوق هیچ توجهی نیز به هزینه های زندگی نمی کند و اصلا این موضوع را نادیده می گیرد. البته در این بین باید گفت که وزیر محترم کار در سال های گذشته تلاش کرده است تا برای افزایش حقوق کارگران قدم های بسیاری بردارد اما خب شورای عالی کار نهادی سه جانبه است که با حضور نمایندگان دولت، کارفرمایان و کارگران تشکیل می شود و باتوجه به رکود سخت حاکم و شرایط سخت اقتصادی بنگاه ها در شورای عالی کار شرایط کارفرمایان نیز در نظر گرفته می شود. پس در جمع بندی این بخش باید تاکید دوباره شود براین که در حال حاضر مهم ترین خواسته کارگران کشور رسیدگی به وضعیت معیشت و افزایش حقوق و دستمزد آن ها مطابق شرایط اقتصادی و هزینه های زندگی در کشور است.

علاوه براین نگران دیگر و خواسته بعدی کارگران در حال حاضر امنیت شغلی است، دغدغه ای که باتوجه به شرایط سخت اقتصادی و رکود حاکم بر کشور که باعث تعطیلی واحدهای صنعتی و تولید شده، بیش از گذشته خود را نشان می دهد.در این شرایط کارگران نگران قرار دادهای موقت و کوتاه مدت هستند که باعث می شود کارفرما هر زمان که نیاز به کارگران ندارد به سادگی بتواند آن ها را اخراج کند و دستش در این زمینه باز باشد. در این بخش خواسته اصلی کارگران این است که مدت زمان قرار دادها و امنیت شغلی آن ها افزایش پیدا کند.

در کنار این دو خواسته نکته دیگری که باید به آن اشاره شود بهبود شرایط بازنشستگی و مطالبات صنفی است، کارگران کشور خواستار آن هستند که در چارچوب قانون امکان فعالیت های تشکل های صنفی مستقل به آن ها داده شود و به خواسته های صنفیشان همچون حق راهپیمایی احترام گذاشته شود. ما شاهدیم که در سال های گذشته سخت گیری های بسیاری درباره راهپیمایی روز جهانی کارگر صورت می گیرد در شرایطی که این خلاف قانون است؛ شاهد بودیم که در جریان راهپیمایی روز گذشته کارگران نیز بر این نکته تاکید شد که راهپیمایی صنفی حق کارگران است و نیاز به مجوز ندارد.

نکته دیگری که باید در روز جهانی کارگر به عنوان یکی از خواسته های کارگران بر آن تاکید کنم مشارکت در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی هاست؛ کارگران کشور پتانسیل های بالایی دارند و سرمایه ارزشمندی هستند که در تصمیم گیری ها باید دخیل شوند تا بهره وری در کشور افزایش پیدا کند. یکی از خواسته های مهم کنونی کارگران نقش دادن به آن ها در تصمیم گیری های کلان است، باید دولت و مسئولین توجه داشته باشند که رهبر انقلاب بر افزایش نقش کارگران در کشور تاکید دارند و واقعیت این است که تحقق اقتصاد مقاومتی و افزایش تولید داخلی بدون نقش دادن به کارگران تحقق پیدا نخواهد کرد، اگر بانگاه مثبت به کارگان نگریسته شود قطعا در کشور شاهد رشد بهره وری و تحقق اهداف برنامه های کلان همچون اقتنصادی مقاومتی، سند چشم انداز 20 ساله و برنامه های توسعه خواهیم بود.

رئیس هیات مدیره شستا و عضو هیات نمایندگان اتاق تهران

منبع: اتاق تهران 

94106 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید