بلعيدن دوباره دلارهاي عرب‌ها | اتاق خبر
کد خبر: 338909
تاریخ انتشار: 13 اردیبهشت 1395 - 18:45
روزنامه شرق در شماره دوشنبه 13 ارديبهشت در يادداشتي به قلم نقي آقالو روزنامه‌نگار، سياست هاي آمريكا در برابر عربستان و امضاي قراردادهاي جديد با اين كشور را از نظر گذراند.

اتاق خبر - در اين يادداشت آمده است: ١٩سال قبل در جنگ دوم خليج‌‌فارس، وقتي كه كويت از زمين و هوا مورد حمله برق‌آساي هواپيماها و توپ‌هاي عراق قرار گرفت فرصتي طلايي به دست آمريكايي‌ها افتاد تا خيلي آرام و بي‌سروصدا حدود ٤٠٠ ميليارد دلار سپرده‌هاي نفتي عرب‌ها را در بانك‌هاي خود ببلعند!

وقتي لشكر مسلح صدام در حال گسترش سيطره خود بر ماوراي كويت بود، آمريكا به عنوان ناجي عرب‌ها، وارد ميدان شد و با بمباران گسترده و وحشتناك هوايي و زميني، البته با حمايت هم‌پيمانان اروپايي‌اش، هم ملت عراق را ٥٠ سال به عقب برد و هم رژيم جنايت‌كار عراق را از صفحه روزگار محو كرد.
براساس گزارش‌ها، ازجمله گزارش روزنامه كريستين ساينس مانيتور كه از سوي سازمان‌هاي اطلاعاتي آمريكا حمايت مي‌شود، آمريكا به عرب‌هاي نفتي تفهيم كرد كه چنانچه هزينه‌هاي لشكركشي غربي‌ها را نپردازند، عن‌قريب است كه در زير چكمه‌هاي سربازان و ژنرال‌هاي بعثي له شوند. به‌اين‌ترتيب فرصتي طلايي به دست آمد تا صدها ميليون دلار بي‌زبان نفتي عرب‌هاي بيچاره را در بانك‌هاي آمريكايي تصرف و تصاحب كند.
طبق برآورد برخي محافل آگاه، كل مبلغ سپرده‌هاي نفتي عرب‌ها نزد بانك‌هاي آمريكا و اروپا از سه تريليون‌و ٥٠٠ ميليارد دلار فراتر رفته و گمان نمي‌رود آمريكايي‌ها به خاطر تصاحب ٧٥٠ ميليارد دلار عربستان در بانك‌هاي آمريكا، از تصاحب هفت‌برابر آن چشم‌پوشي كنند.
تمامي شواهد دال بر آن است كه شيريني حاصل از آن بلعيدن ٤٠٠ ميليارد دلاري براي غربي‌ها به‌يادماندني باشد و بايد تكرار شود، اما اين‌بار لقمه بسيار گنده‌تر است و شكم‌هاي بلعندگان فراخ‌تر!
بازي جديد آمريكا و عربستان مبني‌بر ايجاد تنش و چالش در رابطه واشنگتن و رياض، نشان‌دهنده تكرار تاريخ است. تهديد عربستان در مقابل احتمال محكوميت اين كشور در دست‌داشتن در حمله به برج‌هاي دوقلوي منهتن و سپس اعلام موضع‌گيري اوباما در وتوي مصوبه كنگره، همه نشان از همان بازي جديد است.
مسئله اين است كه آمريكا هرگز به خاطر «يك مشت دلار»، يك چمدان دلار را به دريا نمي‌اندازد. پيش‌بيني مي‌شود، در ماه آينده، قرارداد پشت قرارداد با عرب‌ها منعقد شود و به‌اين‌ترتيب سيل كاروان‌هاي حامل تجهيزات و تسليحات نظامي براي بازگرداندن دلارهاي نفتي به سرزمين‌هاي عربي سرازير شود.
*منبع: روزنامه شرق، 13 ارديبهشت 1395

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید