توافق هسته اي و8 اختلاف اصلي اوباما و نتيانياهو | اتاق خبر
کد خبر: 339153
تاریخ انتشار: 14 اردیبهشت 1395 - 14:04
از نگاه يك رسانه صهيونيستي
روزنامه صهيونيستي« يديعوت آحرونوت» در سرمقاله خود كه به كمك هاي امنيتي آمريكا به اسرائيل ارتباط داشت،نوشت كه اختلاف هايي همچنان بين دوطرف در رويكردهاي راهبردي وتهديد هاي درخاورميانه وجود دارد و مانع از توافق آنها در خصوص اين كمك ها شده است.

اتاق خبر - يديعوت آحرونوت با اشاره به نامه 83 سناتور آمريكائي كه در آن آمادگي خود را براي تاييد توافقي طولاني مدت به منظور افزايش كمك هاي امنيتي به اسرائيل ابراز كرده اند، نوشت كه اين نامه گام مهم دو حزب جمهوريخواه و دموكرات است و نشان مي دهد كه در مجلس سنا، رژيم اسرائيل از حمايت وسيعي برخوردار است.
با اين وجود، رسانه صهيونيستي افزود: مهم اين است كه درك كنيم اختلال ايجاد شده در روابط بر محاسبه رقم ها متمركزنيست بلكه در رويكرد راهبردي در خصوص تهديدهاي در خاورميانه و در انديشه ، ارزيابي ها و مواضع دو طرف است.
يديعوت آحرونوت با بيان اينكه « آمريكا و اسرائيل هشت اختلاف اصلي دارند» آنها را اينگونه تشريح كرد:

1- اختلاف در رويكردهاي راهبردي:
درانديشه اسرائيل،توافق هسته اي با ايران به امنيت آن ضرر وارد كرده وبراين اساس آمريكا بايد به آن در روياروئي با اين خطر كمك كند و از سوي ديگر دولت آمريكا اين توافق را يك موفقيت بزرگ راهبردي و موجب كاهش تهديد هسته اي اسرائيل مي داند.

2- اختلاف ايدئولوژيك:
دولت آمريكا روند مسالمت آميز را راه حلي بهتر براي امنيت اسرائيل مي داند اما اسرائيل معتقد است كه بدنبال توافق سازش با فلسطيني ها خطرهاي مهمي متوجه امنيت آن خواهد شد.
علاوه بر اين، دولت آمريكا در نماد ارزش ها و منافع نزد اسرائيل ترديد دارد در حاليكه اينها در سال هاي گذشته علت اساسي براي كمك هاي سخاوتمندانه آمريكا به اين رژيم بوده است.

3- اختلاف در توقعات و انتظارها:
اسرائيل توقع دارد كه آمريكا دست كم يك ميليارد دلار به كمك هاي سالانه به آن اضافه كند اما دولت آمريكا با افزايش 20 درصدي كمك ها نسبت به سال گذشته موافقت كرده تا ارزش آن به 3.7 ميليارد دلار درسال برسد.
حقيقت اين است كه كنگره آمريكا افزايش هاي فوق العاده اي در كمك هاي به اسرائيل در نظر گرفته و دولت آمريكا هم تجهيزات دفاعي ضد موشك را به اصل كمك ها افزوده است.
اين در حالي است كه دولت آمريكا از اسرائيل خواسته بود به درخواست نكردن كمك هاي ويژه از كنگره پايبند بماند تا كمك ها از آنچه در خصوص آن توافق شده بود، فراتر نرود.

4- اختلاف در فهم محدوديت هاي مالي در بودجه ايالات متحده:
آمريكا به كاهش در بودجه پنتاگون ( وزارت دفاع) و مشكلات در ارائه كمك هاي امنيتي به همپيمانانش تاكيد كرده است.
اما اسرائيل كه بيش از نيمي از كمك هاي خارجي آمريكا را دريافت مي كند، در مقابل اين تاكيد آمريكا ، خواستار حمايت ويژه كنگره شده و منافع امنيتي ايالات متحده را نتيجه تقويت قدرتش مي داند.

5- اختلاف در ارزيابي سياست دولت آينده آمريكا:
دولت « باراك اوباما» رئيس جمهوري آمريكا معتقد است كه دولت آينده آمريكا جمهوري خواه و يا دموكرات براي افزايش كمك ها به اسرائيل با مشكلاتي زياد مواجه خواهد بود.
اما در اسرائيل بسياري باور دارند كه هردولت آينده آمريكا، موضع منفي اوباما درقبال خاورميانه را تغيير خواهد داد و تقويت اسرائيل را جزو جدائي نشدني از راهبرد خود خواهد دانست.

6- اختلاف در خصوص بسته ساختار داخلي:
از زمان لغو طرح هواپيماي اسرائيلي «هلوي» در دهه هشتاد قرن گذشته، به اسرائيل اجازه داده شد كه حدود يك چهارم كمك مالي را كه دريافت مي كند به « شيكل» واحد پول خود تبديل كند تا بتواند نيازهايش در زمينه صنايع امنيتي را خريداري كند اما اسرائيل معتقد است كه اين روند به آن ضرر زده است.
در مقابل دولت كنوني آمريكا لغو اين گونه بسته كمك ها را تاييد مي كند حتي اگر تدريجي باشد.
سخن در باره ضررهاي شديد به صنايع امنيتي محلي اسرائيل و فشاري است كه به ارزشسه ميليارد شيكل بر بودجه جنگي رژيم اسرائيل وارد كرده است.

7- پرونده فلسطين:
« بنيامين نتانياهو» نخست وزير رژيم صهيونيستي مي ترسد به اوباما فرصت داده شود تا بار ديگر موضعش را مبني اينكه امنيت اسرائيل با توافق با فلسطيني ها به مخاطره نمي افتد، ثابت كند.
نتانياهو معتقد است كه دراين صورت،شرايط براي دولت آمريكا به منظور فعاليت درعرصه فلسطين حتي درخصوص موضوعاتي كه در توافق با اسرائيل وجود ندارد، آسان مي شود.

8- اختلاف در موضوع اعتماد به يكديگر:
روابط بين اوباما و نتانياهو از يك نقص اساسي رنج مي برد و آن بي اعتمادي به يكديگر است كه در سال ها شكل و اين بي اعتمادي در جريان روياروئي بين اين دو بعداز توافق هسته اي با ايران اوج گرفته است.
اين بي اعتمادي مشكلات زيادي در روابط اوباما و نتانياهو براي ملاقات با هم به منظور بررسي مسائل اصلي در كمك هاي امنيتي به اسرائيل ايجاد كرده است.

اين روزنامه صهيونيستي در ادامه سرمقاله خود نوشت: اسرائيل در تابستان سال 2015 روشي كينه توزانه درقبال دولت آمريكا در پيش گرفت و به پيشنهاد هاي آن براي پاسخ دادن به خطرهاي امنيتي ناشي از توافق هسته اي با ايران بي توجهي كرد.
يديعوت آحرونوت افزود: خودداري از بررسي موضوع جبران خسارت هاي وارده به اسرائيل با وزير جنگ قبل از توافق و تصويب آن و همچنين سخنراني تحريك آميز نتانياهو در كنگره ، موضع اسرائيل را به شدت تصعيف كرد.
اين روزنامه صهيونيستي تاكيد كرد: اسرائيل اكنون خود را با بحث يك بعدي در مساله كمك ها مواجه مي بيند و نمي تواند وارد يك بررسي همه جانبه در خصوص مسائل مهم از جمله امنيتي با آمريكا شود و دولت كنوني آمريكا هم در اين شرايط نسبت به دولت هاي گذشته مواضعي سرسختانه تر در قبال آن اتخاذ كرده است.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید