مشکلات اجتماعی باید مهم ترین دغدغه مدیران شهری باشد | اتاق خبر
کد خبر: 339183
تاریخ انتشار: 14 اردیبهشت 1395 - 15:49
مدیرعامل بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی با بیان اینکه مشکلات فرهنگی و اجتماعی باید مهمترین دغدغه مدیران شهری باشد، گفت: تاکنون اقدامات قابل دفاعی انجام نشده است و این امر دغدغه نبوده است.

به گزارش اتاق خبر، مدیرعامل بنیاد پیشگیری از آسیبهای اجتماعی در نشستی که به منظور عقد تفاهم نامه و عملیاتی کردن اهداف مشترک بین بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی و فرهنگسرای بهاران برای شناسایی و پیشگیری از آسیب های اجتماعی برگزار شد، اظهار داشت: اولین گام برای تعامل و نزدیک شدن به مردم را از سرای محله و فرهنگسراهای سطح شهر تهران آغاز کردیم. طی بازدیدها و پژوهشی هایی که  صورت گرفته است و فرهنگسراها در جهت بالا بردن سطح فرهنگی و اجتماعی شهروندان و خانواده ها تلاشهایی را صورت داده اند.

مصطفی راستینه افزود: مهمترین دغدغه حال حاضر جامعه، دغدغه فرهنگی است. دغدغه ای که مقام معظم رهبری به آن بارها  در طی سخنرانی های مختلف خود اشاره فرموده اند.

وی ادامه داد: فرهنگ یک کشور به تاریخچه آن کشور بر نمی گردد. همانند کشور مصر که سالها قدمت دارد ولی کشور توسعه یافته ای نیست. و یا کشورهای دیگری همانند سوئیس و ژاپن که کشورهایی هستند که به لحاظ علم و دانش کشورهای ثروتمندی محسوب می شوند.

راستینه افزود: باید به این باور برسیم که کشور ما مورد هجمه تهاجم فرهنگی از همه ی جوانب قرار گرفته است ولی متاسفانه اقدامات در خور و قابل دفاعی تاکنون انجام نشده است. چون این امر دغدغه هیچ یک از ارگانها یا سازمانهای ذیربط نبوده یا اگر هم بوده سطحی و مقطعی رها شده است.

وی ادامه داد؛ جنگ نرم و استکبار جهانی خانواده ها را در مباحثی چون اعتیاد، طلاق، فضای مجازی و ... مورد هدف قرار داده است. در حالی که ما تنها به برگزاری جلسات و همایش و تحقیقات مکتوب اندک بسنده کرده ایم و کار عملیاتی و میدانی در برنامه کاری خود نداشته ایم. همه کسانی که دغدغه مسائل اجتماعی و فرهنگی دارند می خواهند خروجی فعالیت ها و پژوهش هایشان موفقیت آمیز باشد.

مدیرعامل بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی افزود: مشارکت مردمی، دولتی و مشارکت سایر ارگانها و سازمانهای کوچک و بزرگ، در امر پیشگیری از آسیب های اجتماعی بسیار حائز اهمیت است. علیرغم اینکه خانواده های همه ما در این مملکت مورد تهدید انواع این آسیب ها قرار دارند، بی تفاوتی برخی ارگانها و سازمانها برای مقابله و یا پیشگیری از این آسیب ها بسیار جای تعجب و تأمل دارد.

وی افزود: چگونه است که در بحث دفاع مقدس زمانی که مورد تهدید و هجوم بیگانگان قرار گرفتیم هر کس در حد توان خود به مقابله با آن برخاست ولی زمانی که دشمنان جنگ نرم را در مورد ما آغاز کردند برخی این چنین مستأصل و ناتوان و بدون برنامه، تنها نظاره گر هستند.

راستینه در ادامه یادآور شد: با توجه به اهمیت موضوع، بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی به دور از فعالیت های سیاسی و یا وابستگی به جناح و گروه خاص، تنها دغدغه خود را شناسایی، آگاهی و پیشگیری از  آسیب های اجتماعی قرار داده است تا نسل سلامتی را برای آینده تربیت کنیم. ما نه تنها خود را مجهز به آگاهی نکرده ایم بلکه به زنان و فرزندان خود نیز آموزشهای لازم را ارائه نداده ایم. به آنها نحوه مراوده با فرزند، همسر و دوستان و همکاران را آموزش نداده ایم و در مقابل تمام رسانه های غربی و معاند برنامه های منظم و هدف مندی را برای خانواده هایمان تدارک دیده اند.

به گفته این مسئول، بنا به فرمایش مقام معظم رهبری، دولتی ها، ورزشکاران، نخبگان، مسئولین، اساتید دانشگاهها و همین طور آحاد مردم موظفند در حوزه آسیب های اجتماعی کمک کنند. ما در صدد هستیم تا با تعامل با فرهنگسراها و سرای محله به این آسیب ها نزدیک شده تا در صدد رفع و جبران آن تلاش کنیم. برنامه های مورد نظر بنیاد با خانواده هایی که در مناطق مختلف شهر زندگی می کنند و در معرض تهدید انواع آسیب ها قرار دارند به اتمام نرسیده و تداوم خواهد داشت چرا که معتقدیم آموزش باید مستمر و منظم باشد نه اینکه مقطعی و در حد یک همایش یا کارگاه برگزار شود.

مدیر عامل بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی در ادامه افزود: معضلاتی همچون طلاق، اعتیاد، مهاجرت، درگیری های خیابانی را با همکاری سازمانهای مربوطه و معاونت اجتماعی نیروی انتظامی در سطح مناطق مختلف رصد خواهیم کرد تا با توجه به نرخ آسیب و مطالعه دقیق نسبت به آگاهی و آموزش مردم منطقه اقدامات موثر و عملی صورت پذیرد.

وی ادامه داد: مهمترین اقدام برای حل معضل آسیب های اجتماعی اولویت بندی یا رتبه بندی آنهاست. به عنوان مثال اعتیاد بانوان سیر صعودی داشته است. طلاق به عنوان آسیبی است که در حال حاضر با آمارهایی که ارائه شده است نرخ رشد فزاینده ای به خود گرفته است که این امر بسیار نگران کننده است و باید با برنامه های منظم و عملیاتی در جهت کاهش این آسیب های مهم و تأثیرگذار در جامعه، تلاش کنیم.

مدیر فرهنگسرای بهاران نیز در این نشست اظهار داشت: منطقه ۱۷ یکی از مناطقی است که حدود ۴۰۰ شهید را تقدیم انقلاب کرده است. این منطقه، جزء مناطق پرجمعیت شهر تهران است که مشکلات اجتماعی زیادی متوجه آن است.

مهدی تقی نژاد افزود: ما شاهد هستیم افرادی که در این منطقه دچار آسیب اجتماعی شده اند به شدت بر افراد دیگر تأثیر می گذارند. عمده آسیب هایی که در این منطقه  به صورت جدی تر درگیر آن هستیم  عبارتند از :اعتیاد، طلاق، ناهنجاری رفتاری، فردی، اجتماعی و مسائلی است که باعث آزار مردم منطقه می شود.

این مسئول ادامه داد: فرهنگسرای بهاران برنامه هایی را برای کاهش آسیب های اجتماعی در دست اقدام دارد ولی به دلیل کمبود بودجه خیلی از طرحها را نمی توان اجرایی کرد.

 وی ادامه داد؛ در همین راستا در صدد هستیم که برنامه های فرهنگی، اجتماعی و هنری را در اولویت فعالیت های خود قرار دهیم. چرا که ابزار فرهنگ و هنر برای رفع معضلات و آسیبها بسیار کارآمد و موثر است.

تقی نژاد یادآور شد: ما باید برنامه هایی را تدارک ببینیم که از آسیب ها پیشگیری کنیم. به همین دلیل نیازمند یاری سازمانها و مراکزی هستیم که در این زمینه به صورت تخصصی و با نگاه علمی در حال فعالیت هستند.

وی عنوان کرد: در اولین گام برای نزدیک شدن به هدفمان با بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی وارد مذاکره شده و در این راستا تفاهم نامه ای را تنظیم کرده ا یم تا با کمک گرفتن و مشاوره و برگزاری کلاسهای آموزشی در راستای کاهش آسیب های منطقه گام های جدی برداریم.

در ادامه نشست همچنین

در خاتمه نشست، دو طرف با امضای تفاهم نامه، در راستای اهداف مشترک ابراز امیدواری کردند با تمام توان در برای شناسایی و پیشگیری از آسیب های اجتماعی با اجرای برنامه های مدون و منظم گام های محکمی بردارند.

بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی به منظور ارائه خدمات اجتماعی و پیشگیری از آسیب های اجتماعی کشور و با توجه به منویات مقام معظم رهبری در راستای کاهش آسیب ها و اهداف بنیاد در اشاعه فرهنگ و آموزش با تعاملات آموزشی، علمی، پژوهشی، فرهنگی و اجتماعی ، تفاهم نامه هایی را فی ما بین بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی و فرهنگسرای سطح شهر تهران به منظور پیشگیری از آسیب های اجتماعی با همکاری های مشترک در زمینه های آموزشی و پژوهشی، فرهنگی، هنری و... از طریق برگزاری دوره های مختلف سبک زندگی، آموزش های شهروندی و ... به صورت کارگاهی، دوره ای ، مشاوره ای، نمایشگاهی، سمیناری و ... رصد و پایش آسیب های اجتماعی محدوده فرهنگسرا ها آغاز کرده است.

منبع: مهر

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید